Özdemir, lig formatı için yeni planı açıkladı

TFF Başkanı Nihat Özdemir, "Önümüzdeki yıl Süper Lig ve TFF 1. Lig'den 4'er takım düşürülmesi gibi bir planımız var. 2 yıl içinde liglerin yeniden 18 takımla oynanmasını planlıyoruz" dedi

Özdemir, lig formatı için yeni planı açıkladı
Son Güncelleme: 24 Mayıs 2021 Pazartesi 17:18
24 Mayıs 2021 Pazartesi 17:15

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, BeIN Sports'a açıklamalarda bulundu.

Özdemir'in sözlerinden satır başları şöyle:

"Yabancı kuralını 1 yıl ötelemiştik. Bu yıl ortalama yabancı sayısı 7.12. Geçen yıl 7.22. Beşiktaş'ın 8.42. Galatasaray 6.95. Fenerbahçe 5.5 ile oynamış. Trabzonspor 7.15 ile oynamış. İlk 11'de en fazla ortalama Hatayspor'da 9.23 ile. En az oynayan Göztepe, 4.98. Göztepe'yi, Fenerbahçe'yi, Altınordu'yu kutlamak lazım. Bu yıl için görüşme halindeyiz. Aynen devam etmesini istiyorlar. 14 yabancı sözleşme, sahada serbest olsun diyorlar. Bugün yarın karar vereceğiz."

LİG FORMATI

"Önümüzdeki yıl Süper Lig ve TFF 1. Lig'den 4'er takım düşürülmesi gibi bir planımız var. 2 yıl içinde liglerin yeniden 18 takımla oynanmasını planlıyoruz. Bu sene lig 20 takımla oynanacak. 20 takımlı lig zorlu. 38 hafta olacak, 3 maç haftası hafta içinde olacak. 18 takım ideal. 2 sene 4 takım düşürerek tekrar 18 takıma ineceğiz. Bunu planlıyoruz. Çalışmalarını yapıyoruz."

SEYİRCİ KONUSU

"Ağustos ayının ortasında başlatacağımız ligi, kademeli olarak seyircili oynamak istiyoruz. Deplasman bölümüne de belirli oranda seyirci alacağız. Galatasaray'ın 1-0 yendiği Fenerbahçe maçıyla ilgili Galatasaray'ın şikayeti vardı. O maçın devre arasında İstanbul Emniyet Müdürü yanımda görevli arkadaşı vardı. Saydılar, 452 kişi vardı. İstanbul Emniyet Müdürü şahidimdir, sayı 452'ydi. Giresun'da 1000 civarı seyirci vardı. Biz polis değiliz. Maç kimin stadındaysa, maçı organize eden o takımdır. Adana Demirspor sahasında maç varsa sorumlusu Adana Demirspor'dur."

1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUKLAR

"İlk müracaatı Fenerbahçe yaptı. Samsun'dan Ankara'ya Eskişehir'e İzmir'e birçok kulüp, bu maddeden istifade etmek için müracaat etti. Bazı takımlar, karşı görüşü oldu. Bunlar Hukuk Kurulu'nda. Yakın bir zamanda en doğru hukuksal kararı vereceğimize inanıyoruz. Biz bu kararı verdikten sonra itiraz yolu açık. Tahkim var, Genel Kurul var. Biz karar vereceğiz. Bir kısım memnun olacak, bir kısım memnun olmayacak. En doğru kararı, en kısa sürede alırız. TFF arşivlerinde her şey mevcuttur. İncelemeler devam ediyor. En kısa zamanda ilan etmeyi düşünüyoruz."

"Eleştirilmemek mümkün değil, bizim aldığımız her karar Türkiye'deki futbol için. Herkese eşit mesafede olmaya çalışıyoruz Elimizden geldiğince adaletli karar almaya çalışıyoruz."

"Zorlu bir yıl geride kaldı. Az kaldı, 5 maç var kaldı. 8.5 ayda ara vermeden 42 maç haftası oynadık. En önemli etken, geçen yıl küme düşmeyi kaldırdığımız için sezonu 21 takımla oynadık. Kulüpler Birliği'nden böyle bir talep geldi. Biz bunu çok düşünmüştük. Kulüplere hak vererek, tüm liglerden düşmeyi kaldırdık."

