Aile yardımı nedir? Devlet memurları aile yardımını nasıl alabilir?

Yapılan açıklamaya göre milyonlarca memur ocak ayında yapılacak olan yüzde 4 zam ve enflasyon farkından dolayı yüksek miktarda aile yardımı alacak. Peki ya aile yardımı nedir, devlet memurları aile yardımını nasıl alabilir? Detaylar azonceoldu.com’da!

Aile yardımı nedir? Devlet memurları aile yardımını nasıl alabilir?
Son Güncelleme: 14 Eylül 2018 Cuma 11:17
14 Eylül 2018 Cuma 11:14

Memurlara temmuz ayında yapılan zam oranından sonra ocak ayında da zam yapılacak. Hatta memurlara ocak ayında 3 ayrı zam yapılması bekleniyor. Enflasyon tahminleri memurlara Ocak'ta yüzde 4'lük toplu sözleşme zammına ilaveten fark da yansıtılabileceğini ortaya koyarken, bir artış da aile yardımında olacak. Memurlara Ocak'ta yüzde 4 zam yansıtılacak. Ayrıca 2018'in ikinci yarısında enflasyon yüzde 3.5'i aşarsa enflasyon farkı verilecek. Peki ya aile yardımı almanın şartları neler? Devlet memurları aile yardımı alması için ne yapması gerekiyor?

Aile yardımı nedir?

Devlet memurlarına, bazı şartlara bağlı olarak, eş ve çocuklarından dolayı yapılan aile yardımı ödemesidir.

Aile yardımı ne kadar 2018?

Merkez Bankası'nın beklenti anketi, memurlara yüzde 6.06 enflasyon farkı çıkabileceğini ortaya koyuyor. Bu artışla birlikte çalışmayan eş için ödenen aile yardımı 277 liraya ulaşacak. Çocuk yardımı tutarı ise 0-6 yaş için 64,92 liraya, 6 yaş üstü için 32,46 liraya çıkacak. 0-6 yaş arası 2 çocuğu olan memura aylık 369 lira ödenirken, bu tutar 406,84 liraya yükselecek.

Devlet memurları aile yardımını nasıl alabilir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu göre bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi ve çocukları için belli tutarlarda ödeniyor. Dolayısıyla bir memurun eşi ücret karşılığı bir yerde çalışıyorsa veya SGK'dan emekli aylığı, malullük aylığı gibi ödemeler alıyorsa, bu durumda memura aile yardımı ödenmesi söz konusu değil.

Kimlere aile yardımı verilir?

-Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir.

-Dul memurların çocukları için yukarıdaki fıkralar hükmü uygulanır.

-Boşanma veya ayrılık vukuunda mahkeme bu yardımın hangi tarafa ve ne oranda verileceğini de kararında belirtir.

-Devlet memurunun, geçimini sağladığı üvey çocukları için de bu ödenek verilir.

Aile yardımı ödemesi nasıl yapılır?

-Aile yardımı ödeneği Devlet memurlarına her ay aylıklarıyla birlikte ödenir.

-Karı ve kocanın her ikisi de memur iseler bu ödenek yalnız kocaya verilir.

-Aile yardımı ödenekleri hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve borç için haczedilemez.

Aile yardımı hangi durumlarda kesilir?

Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneği hakkını eşinden boşanma veya eşinin ölümü, çocuk için ödenen yardım ödeneği hakkını da çocuğun ölümü veya 206 ncı maddedeki hallerin vukuunu takip eden ay başından itibaren kaybeder.

Hangi devlet çocuğuna aile yardımı verilmez?

1.Evlenen çocuklar,

2.25 yaşını dolduran çocuklar.

3.Kendileri hesabına ticaret yapan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfeat karşılığı çalışan çocuklar.

4.Burs alan veya Devletçe okutulan çocuklar.

Yorumlar