Bankaların makas farkı nedir?  Hangi bankaların makas farkı aralığı azdır?

Günümüzün en iyi yatırım araçlarından biri kuşkusuz bankaların mobil bankacılığı üzerinden kolaylıkla al sat yapıp kar elde etmek. Ancak bankalar bu imkanı sunarken arada makas farkını da ekliyor. Peki ya bankaların makas farkı nedir?  Hangi bankaların makas farkı aralığı azdır?

Bankaların makas farkı nedir?  Hangi bankaların makas farkı aralığı azdır?
Son Güncelleme: 10 Ağustos 2018 Cuma 11:57
10 Ağustos 2018 Cuma 11:54

Günümüzde birçok kişi yatırımlarını oturduğu yerden değerlendirmek istiyor. Özellikle de ülkemizde Türk Lirası’nda yaşanan değer kayıpları nedeniyle döviz alım satımı bir yatırım türü olarak yaygınlaşmıştır. Bunun en kolay yollarından biri de döviz alım satımı yapmak. Bankalar üzerinden dolar al sat yapımı son derece pratik ve cazipken dolar alım satım işlemlerinde en önemli detay ise aradaki makastır. Bankalar döviz alım satımlarında bazen 1 kuruş bazen de 0.50 kuruş aralığında makas uygulamaktadır. Bu makas aralığı bankanın tamamen kendi belirlemesine göre yapılır. Yatırım yapacak olan birçok kişi bu makas aralığına göre bankalarda hesap açmaktadır.  Son dönemlerde kolay olmasından dolayı bankalardan al sat yapan yatırımcılar makas aralığının fazla olmasından etkilenmektedirler. Birikimlerini en iyi şekilde değerlendirmek isteyen tasarruf sahipleri, döviz makası en az olan banka tespitinde bulunarak döviz işlemleri için bu banka ile çalışmayı tercih etmektedir.

Bankaların makas farkı nedir?

Bankaların döviz alış ve satış fiyatları arasındaki normalden yüksek olan farka bankanın makas farkı denir.

Bankaların Döviz Makasları

Günlük hareketlerden döviz alım satımı yaparak para kazanmak isteyen tasarruf sahipleri, makas aralığı yüzünden zararına döviz satmak zorunda kalabilir. Bu sebeple işlem yapmadan önce makas aralıklarını hesap ederek alış ve satış kararlarını vermelidirler.

Alım ve satım işlemlerinizi TCMB güncel kuruna göre değil, çalıştığınız bankanın belirlediği döviz kurlarına göre gerçekleştirirsiniz. TCMB Döviz Kuruna oldukça yakın olan bu kurlar arasında küsuratla oynamalar mevcuttur. Bankaların kurlarına etki eden bir diğer unsur ise piyasaların açık veya kapalı olmasıdır. Piyasalar kapalıyken döviz makas aralığı daha geniştir ve piyasanın kapalı olduğu saatlerde döviz alış ve satışı yapmak yanlış tercihlere sebep olabilir. Piyasa açıkken Dolar’da 1,5 ila 3 kuruş arası, Euro’da ise 1,7 ila 3,5 kuruş arasında değişebilmektedir.

Döviz yatırımını en iyi şekilde değerlendirebilmek için ani kararlar vermemeli ve doğru zamanda doğru işlemler yapmalısınız. Yakın zamanda ihtiyacınız olacak bir parayı dövize yatırmak kar etmeye çalışırken zarar etmenize neden olur. Bu yüzden yatırım yapacağınız paranın sabırla bekleyebileceğiniz miktarda olması altın kurallardan biridir.

Türkiye Finans Katılım Bankası- TFX Target

5 gün 24 saat işlem yapmanıza olanak sağlayan ve mesai saatlerinde 20 kuruşa kadar düşen makas aralığına sahip Türkiye Finans Katılım Bankası’nın uygulaması TFX Target ile işlem yapmanızdır. TFX Target hesabının nasıl açıldığı ve kullanıldığı hakkında daha fazla bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz. TFX TARGET ile 24saat işlem yapabiliyor. Bu uygulamada altın için gece ve gündüz makas nisbeten uygun oluyor.

Finasbank-Enpara

Bilinen diğer bir uygulama da Finansbank’ın kullanıcılarına hizmet veren Enpara. Uygulama kullanıcıları altın, dolar ve Euro alım satımı yapabiliyor. Bunlardan makas aralığı en az olan ise dolar için görünüyor. Makas aralığının en uygun olduğu saatler de daha çok gündüz saatleri oluyor.

Ziraat Bankası

Döviz alım satım en iyi banka alanında karşımıza çıkan bankalardan birisi de; Ziraat Bankası’dır. Her zaman tüketicinin yanında bir hizmet sunmaya çalışan Ziraat Bankası bu özelliği sayesinde her geçen gün döviz yatırımı yapmak isteyen kişileri kendisine çekmeyi başarmıştır. Ziraat Bankası üzerinden döviz alım satım işlemleri yapacağınız sırada bu işlemleri düşük makas oranları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız işlemlerden kar oranlarınız da daha fazla olacaktır.

Halbank

Devlet Bankaları arasında makas farkı en az olan Banka Halbanktır. Dolar Makas Farkı  1.10 TL ile 1.25 TL arasında değişen Halkbank ; makas farkı en az olan bankalar sıralamasında 2. sıradadır.

İşbank

İş Bankası, kolaylıkla dolar alım satımı yapabileceğiniz bir platformu size sunan bankalardan bir tanesidir. İşbank ile hızlı bir şekilde dolar alım satımı yapabileceğiniz gibi makas farkı en az olan bankalar sıralamasında 1,22 TL ile 1,30 TL aralığı ile 3. sırada kendisine yer bulmaktadır.

Kuveyttürk Senin Bankan

Kuveyttürk Senin Bankan Altında en az Makas farkına sahip bankalardan biridir. Kuveyttürk Senin Bankanda Gram altın makas farkı 1,20 TL ile 1,25 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Garanti Bankası

Garanti Bankası en az altın makas farkı en az olan bankalar sıralamasında 2. sırada yer almaktadır. Garanti Bankasının altın makas farkı 1,25 TL dir. Garanti Bankasından kolaylıkla altın alım satımı yapabilirsiniz, üstelik en az komisyonlarla.

Yorumlar