Dünya Ralli Şampiyonası Marmaris'te başladı

2018 Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 10.yarışı Türkiye Rallisi, Marmaris merkezli olarak Muğla ve çevresindeki etaplar ile başladı.

Dünya Ralli Şampiyonası Marmaris'te başladı
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:56
15 Eylül 2018 Cumartesi 15:08

22 ülkeden 68 otomobil ve 136 sporcunun katılımına sahne olan organizasyon yerli ve yabancı 350 kadar medya mensubu tarafından takip ediliyor ve 155 televizyon kanalından tüm Dünyaya canlı olarak aktarılıyor.

13 Eylül Perşembe günü saat 18:30’da Netsel Marina önünde start seremonisinini ardından pilotların imza ve fotoğraf seansı ile devam eden dev organizasyon, saat 20:00’da Atatürk Meydanı‘ndan başlayan Turkey Full Speed’ seyirci özel etabıyla start aldı.

14 Eylül Cuma günü Çetibeli, Ula ve Çiçekli etapları geçildi.

Ülke tanıtımı ve turizmi açısından da büyük önem taşıyan Türkiye Rallisi, ülkemizin eşsiz güzelliklerini, kültürümüzün zenginliğini ve insanlarımızın misafirperverliğini dünyaya tanıtma ve diğer ülkelerle aramızdaki dostluk bağlarını güçlendirme imkanı da verdi.

Şimdi gelin Yarışın ilk gününde neler yaşandı bakalım.

WRC ( DABILYU AR Sİ) Marmaris rallisinde 1. gün gece seyirci etabıyla başladı. Marmaris şehir içinde düzenlenen etap büyük ilgi gördü. Seyirciler pistin kenarlarını doldururdular. Tezahüratlar eşliğinde start alan otomobillerin sesleri ile marmaris sokaklarında yankılanarak adeta orkestra izler gibi büyüledik. Marmaris rallisinde seyirci özel etabının en iyi zamanını Hyundai takımından Anderas Mikelsen - Anders Jaeger ikilisi yaptı. En iyi ikinci zamanı citroen takım pilotu CRAİG BREEN - Scott Martin elde etti. Özel etabın üçüncülüğünü TOYOTA GAZOO YARIŞ WRT takım pilotu OTT TÄNAK - Martin Järveoja elde etti. Hyundai takım pilotu THİERRY NEUVİLLE - Nicolas Gilsoul ikilisi ilk özel etabın dördüncülüğünü aldı. Yarışın ilk etabının beşinciliğini de Polonyalı ekip KAJETAN KAJETANOWICZ - Maciek Szczepaniak elde etti.

Bu arada 5 kez üst üste dünya şampiyonu olan Fransız pilot Sebastian Ogier genel klasmanı 14. sırada tamamladı. Seyirci etabında spin atarak izleyicileri heyecanlanırırken kendisi zaman kaybetti. Neyseki hemen toparlandı ve yoluna devam etti. Yarın Ogier biraz daha kendi temposunun üzerine çıkacak gibi gözüküyor. Şimdiden heyecanlı bekleyiş başladı.

Türk ekiplerimiz neler yaptı. Castrol Ford Team Türkiye ekibi Ford Fiesta R5 ile Murat Bostancı - Onur Vatansever genel klasman 18. cisi oldu.

BC Vicion ekibi Skoda R5 ile yarışan Burak Çukurova - Vedat Bostancı 19. sırada geceyi tamamladı.

Ford Rally sport türkiye pilotu Deniz Fahri - Bahadır Gücenmez ikilisi ilk etapta 21 zamanı yaptı.

Ford Rally sport türkiye pilotu Yağız AVCI - Ersan ALKIR ise 25. zamanı yaparak Marmaris rallisine başlamış oldu.

14 Eylül Cumu günü yarışın ilk günü toplam 146.84 kilometre geçildikten sonra genel klasman nasıl oluştu izleyelim.

Türkiye Rallisi, sekiz yıl aradan sonra dahil olduğu Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) yepyeni bir soluk getirdi. Tamamen yeni bir parkur olarak WRC takvimine çok uzun bir aradan sonra eklenen ilk yarış olmasının yanı sıra, her türlü sürprize gebe, tozlu, mıcırlı, zaman zaman taşlı, kaygan yollar ekipleri hiç alışık olmadıkları bir mücadeleye soktu.

Hemen hemen tüm pilotlar, sadece hızlı gitmenin değil, değişken koşullar ve risklerin çok iyi hesaplanması gereken stratejiler geliştirmenin de önem taşıdığı bir ralli ile tanıştı. Ekipler, etapların zorluğu kadar, tempoyu ve ideal ayarları bulmanın zorluğunundan bahsetti. Buna karşın ilk üç pilotun sadece 2.6 saniye içinde sıralanması, Türkiye Rallisi’nin destansı bir mücadele ile açılış yapmasını sağladı.

