PUBG nedir, nasıl oynanır? PUBG güncellemesindeki teknik sorun nedir?

2017 yılına damga vuran oyunlar arasında yer alan PUBG (PlayerUnknown’s Battlegrounds) nedir, nasıl oynanır? PUBG güncellemesindeki teknik sorun nedir?

PUBG nedir, nasıl oynanır? PUBG güncellemesindeki teknik sorun nedir?
14 Mart 2018 Çarşamba 12:28

PUBG 2017 yılının en iyi oyunlarından biri. Beklenen son güncellemisinden sonra PUBG oyunu merak edilmeye başladı. Peki ya PUBG nedir, nasıl oynanır? PUBG güncellemesindeki teknik sorun nedir?

Hemen hemen herkes The Legend of Zelda: Breath of the Wild'ın 2017'nin en iyi oyunu olduğu konusunda hemfikir ancak yıla damgasını vuran oyun neydi diye sorarsanız cevap kesinlikle PUBG olur. Yıllardır yükselişte olan "battle royale" (BR) türüne zirve yaptıran PUBG, üst üste kırdığı rekorlarla Steam’de "eş zamanlı en çok oynanan oyun" olma başarısını gösterirken Steam’in Çinliler tarafından akına uğramasına da vesile oldu. Yıl boyunca PUBG’ye bulaşmama başarısı göstermiş ancak bu ismi her duyduğunda aklında"Ne ki bu PUBG?" sorusu belirenler işte PUBG hakkında en çok merak edilenler...

PUBG nedir?

Bu yazıyı okumaya gelenlerin hemen hemen tamamı PUBG’nin ne olduğunu biliyordur ama "Nedir bu aylardır oyun dünyasını meşgul eden PUBG yahu?" diyenler için kısa bir özet geçeyim. PUBG, BR türünü oyun dünyasına başarıyla uyarlayan mod yapımcısı PlayerUnknown’un (Brendan Greene) en özgür ve en geniş imkanlara sahip şekilde tasarladığı son oyunu. Bu oyunda 100 oyuncu bir uçakla mevcut haritalar üzerinden geçiyor ve istedikleri yere paraşütle atlıyor. Yere indikten sonra yapılması gerekense her yeri araştırmak, en iyi silahları ve ekipmanları bulmak, maç boyunca hayatta kalmak ve gerekiyorsa diğer oyuncuları öldürmek. Maç sonunda hayatta kalan kişi ya da takım maçı kazanıyor ve çorba parasına kavuşuyor (evet, çorba parası! Bir maç kazandığınızda ne dediğimi anlayacaksınız).

PUBG nasıl oynanır?

Oyunun başlangıç menüsüne girildiğinde önce cinsiyet belirlenir. Sağ bölümden kendinize birkaç adet başlangıç seviyesinde kıyafetler alabilir ve üzerinize giyebilirsiniz. Oyun içerisinde puan topladıkça sandıklar kazanacaksınız ve bu sandıklar içerisinden kıyafet saç tip değişiklikleri v.b şeylere sahip olabileceksiniz.
İşlemleri tamamladığınızda sol üstten oyunu başlatın. İlk doğuşta bir bekleme süresi olacak ve oyundaki herkes etrafınızda belirecek. Bekleme süresinin tamamlanmasının ardından gördüğünüz tüm oyuncular bir uçağın içerisinde olacaklar. Bu uçak bir adanın başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar ilerliyor olacaktır. Her oyuncu haritada kendine göre belirlemiş olduğu bir noktaya paraşüt yardımıyla iniş yapmalıdır.

PUBG güncellemesindeki teknik sorun nedir?

Mart 2017 itibarıyla Steam üzerinden erken erişime açılan PUBG için oyuncuların aklında -erken erişime giren her oyun için olduğu gibi- soru işaretleri vardı. Oyundaki hilecilerin giderek artmasından dolayı PUBG yeni bir güncelleme yayınladı. Ancak bu güncelleme ile birlikte bazı suçsuz oyuncular da banlanıyordu. Ayrıca oyunda çökmeler ve FPS düşüşleri de yaşanıyordu. Bunun nedeni olarak ise bilgisayarda açık olan başka uygulamalar gösteriliyor. Bu sorunlar ile ilgili oyunun geliştiricisi Bluehole açıklama yaptı. Açıklamada "Bu sorunu çözmek için elimizden geleni yapıyoruz. Yaşanan çelişkileri kontrol ediyoruz" denildi. Bluehole açıklamasın da anti-virüs programı kullanan oyuncuların tslgame ve tslgame_BE dosyalarını virüs programına taratmalarını da istedi. Yakın bir zamanda FPS düşmesi ve çökme sorununu düzelten bir güncelleme yayınlanacağı tahmin ediliyor.

