Etnospor 2018 ne zaman, nerede? Sorusu festival tarihine az bir süre kala merak konusu oldu. Kırgızıstan ve Türkiye birlikte kurduğu Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen Etnospor 2018 ne zaman, nerede? Sorusunun cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte Geleneksel Türk sporlarından mangala, kökbörü, atlı cirit, atlı okçuluk, aşık oyunu, kuşak güreşi gibi sporların icra edileceği Etnospor 2018 ne zaman, nerede? sorusunun cavabı.
Etnospor nedir?
Etnospor, spor dallarının giderek kurumsallaştığı, sportif başarının bir gösterge olduğu çağımızda yüzyıllardır çeşitli kültürler tarafından icra edilen birbirinden zengin oyunlar / sporlar için yapılan genel bir tanımdır.
Etnospor bu geleneklerin unutulmaması, yeniden üretilmesi ve tekrar Dünya sahnesine çıkarılması amacıyla pek çok yerel kimliği içinde barındırmaktadır.
Aba Güreşi, Aşık Oyunları, Atlı Cirit, Atlı Okçuluk, Kökbörü, Kuşak Güreşi, Mangala, Mas Güreşi, Şalvar Güreşi, Yağlı Güreş ve Yaya Okçuluğu, bu kapsamda yer alan spor dalları arasında yer almaktadır.
Etnospor 2018 ne zaman, nerede?
Etnospor 2018 Festivali 9-10-11-12-13 tarihleri arasında Yenikapı Meydanı'nda gerçekleştiriecek.
Etnospor 2018 Festival programı
Etnospor 2018 Festivali programı ise ise şöyle;
1. GÜN PROGRAMI (PERŞEMBE)
10:00 FESTİVAL ALANINA GİRİŞ
10:00 – 11:00 OBA GEZİNTİSİ
11:00 – 11:45 TÖREN YÜRÜYÜŞÜ
11:45 - 12:30 AÇILIŞ KONUŞMALARI
12:30 - 13:15 ATLI GÖSTERİLER (Atlı Akrobasi – Atlı Okçuluk – Kökbörü)
ATLI OYUNLAR SAHASI
13:30 – 15:00 ATLI CİRİT MÜSABAKASI
15:15 – 16:15 ATLI OKÇULUK MÜSABAKASI
16:30-17:00 ATLI AKROBASİ (Kırgızistan Ekibi)
17:00-18:00 KÖKBÖRÜ MÜSABAKASI
GÜREŞ SAHASI
13:00 – 20:30 MAS GÜREŞLERİ (Müsabakalar harici halka açıktır)
13:30 – 20:30 FETİH YAĞLI GÜREŞLERİ (Baş pehlivanlar ve diğer tüm boylar)
SAHNE
14:00 – 14:30 / 18:00 – 18:30 MEHTERAN EŞLİĞİNDE KILIÇ-KALKAN GÖSTERİSİ
15:00-15:20 ORTAOKUL MEHTERAN TAKIMI GÖSTERİSİ
16:30-17:00 BALKAN HALK OYUNLARI GÖSTERİLERİ
20:30-22:00 İSTANBUL TÜRK HALK MÜZİĞİ TOPLULUĞU KONSERİ
OKÇULUK SAHASI
13:30 – 14:00 / 18:00 – 18:30 OKÇULUK GÖSTERİSİ
15:00 – 17:00 SELAHADDİN EYYÜBİ ANISINA OK ATIŞLARI
ÇOCUK OYUNLARI ETKİNLİK SAHASI
13:00 – 20:30 AŞIK OYUNLARI (Müsabaka harici halka açıktır)
