Ali Babacan’ın partisinin adı, amblemi ne, kimler katılıyor?

Ali Babacan’ın AK Parti’den istifa ederek yen parti çalışmalarını yürütüyor. Herkesin aklındaki sorular aynı Ahmet Davutoğlu’nun partisinin adı, amblemi ne, kimler katılıyor? Detaylar haberimizde…

Ali Babacan’ın partisinin adı, amblemi ne, kimler katılıyor?
Son Güncelleme: 3 Aralık 2019 Salı 13:54
3 Aralık 2019 Salı 13:47

Ali Babacan’ın partisinin adı, amblemi ne, kimler katılıyor? AK Parti’den istifa eden Ali Babacan, yeni bir parti kurmak için çalışmalını yürütüyor. Vatandaşların aklında ise sorular var. Ali Babacan’ın partisinin adı, amblemi ne, kimler katılıyor? Aralık ayının sonuna kadar partisini resmin kurması beklenen Ali Babacan’ın partisinin adı, amblemi ne, kimler katılıyor? sorularının yanıtı haberimizde…

Ali Babacan’ın partisinin adı, amblemi ne?

Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan yeni bir parti kuracağını belirterek  AK Parti’den istifa etti.  Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Ali Babacan şu ifadeleri kullandı:

“Ağustos 2001 tarihinde kurucu üyesi olduğum Adalet ve Kalkınma Partisi’nde 14 yıl MKYK üyeliği yaptım. 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra 13 yıl Bakanlar Kurulu Üyesi oldum. Bu süre içerisinde ülkemizin elde ettiği büyük başarılara katkı vermekten onur duydum. Görevde olduğum dönemlerde partinin kuruluş ilke ve değerlerini hem ülkemizde hem de dünyada inanarak savundum. Türkiye’nin tarihi dönüm noktalarında, doğruları için verilen büyük mücadelelerin bizzat içinde olmak benim için şeref oldu. Son yıllarda ise pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu. Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım. Çok çeşitli kesimlerle yaptığımız istişareler de bunu teyit etmektedir. Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Ben ve pek çok arkadaşım, böyle bir çalışma için büyük ve tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz. Bu süreçte aynı ahlaki ve toplumsal sorumluluğu hisseden çok sayıda insanla tanışmış olmak da bizim için çok sevindirici olmuştur. İnanıyorum ki, karşı karşıya olduğumuz sorunların çözümü, ancak, temsil gücü yüksek ve geniş bir kadro çalışmasıyla mümkün olacaktır. Bu gerçekler dikkate alındığında Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyeliğimin devam etmesi maalesef mümkün görünmemektedir. Bugün itibariyle istifa dilekçemi parti genel merkezine ulaştırdım. Hepimizin amacı ülkemizin itibarını yükseltmek, halkımızın refah ve mutluluğunu artırmak, Türkiye’yi hak ettiği güzel bir geleceğe ulaştırmaktır. İnsan hakları, özgürlükler, ileri demokrasi ve hukukun üstünlüğü vazgeçilmez ilkelerimizdir. Siyasete ilk girdiğim günden bu yana bunlar için canla başla çalıştım. Allah sağlık ve ömür verdiği sürece bundan sonra da çalışmaya devam edeceğim.”

Ali Babacan'ın partisinin adının Akıl ve Bilim Partisi olacağı, kısaltmasının ise AB olacağı ve Avrupa Birliği'ne vurgu yapılacağı iddiası Kemal Özkiraz'dan gelmişti ancak daha sonra bu iddianın herhangi bir gerçekliğe dayandırılmadığı ortaya çıktı. Yani partinin ismi henüz belli değil...

Özkiraz, bu paylaşımı yapmasının ardındaki motivasyonu açıkladı ve “Amaç ‘CHP yalan haberle baş edemiyor’ diyenlerin haksız olduğunu ve ufacık bir Twitter hesabından yazılan bir yalanın bile ne kadar hızlı ve kontrolsüz yayıldığını göstermek” tweetini attı.

 Ali Babacan’ın partisini 2019 Aralık ayının sonuna kadar kurması bekleniyor. Partinin adı ve ve amblemi ise henüz belli değil.

Ali Babacan’ın partisinde kimler var?

AK Parti’den istifa eden Ali Babacan’ın partisinde Beşir Ataley ve Haşim Kılıç gibi isimlerin olduğu öne sürülüyor.

Ali Babacan Kimdir?

4 Nisan 1967 tarihinde Ankara’da doğan Ali Babacan, 1985 yılında Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’ni birincilikle tamamladı. 1989’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden üniversite birincisi olarak mezun olan Ali Babacan, 1990’da Fulbright bursunu kazanarak, Yüksek lisansını ABD’de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’de İşletme Dalında tamamladı. Yüksek lisans çalışmalarında Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaşan Ali Babacan, 1992-1994 yıllarında ABD’de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı. Ali Babacan, 1994-2002 yıllarında Ankara’da özel sektörde iş hayatını sürdürdü.

AK Parti kurucu üyesi oldu

2001’de AK Parti Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi olan Ali Babacan, 22, 23 ve 24. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunan Ali Babacan, 60. Hükümet'te de Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yaptı. Egemen Bağış'ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin ardından yalnızca Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine devam eden Ali Babacan, 1 Mayıs 2009 yılında yapılan kabine değişikliğinin ardından Dışişleri Bakanlığı'nı Ahmet Davutoğlu'na devretti. 61 ve 62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Ali Babacan, çok iyi derecede İngilizce biliyor. Ali Babacan, evli ve üç çocuk babasıdır.

 

Yorumlar