Ulaştırma Bakanı Turhan: İnternet adil kullanım kotası 2019'da kaldırılacak

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan yaptığı açıklamada, "İnternet adil kullanım kotası 2019'da kaldırılacak" dedi.

Ulaştırma Bakanı Turhan: İnternet adil kullanım kotası 2019'da kaldırılacak
Son Güncelleme: 5 Kasım 2018 Pazartesi 12:56
5 Kasım 2018 Pazartesi 11:53

Adil Kullanım Koşulları (AKK) kapsamında tanımlı olan internet paketlerinde belirlenen AKK değerleri aşıldıktan sonra ay sonuna kadar internet erişim hızınızda kısıtlama oluyordu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'dan internet kullanıcılarını sevindiren bir açıklama geldi. Cahit Turhan, internet kullanımında uygulanan adil kullanım kotası ile ilgili olarak, "2019 yılında kaldırılacak" ifadelerini kullandı.

Adil kullanım kotası nedir?

Adil kullanım kotası, internet kullanıcılarının internet kullanımı esnasında yoğun veri trafiğinden etkilenmemesi için ve oluşabilecek teknik problemleri engellemek amacıyla uygulanan planlanmış uygulamalar bütünüdür.

Adil kullanım kotası dahilinde, kullanıcılar belirli bir limite kadar indirme işlemi uygulayabilir. İzin verilen limitleri dolduğunda ise internet hızında düşüş yaşanır. Örneğin standart olarak 20 mbps hız ile internet kullanan bir kullanıcı, kendi hizmetinde izin verilen 10 GB'lık veri indirme limitini aştığında internet hızı 3 mbps'a düşürülür ve bir sonraki sıfırlanma süresine kadar 3 mbps hız kullanır.

Yorumlar