"Zor sene oldu. Bu ligi 'Yapamazlar' demelerine rağmen biz ve kulüplerimiz birbirimize destek olduk, sezon bitti. 24-25-26 yıldır böyle bir lig yaşanmadı. Her zaman son haftalara 2 takım yarışarak girerdi. 3 takım eşit şansla son haftalara girdiler. Son 3 haftadaki maçları aynı gün, aynı saatte başladık."

"Ligin sonuna geldiğimizde sadece 2 golle, Süper Lig'in şampiyonu belli oldu. 1. Lig'de 3 takım 72 puanla bitirdi. 3'lü averajla ilk iki belli oldu. Giresunspor ve Adana Demirspor geldi, Samsunspor gelemedi. Samsunspor, playofflarda da 6. sıradan giren Altınordu'ya elendi. Samsunspor çok büyük mesai verdi. Yatırım yaptı. Allah onlara gelecek yıl nasip eder inşallah. Adana Demirspor, 3. yılın sonunda Süper Lig'e çıktı. Önce playoff, sonra final, bu sezon lider olarak çıktı." 

"Lig neredeyse sona geldi. TFF 1. Lig'de inşallah çok önemli bir maç var, İstanbul'a aldık. Otel, uçak masraflarını düşündük. İzmir'de bu maçın oynanabileceği tek stadyum var, Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu. Orayı da bakıma almışlar. Bornova Stadyumu'nda oynanamıyordu. İki kulüple de görüştük. Atatürk Olimpiyat Stadyumu'na bir miktar da seyirci alacağız. Ayrıca 2. Lig ve 3. Lig playoff finallerinde de seyirci olacak."

"Elimizden geldikçe, tabii Türkiye'nin takımlarını şartlarını göz önünde bulundurarak tüm finalleri, milli maçları Olimpiyat Stadyumu'nda oynamak istiyoruz. Oraya çok büyük yatırım yaptık. Ne kadar çok maç yaparsak, o kadar değerlendirmiş oluruz. Karagümrük, birçok maçını burada oynattık. Gelecek sezon da isterse Karagümrük'e tüm kolaylığı sağlayacağız."

"Allah'a şükür, hiçbir futbolcumuz ve teknik direktörümüz ağır şekilde kovid hastalığı yaşamadı. Ömer Taşer'e bu protokolden ötürü teşekkür ediyorum. Maalesef birkaç takım yöneticimiz, bu şekilde kovidden can kaybına uğradık. Onlara da Allahtan rahmet diliyorum."

"FENERASYON DEDİLER"

"Fenerbahçe çok iyi bir kadro kurdu. Çok transfer yaptı. Yeni hocayla sezona çok iyi başladı. Herkes bu sezon 'Fenerbahçe sezonu, TFF yardım ediyor, Fenerasyon' dediler. Böyle konuşmalar devam ederken, bu sefer Galatasaray dediler. 'Galatasaray'a destek, plan program' dediler. Beşiktaş öne geçti. Ligin ilk yarısını lider tamamladı. 'Beşiktaş için düzeni kurmuşlar' dedi. Son haftaya 3 takım eşit şansla girdi." 

"Son haftaya 3 takım eşit şansla girdi. Sadece 2 golle Beşiktaş şampiyon oldu. Bu iş planlanıyor, destek olunuyor gibi bir şeyin olmadığı görüldü. Süper Lig ve TFF 1. Lig'de şampiyon ve çıkan takımlar hakkında kimse bir şey konuşmuyor."

VAR SİSTEMİ

"VAR ile ilgili sözler, dedikodudan öteye gidemiyor. TFF olarak 1. Lig Kulüpler Birliği'yle 2 ayda bir toplantık. En acil istekleri, 'Ne olur VAR'ı bize de getirin' dediler. Bunu 2021/22 için istedik ama stadyumların teknik kapasiteleri yeterli değil. 2022/23'te yapacağız. Playofflarda uyguluyoruz. Samsunspor Başkanı, Altınordu - Samsunspor maçı nedeniyle teşekkür etti. Maçı Altınordu kazandı. Penaltı vardı, kırmızı vardı. Kaybetmesine rağmen Samsunspor Başkanı teşekkür etti. Ben bunu istiyorum. VAR sistemi her yıl ileriye gidiyor"

"Kimse kalkıp VAR iyiye değil kötüye gidiyor demesin. Bakarsanız Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa'da da rakamlar buna benzerdir. Gelecek yıl, bu yıldan da iyi rakamlar göreceğiz. VAR sistemi vazgeçilmez bir nokta olmalıdır, olacaktır. TFF 1. Lig'den sonra hedefimiz 2. Lig ve 3. Lig'de VAR sistemleri. Hakemin verdiği adaletsiz kararı düzeltme sistemidir VAR, vazgeçilmez unsudur. VAR sadece Türkiyemiz'de değil Avrupa'da, FIFA'da tartışılıyor 'Daha iyi nasıl yapabiliriz' diye. VAR kadroları yetiştirmek de kolay değil. VAR hakemliği diye bir mesleğin meydana geleceğini ve bu şekilde daha iyi verim alınacağını düşünüyoruz." 

