Bahar Candan’a ne oldu, hastalığı nedir?

Katılmış olduğu moda programı ile ismini duyuran Bahar Candan’ın son hali takipçilerini korkuttu. Görenler Candan hasta mı, hastalığı ne? Bahar Candan anoreksiya mı oldu? Soruların cevabını aradı.

Bahar Candan’a ne oldu, hastalığı nedir?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:59
22 Kasım 2018 Perşembe 08:00

Ablası Nihal Candan ile katıldığı moda yarışması programı ile ismini duyuran Bahar Candan Murat Boz ile aşk dedikodularına adı karıştı. Sosyal medyada oldukça popüler olan Bahar Candan’ın son halini görenler bir hayli şaşırdı. Bahar Candan’a ne oldu, neden zayıfladı? Bahar Candan anorelsiya hastalığına mı yakalandı?

Özellikle gençlerin sosyal medyada takip ettiği isimlerin başında gelen Bahar Candan sosyal medyaya düşen son fotoğrafından sonra Bahar Candan anoreksiya mı oldu? sorusunu gündeme taşıdı. Bir dönem ünlü şarkıcı İrem Derici'nin de anoreksiya olduğu ifade edilmiş Derici daha sonra uzun süre tedavi görmüş ve yeme bozukluğunu atlatmıştı.

Bahar Candan anoreksiya mı oldu?

Bahar Candan'ın anoreksiya olduğuna dair herhangi bir açıklama Candan tarafından yapılmadı fakat Bahar Candan'ın son paylaştığı fotoğraflara bakacak olursak şiddetli bir kilo verme, yeme bozukluğu problemi yaşadığını görmek mümkün.

Bahar Candan'dan hastalık açıklaması

Anoreksiya değilim. Onun kötü bir şey olduğunun farkındayım. Ben ve arkadaşlarım beni çok beğeniyoruz. 6. sınıftan itibaren Instagram kullanıyorum. Photoshop yapmadığım bir fotoğrafım yok. Daha çok photoshop yaptığım fotoğrafım var.Benim anoreksiya olan bir sürü arkadaşım var. Olmak istemiyorum, onlara üzülüyorum. Bazen insanlara şaka yapıyorum. 'Anoreksiya aşk' yazıyorum. Çünkü yanımdaki arkadaşım anoreksiya.

Bahar Candan kimdir?

Bahar Candan 17 Şubat 1998 yılında İstanbul'da doğdu. Babası doktor olan Bahar Candan kendine has tarzıyla katıldığı yarışma programından sonra da ününe ün kattı. Bahar Candan'ın ablası Nihal Candan da aynı yarışmadan sonra ünlü olmuştu.

Anoreksiya hastalığı nedir?

Anoreksiya Nervoza, özellikle genç kadınlarda görülebilen, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bozukluk. Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde, nadiren de erişkin çağında başlar. Çok genel olarak denebilir ki, aşırı zayıflama tutkunu her bireyde oluşabilir. Bu durum genellikle kişinin çok şişmanladığı kanısı ile mübalağalı bir şekilde rejim uygulaması ile başlar, önceleri kontrol edilebilen iştah bir süre sonra yok olur ve zayıflama normal ölçüleri aşar. Çağın hastalığı olarak adlandırılan yeme bozukluğu sendromu olan ‘Anoreksiya Nervoza’, sadece genç kızlarda değil, artık erkeklerde de görülüyor. Tedavisi zor olan vakalarda hayatî tehlike söz konusudur.

Anoreksiya belirtileri nelerdir?

Anoreksiya yoğun psikolojik sorun yaşayanlarda da görülebilir. Diyet yapma, kilo verme takıntısı olmayan insanlarda dahi çok problemli bir hayat yaşama evrelerinde yeme bozukluğu söz konusudur. Ailevî, okul, iş, veya duygusal konularda çöküntü yaşayanlar yemek yemeyi reddeder, zorla yediği takdirde çıkarır. Sonuç olarak kısa vadede çok kilo kaybetme söz konusudur ve bu hastalığın bütün etkilerini yaşarlar. Sorunların çözülmesiyle birlikte yeme sorunları da ortadan kalkar; ancak bu evre içerisinde ciddi ve kalıcı fizyolojik sorunlar yaşayabilirler.

 

 

Yorumlar