Bağdadi’nin kaç eşi var, kaç çocuğu var? Bağdadi’nin eşlerinin adı ne?

Bağdadi’nin kaç eşi var, kaç çocuğu var? Bağdadi’nin eşlerinin adı ne? ile soruları Erdoğan’ın yaptığı açıklama çok araştırılan konular arasına girdi. Bağdadi’nin kaç eşi var, kaç çocukları var? Bağdadi’nin eşlerinin adı ne? Detaylar haberimizde…

Bağdadi’nin kaç eşi var, kaç çocuğu var? Bağdadi’nin eşlerinin adı ne?
Son Güncelleme: 7 Kasım 2019 Perşembe 12:34
6 Kasım 2019 Çarşamba 15:52

Bağdadi’nin kaç eşi var, kaç çocuğu var? Bağdadi’nin eşlerinin adı ne? internette en çok araştırılan kolar arasında yerini aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında yaptığı açıklama ile Bağdadi’nin kaç eşi var, kaç çocuğu var? Bağdadi’nin eşlerinin adı ne? soruları herkes tarafından merak edildi.

Bağdadi’nin kaç eşi var, kaç çocuğu var?

 Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bağdadi kendini imha etti. ABD bununla ilgili iletişim kampanyası başlattı. İlk defa bugün burada açıklıyorum. Biz de hanımını yakaladık, yaygara yapmadık. Aynı şekilde kız kardeşini, eniştesini; onları üstelik de Suriye tarafında bunları yakaladık." ifadelerini kullandı.

Bir zamanlar kendini "halife" olarak gösteren Bağdadi, DEAŞ'ın ele geçirdiği toprakları tamamen terk ederek Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib vilayetinde El Kaide'ye bağlı rakip bir grubun kontrolündeki topraklarda saklanmaya başladı. Ardından 26 Ekim'de ABD özel birlikleri tarafından düzenlenen baskında üzerindeki patlayıcıyı aktive ederek kendini öldürdü.

Bağdadi’nin 4 eşinin olduğu belirtildi. Eşlerinden birinin ise yabancı olduğu ifade edildi

El Bağdadi'nin ilk karısı aynı zamanda kuzeni. Bu eşinden 5 çocuğu var. İlk karısının ismi Esma Fawzi Al Kubeysi. 38 yaşında olan bu karısıyla ilgili akrabası olması dışında çok az şey biliniyor. El Bağdadi'nin hala yanında olan bu eşi Leyla, Omayma, Yaman, Hasan ve Fatima isimli çocuklarının annesi.

El Bağdadi'nin ikinci eşi ise 32 yaşında ve Iraklı.. İsrail Rajab Mahal Al Qaisi ismini taşıyan bu eşinden Ali isimli bir oğlu var. Bugüne kadar bu eşini kimse görmedi. İlk karısı ile birlikte aynı evde yaşadığı tahmin ediliyor.

El Bağdadi'nin dördüncü eşi ise genç ve esmer bir kadın olan Saga Al Dulaimi oldu. Saga, 2014 Mart ayında Suriye cezaevinden çıkarken görüntülendi. El Bağdadi'nin bu eşi Hıristiyan Maaloula köyünde kaçırılan rahibelere karşılıklı olarak serbest bırakılmıştı. Ebubekir El Bağdadi'nin Saga isimli eşinden Hagar ismini verdiği bir kızı var.

DEAŞ lideri El bağdadi'nin en sansasyon yaratan evliliği ise bir yabancıyla oldu. Almanya'dan gelen bu kadının adı Kayla Mueller'i. Kayla'nın ailesine göre ise bu bir evlilik değil tecavüzdü. Aile kızlarının 'EL Bağdadi tarafından alıkonularak tecavüzüne uğradığını' iddia eden demeçler verdiler. Kayla Mueller bir ABD hava saldırısında yaşamını yitirirdi.

DEAŞ lideri el Bağdadi'nin ilk evliliğinden 5, Iraklı eşinden 1 ve Saga'dan bir kızı olmak üzere 7 çocuğu olduğu tahmin ediliyor.

Terör örgütü DEAŞ'ın ABD operasyonunda ölen eski lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin ablası Rasmiya Awad, Türk güvenlik güçleri tarafından Suriye'de yakalanmıştı.

 Bağdadi kimdir?

İbrahim Avad İbrahim el-Bedri yani Ebu Bekir el-Bağdadi, 1971 yılında Irak'ın Samarra kentinde, alt orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak doğdu.

Ebu Bekir el-Bağdadi'nin ailesi dindarlığıyla biliniyordu. Bağdadi üniversite eğitimi için İlahiyat alanını seçti. 996'da Bağdat Üniversitesi'nin İslami Çalışmalar bölümünden mezun oldu.

