Altıncı hastalık nedir? 6.hastalık nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Adı pek duyulmayan ancak bebeklerde ve çocuklarda çok sık rastlanan altıncı hastalık nedir? 6.hastalık nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Altıncı hastalık nedir? 6.hastalık nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:56
30 Ağustos 2018 Perşembe 08:46

Bebekler ve çocuklar için tehlikeli hastalıklardan biri de altıncı hastalık. Etkisini yüksek ateş olarak gösteren 6.hastalık genellikle diğer döküntülü beş hastalıktan önce bebekle tanışıyor ve doktor kontrolünde olunduğu takdirde tehlike arz etmeden geldiği gibi geçiyor. Altıncı hastalık hakkında tüm detaylar haberimizde.

Bebek ya da çocuklarda ateş yüksekliği, iştah kesikliği ve vücutta döküntüler varsa nedeni altıncı hastalık olabilir. Tabi bu belirtiler olduğunda hemen panik yapmaya gerek yok. Altı ay ve üç yaş arasındaki çocukların çoğunda görülen altıncı hastalık, anneler tarafından belirtileri dolayısıyla korkularak karşılansa da aslında dikkatli ve doktor kontrolünde olunduğu sürece tehlike yaratmıyor.

Adı Neden Altıncı Hastalık?

Hastalığa altıncı hastalık denmesinin nedeni; kızıl, kızamık, kızamıkçık, su çiçeği ve beşinci hastalıktan sonra döküntülü olan altıncı hastalık olması. Ancak aşısı yok ve genellikle bu hastalıklardan daha önce bebeklerde görülüyor.

6.Hastalık Nasıl Anlaşılır?

Roseola Infantum ve Enfeksiyozum Subitum isimleriyle de bilinen altıncı hastalık, altı ay ile üç yaş arasındaki çocuklarda görülen viral bir hastalık. Hastaların yüzde 95’i üç yaşından küçüktür. 9-10 gün süren kuluçka döneminden sonra, çocukta 40 dereceye varabilen yüksek ateş başlar. 3-4 gün süren ateş döneminden sonra ateş aniden düşerken, çocuğun vücudunda kırmızı döküntüler ortaya çıkar. Altıncı hastalık ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde daha sık görülüyor. Yüksek ateş nedeniyle aileleri paniğe sevk eden altıncı hastalık, elbette pek çok hastalıkla karışabiliyor. Ateşin olduğu dönemde hiçbir muayene belirtisi vermemesinden ve nedeni belli olmayan bir ateş görüntüsü vermesi nedeniyle hekimleri de huzursuz ediyor.

Nagayama lekeleri ismi verilen yumuşak damak ve küçük dildeki kızarık kabarıklıklar, ateşli dönemde yüzde 65 oranında saptanabiliyor. Döküntü, ateş düştükten sonra 24 saat içinde oluşuyor. Döküntü ortaya çıktıktan sonra ateş bir daha tekrarlamıyor. Bu durum altıncı hastalığı diğer hastalıklardan ayırıyor. En çok kızamık ile karışan altıncı hastalık, bu özelliği sayesinde kızamıktan ayırt ediliyor. Kızamıkta ateşle birlikte eş zamanlı döküntülerin ortaya çıkışı tipik bir bulgu. Altıncı hastalıkta ise döküntüler başlamadan hemen önce göz kapaklarında şişlik oluşuyor. Döküntüler gövdeden başlar ve pembe, solgun renkte, mercimek büyüklüğünde 2-3 günde kaybolan iz bırakmadan iyileşebilen şekildedir. Parmakla basıldığında döküntüler solar. İştahsızlık ve çocuklarda huysuzluk, uykusuzluk (yüzde 14) gibi emosyonel bulgular en az bir hafta kadar sürer. 

Altıncı Hastalık Belirtileri Neler?

-Yüksek ateş

-Havale geçirmeye neden olabilir.

-Bulantı, kusma, dalgınlık, uykuya meyil, ishal eşlik edebilir.

-Yeterli miktarda sıvı alınmadığı takdirde ciltte kuruluk ve susuzluk bulguları oluşabilir.

Altıncı Hastalık Nasıl Bulaşır?

Bu hastalık, virüsü alan birinin hapşırması ve öksürmesi ile yakınlarındaki kişilere solunum yolu ile bulaşabilir. Bu ve benzeri hastalıklarda hasta olan kişi kalabalık ortamlardan uzak tutulmalı ve gereken hijyen sağlanmalıdır. Bebekle temas halinde olan kişinin ellerini sürekli temiz tutması önemlidir.

Yorumlar