13:00 – 20:30 MANGALA OYUNU (Müsabaka harici halka açıktır)
13:00 – 20:30 GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI (Tüm gün boyunca halka açıktır)
13:00-20:30 BICIRIK ÇOCUK TİYATROSU
OBA ALANI
14:00 – 14:30 / 17:00 – 17:30/td> ESKİ USULE GÖRE DUVAK AÇMA (BETTEŞAR) TÖRENİ
15:00 – 15:30 / 18:00 – 18:30 ESKİ USULE GÖRE BEŞİK TOYU (Yeni doğan bebeğin duası)
16:00 – 16:30 / 19:00 – 19:30 TUŞO TOY (Yürümeye başlayan çocukların yarışı)
13:00 – 20:30 “YEDİ BÖLGEYİ TEMSİLEN ON DÖRT ŞEHİRİN KÜLTÜREL ÇADIR ETKİNLİKLERİ TÜRKİ DEVLETLER VE TOPLULUKLAR ÇADIRLARI ETKİNLİKLERİ DERVİŞ ÇADIRI ETKİNLİKLERİ DİRİLİŞ ‘ERTUĞRUL’ ÇADIRI ETKİNLİKLERİ”
KAPALI ALAN
13:00 – 20:30 SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI STANDLARI
13:00 – 20:30 YİYEK FESTİVALİ (Şefler eşliğinde Anadolu ve Dünya mutfağı yemekleri yapımı)
AT BİNİCİLİK & PONY CLUB ALANI
13:00 – 20:00 PONY CLUB AT BİNİCİLİĞİ (Tüm gün boyunca çocuklar için açıktır)
13:00 - 20:00 YETİŞKİNLER İÇİN AT BİNİCİLİĞİ (Tüm gün boyunca yetişkinlere açıktır)
13:30 – 14:00 JANBİ CEYLAN (Atlı gösteri)
KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
13:00 – 20:00 EL SANATLARI ATÖLYELERİ (Otuz Farklı El Sanatı Uygulamaları ve Sergileri)
13:00 - 20:00 TTİKA DÜNYA KÖYÜ (Tika’nın Tüm Dünyada İhya Ettiği Kalkınma Yardımları, Tarihi ve Kültürel Eserler)
2. GÜN PROGRAMI (CUMA)
ATLI OYUNLAR SAHASI
10:30- 11:00 / 17:00 – 17:30 ATLI AKROBASİ GÖSTERİSİ
11:00 – 12:00 / 18:30 – 19:30 KÖKBÖRÜ MÜSABAKASI
13:30 – 15:00 / 17:30 – 18:30 ATLI CİRİT MÜSABAKASI
15:30 – 17:00 ATLI OKÇULUK MÜSABAKASI
GÜREŞ SAHASI
10:00 – 20:00 MAS GÜREŞLERİ (Müsabakalar Hariç Halka Açıktır)
11:00 – 12:00 AŞIRTMALI ABA GÜREŞİ MÜSABAKASI
14:00 – 15:00 ŞALVAR GÜREŞİ MÜSABAKASI
15:00 – 17:00 YAĞLI GÜREŞ MÜSABAKASI
18:00 – 19:00 KUŞAK GÜREŞİ MÜSABAKASI
19:00 – 20:00 KAPIŞMALI ABA GÜREŞİ MÜSABAKASI
SAHNE
12:00 – 12:30 / 17:00 – 17:30 MEHTERAN EŞLİĞİNDE KILIÇ-KALKAN GÖSTERİSİ
15:00-15:30 ORTAOKUL MEHTERAN TAKIMI GÖSTERİSİ
20:30 – 22:00 ANKARA TÜRK DÜNYASI MÜZİK VE DANS TOPLULUĞU KONSERİ
OKÇULUK SAHASI
11:30 – 12:00 / 14:30 – 15:00 / 19:30 – 20:00 OKÇULUK GÖSTERİSİ
15:30 – 19:00 OKÇULUK ANTRENMANI
ÇOCUK OYUNLARI ETKİNLİK SAHASI
10:00-20:00 AŞIK OYUNLARI (Müsabakalar Hariç Halka Açıktır)