Son dönemlerin fenomen oyunu PUBG güne devasa bir güncellemeyle başladı. Güncellemeyle ile birlikte haritada ufak değişiklikler, optimizasyon çalışmaları ve arkadaş ekleme sistemi geldi. Ancak PUBG’nin son güncellemesinde yer alan bazı hatalar ve beraberindeki tepkiler sonrası firma geri adım atmak zorunda kaldı. İçinde hile karşıtı yazılım barındıran güncelleme oyunda büyük sorunlara yol açınca, PUBG Corporation önce oyun severlerden özür diledi ardından da güncellemeyi geri çektiğini duyurdu.

PUBG sistem gereksinimleri neler?

İlk günden beri PUBG’nin en çok eleştiri alan yönlerinden biri optimizasyon ve buna bağlı olarak performans oldu. Erken erişim sürecinin ilk dönemiyle kıyaslandığında oyunun performansı ciddi anlamda gelişme gösterse de eleştiriler halen devam ediyor. Oyunun minimum sistem gereksinimleri aşağıdaki gibi belirtilmiş durumda ancak oyundan akıcı bir performans elde etmek için bunun en az bir gömlek üstü bir sisteme sahip olmak gerektiğini söyleyeyim.

Intel Core i3-4340 / AMD FX-6300 işlemci
6 GB bellek
GeForce GTX 660 2GB / Radeon HD 7850 2GB ekran kartı
64-bit Windows 7 / 8.1 / 10 işletim sistemi
30 GB sabit disk alanı
PUBG fps artırma
PUBG'de nasıl FPS artırılır?

Grafik ayarları FPS artırmak için en kolay çözüm

Üstte gördüğünüz sistem oyunu açmaya yetebilir ama akıcı ve görsel kalitesi yüksek bir oyun tecrübesi için bundan çok daha fazlasına ihtiyaç var. Yine de üst seviye sistemlerde bile zaman zaman sıkıntı çıkarabilen PUBG’de fps artırmak için oyunun grafik ayarlarını kurcalayabilirsiniz. Oyun her ne kadar 4K çözünürlük desteği sunsa da herkesin oyunu standart 1920x1080 çözünürlükte oynayacağını varsayıyorum. Eğer oyundaki fps değeriniz oyunu oynanmaz kılıyorsa ilk olarak kenar yumuşatma, rötuş ve gölge ayarlarını düşürün ancak kapalı alanlarda rakiplerinizin gölgesini takip edecek kadar dikkatliyseniz gölge ayarını orta seviyenin altına çekmeyin. Bir sonraki aşamada efektleri kısabilirsiniz çünkü bu ayar ne kadar yüksek olursa silahlar ateşlendiğinde ya da patlamalar olduğunda performans o kadar etkilenir. Oyunun görsel kalitesini en çok etkileyen kısım doku kalitesi ve bu ayarı göz zevkiniz / alacağınız performans artışı oranına göre kendinizce değiştirmenizi tavsiye ederim. Geriye kalan yeşillik ve görüş uzaklığı ayarlarıysa performansı pek etkilemese de son çare olarak düşürülebilir. Bu arada -her oyun için geçerli olduğu üzere- ekran kartı sürücünüzü mutlaka son sürüme güncelleyin.

PUBG turnuvası

Gamescom PUBG Invitational’da yarışan Team Bosphorus’dan Cem ve Ferit

100 kişinin kıyasıya mücadele ettiği bir ortam sunan PUBG, bu nedenle yapımcı firmanın yanı sıra diğer firmaların ve organizatörlerin de ilgisini çekiyor. Oyun tam sürüme geçmeden bile birçok PUBG etkinliği düzenlenirken ve hatta iş ESL seviyesine kadar çıkarken, oyunun Türkiye’de resmi bir distribütörü bulunması vesilesiyle ülkemizde de sık sık ödüllü PUBG turnuvaları düzenlenmekte. Eğer siz de PUBG’de kendinize güveniyorsanız, turnuva haberleri için sık sık sosyal medyayı taramayı ihmal etmeyin.

PUBG indirime girer mi?

İşte en çok merak edilen sorulardan biri. PUBG’nin Steam fiyatı ABD’de 30$ ancak Türkiye fiyatı 69 TL ve ABD fiyatıyla kıyaslandığında oldukça ucuz. Yine de bu fiyat ülkemiz şartlarında birçok oyuncunun bütçesi için fazla gelebilir. Hal böyleyken herkes oyunun indirime girmesi için Steam’in özel sonbahar ve kış indirimlerini bekledi. Sonuç mu? Hüsran. Bunun nedeniyse çok basit aslında. PUBG o kadar popüler ve o kadar çok satıyor ki, firmanın fiyatta indirime gidip satışları artırmak gibi bir kaygısı yok. Hal böyleyken PUBG’nin indirime girmesi için daha uzun bir süre beklemek gerekecek sanırım.

Yorumlar