"Gol çizgisi teknolojisi uygulanırsa Avrupa'da, biz de hazırız. Hawk-Eye ile çalışıyoruz. Tüm büyük turnuvalarda çalışıyorlar. Demirören döneminde ihalesini yapmıştık. Tüm yönetim, Hawk-Eye için karar vermiştik. Yaptıkları, yapacaklarının göstergesidir."

"Hawk-Eye ile ilgili iddiaları savcılığa verdik. Savcılık başka açıdan o davayı kapatmılş. Fenerbahçe'nin bir iddiası var, bu da araştırılsın dedik. O operatör arkadaş, UEFA'nın çok önem verdiği operatörlerden biridir. Hawk-Eye ile de dikkatli olması konusunda görüş alışverişimiz oldu."

"Yeni genel kurula kadar, Hukuk - Disiplin - Tahkim - MHK ile devam etmek istiyoruz. Ligler başlamadan evvel mali genel kurul var. Tüzükle ilgili değişiklikler yapmak istiyoruz. AİHM ve Spor Yasası'yla uyumlu hale getireceğiz tüzüğü. Bizim yetkimiz değil bu değişiklikler, genel kurulla olabiliyor. Gerekli çalışmaları yapmaktayız."

"MHK, Disiplin ve Tahkim'den memnunuz. MHK'ye teşekkür ediyorum. Bu zorlu süreçte çok büyük bir iş başardı MHK. Hepsinden çok memnunum. Serdar Tatlı başkanlığındaki MHK'den çok memnunuz. Aytaç Bey, PFDK Başkanı. Murat Bey, Tahkim Başkanı. Hepsinden çok mutluyuz, hepsiyle devam edeceğiz."

"Bazen aklımdan 'Ne işim var benim burada' dediğim çok oluyor. Bu bir görevdir. TFF Genel Kurulu, 1 Haziran 2019'da bu görevi bize verdi. 4 yıllık göreve geldik. Uzun bir süre ama bir defa aday olduk."

"Hep beraber, yalnızca Süper Lig değil 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig, amatörler, kadın milli takımlar, e takımlar, ampute takımlar olarak hep birlikte götürmek zorundayız. Canımız ve gücümüz yettiği kadar bu görevi yürütmeye çalışacağız."

"Chelsea maçını dakika dakika takip ediyorduk. Sıkıntılı bir maçtı. Bir gitti, bir geldi. Beşiktaş adına sevindik. Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılım sağlayacaklar. Bundan büyük gelir elde edilecek. Şampiyonlar Ligi'nde Beşiktaş, Türkiyemizi kabul edecek. Son temsilinde çok büyük başarılar elde etmişti. Çok önemli de bir gelir sağlamıştı."

"Lille'in şampiyon olmasını çok istedik. İlk devre sonunda penaltı kazanıldı. 1-0 önde Lille, acaba teknik direktör kime attıracak diye bekledim. Burak'ı seçti hocaları. Bana ayrı bir mutluluk verdi. Burak'a o kadar güveniyor ki hiç tereddüt etmeden Burak'ın atmasını istedi. Dünyanın en büyük futbolcularından biri Neymar kaçırdı ama Burak topu dikti ve soğukkanlılıkla attı penaltısını."

"Türk futbolunu tanıttılar oyuncularımız. Burak Yılmaz en iyi oyunculardan biri oldu, en iyi 11'e seçilecektir. Gurur duyuyorum. Lille'li 3 futbolcumuzu sarılarak tebrik edeceğim. Başarılarının Türk Milli Takımı'yla devam etmesini dileyeceğim."