10:00-20:00 MANGALA OYUNU(Müsabakalar Hariç Halka Açıktır)
10:00-20:00 GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI (Tüm Gün Boyunca Halka Açıktır)
10:00-20:00 BICIRIK ÇOCUK TİYATROSU
OBA MEYDAN ALANI
10:00 – 20:30 “YEDİ BÖLGEYİ TEMSİLEN ON DÖRT ŞEHİRİN KÜLTÜREL ÇADIR ETKİNLİKLERİ TÜRKİ DEVLETLER VE TOPLULUKLAR ÇADIRLARI ETKİNLİKLERİ DERVİŞ ÇADIRI ETKİNLİKLERİ DİRİLİŞ ‘ERTUĞRUL’ ÇADIRI ETKİNLİKLERİ”
13:00 – 14:00 CUMA NAMAZI
12:30 – 13:00 / 16:30 -17:00 ESKİ USULE GÖRE TUŞO TOYU
14:30 – 15:00 / 19:00 – 20:00 ESKİ USULE GÖRE BEŞİK TOYU
15:30 – 16:00 / 18:00-18:30 ESKİ USULE GÖRE GELİN GELME TOYU
KAPALI ALAN
10:00 – 20:30 SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI STANDLARI
10:00 – 20:30 YİYEK FESTİVALİ (Şefler Eşliğinde Anadolu ve Dünya Mutfağı Yemekleri Yapımı)
AT BİNİCİLİK & PONY CLUB ALANI
10:00 – 12:30 / 14:00 – 20:30 PONY CLUB – AT BİNME ETKİNLİĞİ
14:30-15:00 JANBİ CEYLAN ATLI GÖSTERİSİ
KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
13:00 – 20:00 EL SANATLARI ATÖLYELERİ (Otuz Farklı El Sanatı Uygulamaları ve Sergileri)
13:00-20:00 TTİKA DÜNYA KÖYÜ (Tika’nın Tüm Dünyada İhya Ettiği Kalkınma Yardımları, Tarihi ve Kültürel Eserler)
3. GÜN PROGRAMI (CUMARTESİ)
ATLI OYUNLAR SAHASI
10:30-11:30/18:00-19:00 ATLI OKÇULUK MÜSABAKASI
12:00- 12:30 / 17:00 – 17:30 ATLI AKROBASİ GÖSTERİSİ
13:00 – 14:00 KÖKBÖRÜ MÜSABAKASI
14:30 – 15:30 / 19:00 – 20:00 ATLI CİRİT MÜSABAKASI
GÜREŞ SAHASI
10:00-20:00 MAS GÜREŞLERİ
10:00-11:00 ŞALVAR GÜREŞİ MÜSABAKALARI MÜSABAKASI
11:00 – 12:00 AŞIRTMALI ABA GÜREŞİ MÜSABAKALARI
12:00-13:00 KUŞAK GÜREŞİ MÜSABAKALARI
13:00-15:00 YAĞLI GÜREŞ MÜSABAKALARI
15:00-16:00 KAPIŞMALI ABA GÜREŞİ MÜSABAKALARI
16:00-17:30 ŞALVAR GÜREŞİ GÖSTERİLERİ
17:30-19:00 AŞIRTMALI ABA GÜREŞİ GÖSTERİLERİ
SAHNE
12:00 – 12:30 / 17:00 – 17:30 MEHTERAN EŞLİĞİNDE KILIÇ-KALKAN GÖSTERİSİ
15:00-15:30 ORTAOKUL MEHTERAN TAKIMI GÖSTERİSİ
20:30 – 22:00 ANKARA TÜRK DÜNYASI MÜZİK VE DANS TOPLULUĞU KONSERİ
OKÇULUK SAHASI
15:00 – 16:00 OKÇULUK GÖSTERİSİ
18:00 – 19:00 HEDEF OKÇULUĞU MÜSABAKASI
ÇOCUK OYUNLARI ETKİNLİK SAHASI
10:00-20:00 AŞIK OYUNLARI
10:00-20:00 MANGALA OYUNU
10:00-20:00 GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI
