Twitter'dan troll hesap kararı: Troll hesaplar nasıl anlaşılır? Troll hesaplar kapatılacak mı?

Twitter, mart ayında yaptığı açıklama ile herkese açık olan konuşmaların daha güvenli ilerlemesi adına yenilikler yapacağını duyurmuştu. Peki Twitter'daki Troll hesaplar nasıl anlaşılır? Troll hesaplar kapatılacak mı? İşte Twitter'ın troll hesap kararıyla ilgili detaylar haberimizde.

Twitter'dan troll hesap kararı: Troll hesaplar nasıl anlaşılır? Troll hesaplar kapatılacak mı?
Son Güncelleme: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 15:11
16 Mayıs 2018 Çarşamba 15:03

Geçtiğimiz ay Twitter açık mesajların güvenli bir hale gelmesiyle ilgili adımlar atacağını duyurmuştu. Twitter 'Troll' profiller için de düğmeye bastığını belirtti.Peki Troll hesaplar nasıl anlaşılır? Troll hesaplar kapatılacak mı?

Troll hesaplar nasıl anlaşılır?

Örneğin bir hesap e-mail adreslerini teyit etmediyse ve aynı kişi aynı anda birden fazla, tekrar tekrar tweet atıp onları takip etmeyen hesaplardan bahseden hesaplara giriş yapıyorsa, veya koordine edilmiş bir saldırıya işaret eden tavırlar sergiliyorsa. Aynı zamanda hesapların kuralları ihlal eden hesaplarla ne gibi bağlantıları olduğunu ve birbirleriyle nasıl etkileşime geçtikleri de inceleniyor.

Bu sinyaller, sohbet ve arama gibi herkese açık alanlarda içerikleri nasıl belirleyip sunduğumuz konularında dikkate alınacak. İçerik, kurallarımızı ihlal etmediği için Twitter’da kalmaya devam edecek, ve “daha fazla Tweet göster” seçeneğine tıkladığınızda veya arama ayarlarınızı değiştirip her şeyi görmeyi tercih ederseniz, görülebilir olacak. Sonuç, arama ve sohbet alanlarında sağlıklı konuşmalara katkıda bulunan insanlar daha çok görülebilir olacak.

Twitter’ın bu çabası ise şimdiden etkilerini göstermeye başladı. Taciz raporlarında %4 oranında azalma, ve sohbetlerde %8 daha az taciz raporu yaşandı.

Troll hesaplar kapatılacak mı?

Elbette burada ayrımı doğru yapmak gerekiyor. Bazı trolümsü davranışlar eğlenceli, iyi ve komik olsa da, burada kast edilen davranış biçimleri, Twitter’da özellikle konuşmalar ve aramalar gibi topluma açık alanlarda sohbetleri bozan ve rahatsız eden, davranışlar olarak öne çıkıyor. Bu hesaplar ve Tweet’lerin bazıları, topluluk kurallarını ihlal ettiği için de Twitter yönetimi yeni önlemler alıyor.

Twitter'dan troll hesaplar için yeni yaklaşım sergileyecek

Twitter yönetimi tweet’lerin belirlenme ve sunulma yollarını belirlemek için kurallar, insan kontrolü süreçleri ve yapay zeka öğrenimini kullanıyor. Şimdi, Tweet’lerin nasıl sunulduğuna dair yeni davranışsal sinyaller kullanarak bu bölgelerdeki herkese açık sohbetleri rahatsız eden ve engelleyen tavır sorunlarını çözmek için çalışılıyor. Bu soruna davranışsal açıdan bakarken yeni araçlar kullanarak, sohbetleri ve herkesin Twitter’daki deneyimini iyileştirmek için,Twitter kullanıcılarının potansiyel konularda bize şikayette bulunmasını beklemeden harekete geçiliyor.

Yorumlar