İşte ilk gün genel klasman ilk beş içinde yer alan ekipleri izliyoruz.

İlk gün rallinin en uzun etabı olan 38 km’lik Çetibeli etabı ile başladı.

Güne çok iyi başlayan Hyundai takımının ispanyol pilotu THİERRY NEUVİLLE  gün sonunda toplam 1 saat 52 dakika 28 saniye 2 saliselik derecesi ile en iyi zamanı yaptı ve günü birinci sırada tamamladı.

M-Sport  takım pilotu Sebastian Ogier, NEUVİLLE'in sadece 0.3 saniye arkasında günü tamamladı. Bu da şunu gösteriyor araçların performansı ve pilotların kabiliyeti ne kadar bir birine yakın. 2 saate yakın bir yarış sonunda aynı zamanı yapmak gerçekten başarı. Başarılı olduğu kadarda pilotlar için bir o kadar zorlayıcı. Rekabetin çok üst düzey olduğu bir ralli izliyoruz.

Marmaris rallisinde ilk günü üçüncü sırada Hyundai takımından Anderas Mikelsen - Anders Jaeger ikilisi elde etti. Mikelsen de takım arkadaşının 2.3 saniye arkasında günü tamamlamış oldu.

İlk günü dördüncülüğünü TOYOTA GAZOO RACING WRT  takımından  TOYOTA YARIS WRC ile yarışan JARI-MATTI LATVALA - Miikka Anttila ikilisi elde etti. Latvala, NEUVİLLE'in 13.7 saniye gerisinde günü tamamlamış oldu.

Latvala'nın takım arkadaşı OTT TÄNAK ise ilk günü 5. sırada tamamladı. Son yarışların formda ismi Estonyalı pilot Ott Tanak günün son etabında en iyi zamanı yaparak, şampiyonluk şansını Türkiye Rallisi sonrasında da sürdürebileceğinin sinyalini verdi.

Peki rallinin ilk günü Türk ekiplerimiz neler yaptı.

Bc Vicion takım pilotu Burak Çukurova - Vedat Bostancı ikilisi WRC klasmanında 17. sırada finiş gördü. Birbirinden güçlü bir çok yabancı pilotu geride bırakarak büyük bir başarı elde etti. Türkiye şampiyonası klasmanında ise ilk günü birinci sırada tamamladı.

Ford ralli sport türkiye takımından Bora Manyera WRC klasmanında 28. zamanı yaptı.

 Yine Ford ralli sport türkiye takımından Deniz Fahri 32. sırada günü tamamladı.

Castrol Ford Team Türkiye pilotu Buğra Banaz Ford Fiesta R2T ile R5 leri geçerek 34. sırada ilk gün finişe ulaştı.

Ford ralli sport türkiye takımından 5. kez türkiye şampiyonu olan Yağız Avcı ilk gün şansızlıklarla boğuştu ve günü 35. sırada tamamladı.

Castrol Ford Team Türkiye pilotu Murat Bostancı ise ilk gün ilk etapta kaza yaptı ve yarışı bırakmak zorunda kaldı. 2. güne aracı yeniden hazırlandı, tekrar start alacaklar.

Şimdi gelin ilk gün rallide neler yaşanmış önemli anlara bir göz atalım.

Gece yağan yağmur ilk sırada start alan Neuville için büyük bir şans gibi görünüyordu. Yol, otomobil arkasından toz kalkmayacak kadar ıslaktı. Arkadan gelen pilotlar için yolu temizlemek zorunda olan Belçikalı pilot, etabın ilk kilometrelerinde beklediğinden çok daha yüksek bir yol tutuş elde etti. Ancak ilerleyen kilometrelerde güneşin yükselmesiyle zemin kurumaya başladı. Neuville kaygan zeminle mücadele ederken arkasından gelen pilotlarsa sis gibi havada asılı kalan toz nedeniyle kısıtlı görüş mesafesi ile boğuştu.

Çok dar ve virajlı yolların yer aldığı etapta pilotların zaman zaman saatte 170 km hıza kadar çıkabildikleri düzlükler de vardı. Bu da pilotları ideal bir ritm bulma konusunda zorlayan başka bir faktör oldu.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) digital kanallarından canlı yayınlanan etapta, Marmaris’in yemyeşil çam ormanlarının tüm güzelliği helikopter kamerasından dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca izleyicinin gözleri önüne serildi. Yayında etabın güzelliğinden ve Türkiye Rallisi organizasyonundan övgüyle bahsedildi.