10:00-20:00 BICIRIK ÇOCUK TİYATROSU
OBA MEYDAN ALANI
10:00-20:30 EL SANATLARI ATÖLYELERİ
10:00 – 20:30 BÖLGESEL ÇADIRLAR- DERVİŞ ÇADIRI – DİRİLİŞ ERTUĞRUL ÇADIRI ETKİNLİKLERİ
11:30 – 12:00 / 16:30 -17:00 ESKİ USULE GÖRE TUŞO TOYU
12:30-13:00 AKSAKALLILAR (GEŞTEK) TOYU
14:30 – 15:00 / 19:00 – 20:00 ESKİ USULE GÖRE BEŞİK TOYU
15:30 – 16:00 / 18:00-18:30 ESKİ USULE GÖRE GELİN GELME TOYU
KAPALI ALAN
10:00 – 20:30 SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI STANDLARI
10:00 – 20:30 YİYEK FESTİVALİ
AT BİNİCİLİK & PONY CLUB ALANI
10:00 – 12:30 / 14:00 – 20:30 PONY CLUB – AT BİNME ETKİNLİĞİ
14:30-15:00 / 18:00-18:30 JANBİ CEYLAN ATLI GÖSTERİSİ
4. GÜN PROGRAMI (PAZAR)
ATLI OYUNLAR SAHASI
10:30 – 12:00 / 15:30 – 16:30 KÖKBÖRÜ MÜSABAKASI ve GÖSTERİLERİ
12:00 – 13:00 / 16:30 – 17:30 ATLI CİRİT MÜSABAKASI ve GÖSTERİLERİ
13:00 – 13:30 ATLI AKROBASİ GÖSTERİSİ
13:30 – 15:30 ATLI OKÇULUK MÜSABAKASI
GÜREŞ SAHASI
09:00 – 18:00 MAS GÜREŞLERİ
10:00 – 11:00 AŞIRTMALI ABA GÜREŞİ MÜSABAKASI
11:00 – 12:00 ŞALVAR GÜREŞİ MÜSABAKASI
12:00 – 15:00 YAĞLI GÜREŞ MÜSABAKASI
16:00 – 17:00 KUŞAK GÜREŞİ MÜSABAKASI
15:00 – 16:00 KAPIŞMALI ABA GÜREŞİ MÜSABAKASI
SAHNE
11:00 – 11:30 / 15:00 – 15:30 KILIÇ-KALKAN GÖSTERİSİ (MEHTERAN EŞLİĞİNDE)
17:00-18:00 ORTAOKUL MEHTERAN TAKIMI GÖSTERİSİ
18:00 – 20:00 KAPANIŞ KONUŞMALARI VE ÖDÜL TÖRENİ
20:00 – 22:00 ANADOLUNUN RENKLERİ GÖSTERİSİ
OKÇULUK SAHASI
12:00 – 14:00 HEDEF OKÇULUĞU MÜSABAKASI
15:00 – 15:30 OKÇULUK GÖSTERİSİ
ÇOCUK OYUNLARI ETKİNLİK SAHASI
09:00 – 18:00 AŞIK OYUNLARI
09:00 – 18:00 MANGALA OYUNU
09:00 – 18:00 GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI
OBA MEYDAN ALANI
09:00 – 18:00 EL SANATLARI ATÖLYELERİ
09:00 – 18:00 BÖLGESEL ÇADIRLAR- DERVİŞ ÇADIRI – DİRİLİŞ ERTUĞRUL ÇADIRI ETKİNLİKLERİ
10:00 – 10:30 / 17:00 – 17:30 ESKİ USULE GÖRE BEŞİK TOYU TOYU
11:00 – 12:00 / 13:00 – 14:00 ESKİ USULE GÖRE TUŞO TOYU
12:30 – 13:00 / 15:30 – 16:30 ESKİ USULE GÖRE GELİN GELME TOYU
14:30-15:00 AKSAKALLILAR (GEŞTEK) TOYU
KAPALI ALAN
09:00 – 18:00 SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI STANDLARI
09:00 – 18:00 YİYEK FUARI
AT BİNİCİLİK & PONY CLUB ALANI
09:00 – 18:00 PONY CLUB – AT BİNME ETKİNLİĞİ
10:30-11:00 / 14:30-15:00 JANBİ CEYLAN ATLI GÖSTERİSİ
Yorumlar