Dünya markaları kobalt madenine 80 bin dolar ödeyecek

Dünyanın iki akıllı telefon üreticisi Apple ve Samsung, gelecek nesil akıllı telefonlarında ihtiyaç duyacakları kobalt metali için doğrudan madencilik şirketleriyle görüşmeler yapıyor. 2016 yılında bir ton kobalt 20.000 dolara satın alınabilirken, günümüzde aynı miktar için fiyat 80.000 dolar.

Dünya markaları kobalt madenine 80 bin dolar ödeyecek
14 Mart 2018 Çarşamba 14:51

Apple, geçtiğimiz ayın sonunda Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki kobalt madenciliği şirketleriyle beş yıllık anlaşmalar yapmak için çalışmalar yapmıştı.

Akıllı telefon üretiminde önemli bir metal olan kobalt için ABD’li şirketten sonra Samsung’un da harekete geçtiği belirtildi.

Bloomberg’ün haberine göre, Samsung bir parçası olan Samsung C&T şirketi, Kongo’da doğrudan madencilik şirketleriyle görüşmelere başladığını açıkladı.

 

Kobalt, akıllı telefonlarda kullanılan şarj edilebilir pillerin üretimi için gerekli bir metal.

 

 

Lityum iyon pillerin artık elektronik cihazların yanı sıra elektrikli otomobillerde de kullanılmasıyla, bu pillerin ham maddesi olan kobaltın fiyatı müthiş bir tırmanış gösterdi. 2016 yılında bir ton kobalt 20.000 dolara satın alınabilirken, günümüzde aynı miktar için 80.000 dolar ödenmesi gerekiyor.

Yorumlar