"27 Mayıs'ta dost Azerbaycan ile oynayacağız. 31 Mayıs'ta İrlanda ile oynayacaktık. Birleşik Krallık'ın kararıyla bu maç iptal edildi. 31 Mayıs'ta Antalya'da Gine ile oynayacağız. 2 Haziran'da da Almanya'ya kampı gideceğiz, Moldova'yla hazırlık maçı oynayacağız. 11 Haziran'da İtalya ile açılış maçı yapacağız. Biz UEFA'dan seyirci talep ettik. Ardından Galler ve İsviçre'yle dost, kardeş ülke Azerbaycan'da oynayacağız. Bu 3 maçtan puanlar alarak gruptan çıkmayı istiyoruz. Hedefimiz ne yapıp ne yapıp gruptan çıkıp elemelere devam etmek..."

"En büyük hayalimiz Wembley'de final oynamak. Tüm çocuklarımızın, Şenol Güneş hocamızın niyeti, hedefi bu. Allah nasip eder inşallah. Güzel jenerasyon yakaladık. Çok iyi futbolcularımız var. Burak, Zeki, Yusuf değil sadece Hakan, Merih, Çağlar, Cengiz, Kaan birçok oyuncumuz var. Antalya'ya geldiler. Güzel bir sinerji yakaladık. Şenol Hocamızın liderliğinde finale kadar yürümek istiyoruz."

"KUZU KUZU OYNAYACAKLAR DEMEDİM"

"Kuzu kuzu oynayacaklar lafı benim değil. O gazete yazmış bu lafı. Kimse benden bunu duymamıştır. Ben bunu diyecek yaratılışta değilim. Niye yalanlamadım? Her konuşulana bakarsam, dinlersem bu işe zamanım yetmez. Birkaç arkadaş yalanlayalım dedi ama siz bakmayın, yolumuza devam edelim dedim. Benim ağzımdan 'kuzu kuzu' lafı çıkmadı"

"FİNAL KARARI SİYASİ"

"İngiltere'nin bu kararı aldığı gün Chelsea - Manchester City yetkilileri bizim stadı, antrenman sahalarını, otelleri gezdiler. Bu hazırlıklar nedeniyle TFF'ye teşekkür ettiler. Birleşik Krallık Devletleri, maalesef bir siyasi karar aldılar. Her türlü siyasi girişimi yaptık. Sağolsun, tüm siyasilerimiz görüşmeleri yaptı ama bizi maalesef kırmızı listeye aldılar bizi. Taraftarlara ve futbolculara dahi bir otelde karantinayı zorunlu tuttu."

"2 FİNAL ALACAĞIZ"

"Biz Wembley'de oynanmasına şiddetle karşı çıktık. Bu nedenle maçı Portekiz'e aldı UEFA. 2023 Şampiyonlar Ligi finaline talibiz. Cumhuriyetimizin 100. yıl kuruluş dönemi. Aynı zamanda TFF'nin de 100. yıl kuruluş dönemi. UEFA bu görüşmeleri yapıyor. İlk yönetim kurulu toplantısında bu kararı alacak. Biz Olimpiyat Stadyumu'na hazırlarken büyük yatırım yaptık. Hem seyircili bir final, hem de Şampiyonlar Ligi finali alacağız."

TAZMİNAT KONUSU

"Tazminat için görüşmeler devam ediyor. Yatırım yaptık. Maliyetimiz var. UEFA'dan tazminat isteyeceğiz. UEFA Başkanı Ceferin, Cumhurbaşkanımıza teşekkür etti. 'Bu finali alıyoruz ama başka finaller vereceğiz' mektubu yazdı. Onlarla ilişkilerimiz çok iyi. Servet Yardımcı, UEFA Yönetim Kurulu üyesi. Son seçimi Montreux'ye gittik. Çok iyi oy aldı. Görüşmeleri, Servet Bey vasıtasıyla götürüyoruz. Çok iyi sonuç alacağız."

"Stadyumların bakımı, şu bu bizim işimiz değil. Bizim işimiz, bu stadyum maç oynanmaya uygun mu buna bakarız. Değilse oynatmayız. Bu sene TFF olarak karar aldık. Her kulüp, sahası için teknik ekip kuracak. Biz de sahalar için bir ekip kuracağız. Biz her türlü teknik yardımı yapacağız. Kesin kararlıyız. 1 maç değil belki 3 maç için bu sahada futbol oynanmaz kararı alacağız ve uygulacağız. Birçok futbolcunun sakatlığının nedeni bu zeminler. Bu futbolcuların maliyetini düşünün. O kaybın ne kadar büyük olduğunu herkes biliyor. Bu sezon hiç ödün vermeyeceğiz. Kulüplerde zemin ekipleri olsun dedik. Bunu bildirdik."

Yorumlar