Ateş hortumu nedir, neden olur, nasıl oluşur?

İngiltere'nin Derby kentinde bir fabrikada çıkan yangınla birlikte ortaya çıkan ateş hortumu görüntüsü görenleri şaşırttı. Peki ya ateş hortumu nedir, neden olur?

Ateş hortumu nedir, neden olur, nasıl oluşur?
Son Güncelleme: 9 Ağustos 2018 Perşembe 11:35
9 Ağustos 2018 Perşembe 11:34

İngiltere'nin Derby kentinde yangınla birlikte ortaya çıkan manzara az rastlanan bir görüntüyü ortaya çıkardı. Yangına müdahale eden itfaiyeciler yaşanan ateş hortumunu da görüntülediler. Bunun üzerinde ender rastlanan doğa olayı olan ateş hortumu merak edilmeye başladı. İşte ateş hortumuna dair merak edilenler..

Ateş hortumu nedir, neden olur?

Alev hortumları birkaç metre yüksekliğe kadar ulaşabilen alevlerden oluşan bir hortum. Alev hortumları sıcak havanın yerden çok hızlı yükselmesi ve etrafında dönmesiyle oluşur. Alev hortumları itfaiyenin müdahalesini de zorlaştırır. Çünkü hortum, rüzgarlarla etkisini ve sıcaklığını arttırarak, yangınların yayılmasını hızlandırır ve hatta yeni yangınların oluşmasına neden olur. Genelde 10 ile 50 metre yükseklikte ve birkaç metre genişlikte olan bir hortumdur. Birkaç dakika sürer ve kaybolur. Bu nedenle bilim insanlarına araştırma yapma şansı tanımaz. Bunların haricinde bir kilometre uzunluğunda olan alev hortumlarının görüldüğü de söyleniyor.

Ateş hortumu (Fire Tornado) normal hortumlardan farklı ve rüzgar şiddeti olarak daha güçsüzdür. Nadir değillerdir, orman yangınlarının etrafında oluşurlar. Hortumun çekirdek kısmı asıl ateş içeren kısmıdır, çevredeki kısım ortadaki ateşi sürekli olarak yeni oksijenle besler. Çekirdeğin çapı genellikle 0.3 - 0.9m arasındadır ama bundan 10 kat daha geniş ateş hortumları da rapor edilmiştir.

Bugüne kadar yapılan irili ufaklı araştırmalara göre alev hortumunun oluşması için dikey, sıcak hava hareketlerinin oluşması lazım. Bunun dışında belli koşulların da oluşması gerektiği ama bunların ne olduğu bilinmiyor. Şimdiye kadarki en ölümcül alev hortumu, Japonya'da görülmüştür. 1923 yılında meydana gelen Büyük Kanto depremi sırasında ortaya çıkan alev hortumu yaklaşık olarak 15 dakika sürmüş ve 38 bin kişinin ölümüne sebep olmuş. Asya bölgesin de yaygınlaşan bu facia hortumu. Avrupa bölgesine doğru yakınlaşıyor.

Yorumlar