Etabın galibi 28 dakika 32.3 saniyelik derecesiyle İrlandalı pilot Craig Breen oldu. Citroen C3 WR3 ile yarışan Breen tozdan yolu görmenin zaman zaman imkansız hale geldiği etaptan co-pilotuna olan güveni sayesinde başarı ile çıktığını söyledi: “Ne kadar hızlı gittiğimi bilmiyordum. Otomobili yarış çizgisinde tutarak hayatta kalmaya çalıştım. Sadece Scott’u dinleyerek en iyisini umdum dedi.

Günün ikinci, yarışın üçüncü etabı Ula’dan itibaren hafif de olsa esen rüzgar sayesinde toz sorun olmaktan çıkarken başta Neuville olmak üzere tüm pilotlar için yol tutuş problemi başladı. Belçikalı pilotun etap sonundaki “Lastiklerin tutunabileceği bir yarış çizgisi yok. O kadar çok patinaj yaptık ki, gösterge etap uzunluğundan 2,5 km daha fazla yaptığımızı söylüyor” cümleleri bu sorunun çarpıcı bir özetiydi.

Dördüncü etabın tozlu ve kumlu yolları ise rallinin lastikleri aşındıran sert zeminine karşın daha yumuşak hamuru tercih eden pilotlara avantaj sağladı.

Serviste çalıştı arayı kapattı

Öğlen servis alında ekiplerin tüm sorunlarını gidermek için 30 dakikası vardı. Mekanikerler arı gibi çalışırken pilotların da dinlenme şansı olmadı. Son beş yılın dünya şampiyonu Ogier, bu yarış için çıkardıkları yepyeni notlara ilk geçişte atladıkları bir çok uyarıyı koymak için co-pilotu ile çalıştığını söyledi. Toyota pilotları, Tanak ve Lappi ise otomobillerini alçaltarak servis alanından itibaren risk almaya başladı.

Öğleden sonra Çetibeli, Ula ve Çiçekli etapları birer kez daha geçilirken günün en fazla risk alan ekibi atağa geçerek rakibi Neuville’i kendisine yanıt vermeye ve hataya zorlayan Ogier oldu. Fransız pilot, rakipelerinin bile hayranlığını kazanırken servis alanında notlarının üstünden geçmekten fazlasını yaptığı anlaşıldı. M-Sport Ford İlk günün sonunda yapılan basın toplantısına Takım Direktörü Malcom Wilson: “ Hiç kimseyle konuşmadan bilgisayarıyla meşguldü. Kamera kayıtları izlerken zaman kazanabileceği bir çok yer olduğunu anladı sanırım. Öğle yemeği molasını çok iye değerlendirerek günün en zorlu etaplarında çok iyi bir performans sergiledi” dedi.

Ogier amacına günün son etabında ulaştı. Hyundai pilotu küçük de olsa bir hata yaparak zaman kaybetti. Hyundai sürücüsü etap sonunda: “Geri vitese takmak zorunda kaldım bir yerde. Beş, altı saniye kaybettim. Öne geçebilirdim ama riske atmadım. Sadece Ogier büyük miktarda risk alıyor. Biz de karşılık verdik ve tempoyu arttırdık ama hata yapmamız kötü oldu” derken ilk günü rakibinin sadece 0.3 saniye önünde kapattı.

Günün ikinci yarısında pilotların en büyük sorunu  ilk turda virajları keserken parkura taşıdıkları iri taşlar oldu. Lastik patlatmalar ve kırılan süspansiyonlar dengeleri sürekli değiştirirken Türkiye Rallisi’nin pilotlar için olduğu kadar takımlar için de eşsiz bir mücadele olduğunu ’in efsanevi yöneticisi Tommi Makinen şu sözleriyle özetledi. ”Sabah Citroen’ler hızlıydı. İlk servis sonrasındaysa, ilk etapta Hyundai’ler, ikinci etapta Ford’lar, üçüncü etapta ise biz daha hızlıydık. Ve hala önümüzde iki gün var!”

Ne denebilir ki? Türkiye Rallisi sadece motor sporları değil tüm spor severler için unutulmayacak bir mücadele olacak gibi görünüyor.

Kuşkusuz planlı bir ziyaret ama motor sporlarına co-pilot ve takım yöneticisi olarak uzun yıllar hizmet vermiş ve şu anda sporun en üst düzeydeki ismi olan FIA Başkanı da Türkiye Rallisi’ni yerinde izlemek üzere Marmaris’e geldi. Ziyaret, Türkiye’nin tanıtımı için çok büyük önem taşıyan organizasyona ayrı bir heyecana katarken, motor sporları severler bunu çok daha heyecanlı geçece iki gün için bir işaret sayabilir.

Şimdi gözler yarışın ikinci gününe çevrildi. Bakalım ikinci gün kimler genel kalsmanın en üstünde yer alacak heyecanla bekliyoruz.

 

Yorumlar