6 Kasım Hadi ipucu! Budin ve Peşte’yi birleştiren nehrin adı ne?

6 Kasım’da Hadi ipucu sorusu Budepeşte ile alakalı oldu. Hadi 12.30 ipucu sorusu Budin ve Peşte’yi birleştiren nehrin adı oldu. Peki Budin Peşte’yi birleştiren nehrin adı ne?

6 Kasım Hadi ipucu! Budin ve Peşte’yi birleştiren nehrin adı ne?
Son Güncelleme: 6 Kasım 2018 Salı 16:37
6 Kasım 2018 Salı 16:25

Hadi yarışmasının ipucu sorusu belli oldu.  6 Kasım Hadi sorusu bu sefer Budapeşte’den geldi? Hadi sorusu, “Budapeşte'ye giden var mı? Aslında nehrin iki yakasındaki Budin ve Peşte'nin birleşmesinden oluşmuş bir şehir… Peki bu nehrin adını bilen var mı?” sözleri ile duyuruldu. Peki Budin Peşte’yi birleştiren nehrin adı ne? sizler için araştırdık…

 Budin Peşte’yi birleştiren nehrin adı ne?

 Budin ve Peşte’yi birleştiren nehrin adı, Hadi yarışmasında sorulunca herkes tarafından merak edildi. Budin Peşte’yi birleştiren nehrin adı ne? sorusunun yanıtı Tuna nehri. Hatta ikiehri birbirine bağlaması için Chain Köprüsü inşa edilmiştir. Avrupa'nın en büyük ikinci nehir havzasıdır. Nehir 10 ülkeyi katederek Karadeniz'e dökülmektedir.

Budapeşte nerededir?

Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş şehirdir.

Eski yıllarda Tuna nehri Budin’i ve Peşte’ yi ayırmıştı. İki şehri birbirine bağlaması için Chain Köprüsü inşa edilmeye başlamıştı. Bu köprü iki şehri birbirine bağlayacaktı. 17 Kasım 1873 yılında köprünün inşa edilmesiyle iki şehir bağlandı ve şehrin adı Budapeşte oldu.[1]

Budapeşte, Macaristan’ın politik, kültürel, ticari, endüstri ve ihracat merkezidir. Berlin'den sonra Orta Avrupa'nın en büyük ikinci şehri olup, Macaristan nüfusunun beşte biri, 2003 yılı sayımına göre 1.719.343 kişi Budapeşte’de yaşamlarını sürdürmektedir.Budapeşte coğrafi konumu, tarihî eserleri ve diğer çekicilikleri ile Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biridir. Şehir Tuna'nın batı yakasında Buda (Budin) ve doğu yakasında Peşte şeklinde iki bölüme ayrılmıştır. Tuna'nın batı kıyısında Buda kalesinin çevresindeki görece engebeli bölgede tarihî semtler uzanır. Şehrin iş merkezi ve kalabalık semtleri ise Tuna'nın doğusundaki ovaya açılan düzlüktedir.

 

 

 

Yorumlar