Daha sonra ise Saddam İslami Çalışmalar Üniversitesi'nde Kuran çalışmaları alanında 1999'da yüksek lisans, 2007'da doktorasını tamamladı.

 Bağdadi lisans eğitiminin ardından 2004 yılına kadarki dönemi Bağdat'ın Tobçi mahallesinde, iki eşi ve altı çocuğuyla birlikte geçirdi.

Dışişleri Bakanlığı el-Bağdadi'yi küresel terörist ilan etti ve yakalanması ya da öldürülmesi için 10 milyon dolar ödül koydu. 5 Kasım 2014'te Forbes'in "Dünyanın En Güçlü İnsanları" listesine girdi.

Silahlı faaliyetleri

ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgaliyle birlikte Bağdadi'nin birkaç küçük militan grubu yönetmeye başladığı iddia edilir. Daha sonra Mücahit Şura Meclisi'nde söz sahibi oldu.

2 Şubat 2004'te, Irak'taki Amerikan birlikleri tarafından Felluce yakınlarında tutuklanarak, Aralık 2004'e kadar Ebu Gureyb Cezaevi ile Camp Bucca'da tutuldu.

Ebu Eyyub el-Mısri'nin 18 Nisan 2010'da öldürülmesi Irak İslam Devleti'nin başına geçti. 2 Mayıs 2011'de ABD komandolarının el-Kaide lideri Üsame bin Ladin'i öldürmesinin ardından, el-Bağdadi Üsame bin Ladin'den övgülerle bahsederek; ölümünün sorumlularına karşı şiddetle karşılık verileceğine dair tehditler içeren bir bildiri yayınladı. 5 Mayıs 2011'de 24 polisin öldüğü ve 72 kişinin yaralandığı Hilla saldırısını el-Bağdadi üstlendi. Mart ve Nisan 2011 arasında Irak İslam Devleti el-Bağdadi'nin emriyle gerçekleştirilen 23 ayrı saldırının sorumluğunu üstlendi. 15 Ağustos 2011'de Irak İslam Devleti'nin Musul'da 70 kişinin ölümüne sebep olan suikast girişimleri başladı. Örgüt internet sitesinden yaptığı açıklama ile Üsame bin Ladin'in intikamını almak için Irak'ta 100 ayrı saldırı gerçekleştirdiklerini açıkladı. 22 Aralık 2011'de Bağdat'ta koordineli bir şekilde seri intihar saldırıları başladı. Bu saldırılar sonrasında 63 kişi öldü, 180 kişi yaralandı. Bombalamalar ABD'nin Irak'tan çekilmesinin hemen ardından başladı.

Örgütün Suriye'de de yayılması için çalışmalara başladı ve grubunu genişleterek Irak ve Şam İslam Devleti adını verdi. El-Bağdadi örgütün Irak ve Suriye'deki tüm aktivitelerini yönetmekle sorumlu oldu. Ayrıca geniş çaplı bombalama ve suikast eylemlerinin de mimarıdır.

El-Kaide ile yolların ayrılması

2013 yılında el-Bağdadi Suriye'deki Nusra Cephesi'ni örgütüne katarak IŞİD'i genişlettiğini duyurdu. Nusra Cephesi liderleri bu birleşmeyi reddetti ve el-Kaide lideri Eymen ez-Zevahiri de Irak Şam İslam Devleti'nin Suriye'deki operasyonlarına son vermesi ve aktivitelerini Irak'ta sürdürmeleri yönünde bir bildiri yayınladı. el-Bağdadi Zevahiri'nin bu emrini yerine getirmedi ve Nusra Cephesi'ne bağlı çoğunluğu yabancı olan militanların %80'ini kontrolü altına aldı. Ocak 2014'te IŞİD Nusra Cephesine bağlı birlikleri Suriye'nin Rakka ilinden çıkardı. Şubat 2014'te el-Kaide IŞİD ile bütün bağlarını kestiğini duyurdu.

Suikast girişimi

26 Ekim 2006'da bir ABD savaş uçağı Suriye sınırına yakın bir yerde olduğunu tespit ettiği Bağdadi'ye bir saldırı gerçekleştirdi. O zamanlar "el-Kaide'nin Irak'taki üst düzey yöneticisi" şeklinde biliniyordu ve görevi Suriyeli ve Suudi militanları gizlice Irak'a sokmaktı.

Saldırı girişimi başarısız oldu ve Bağdadi 2010 yılında Irak Şam İslam Devleti'nin başına geçti.

Ölümü

El-Bağdadi 26 Ekim 2019'da Suriye'de Amerika'nın düzenlemiş olduğu operasyon sırasında içinde bulunduğu tünelde yakalanacağını anlayınca üzerindeki bomba yüklü yeleği patlatarak yanındaki aile üyeleriyle birlikte 48 yaşında hayatını kaybetti.

 

Yorumlar