12 büyük kulüp Avrupa Süper Ligi'ni kurdu

12 büyük kulüp, UEFA'nın sert şekilde karşı olmasına rağmen Avrupa Süper Ligi'ni kurdu.

12 büyük kulüp Avrupa Süper Ligi'ni kurdu - Sayfa 1

Avrupa futbolunun önde gelen kulüpleri bir süredir konuşulan Avrupa Süper Ligi'ni kurdu. 12 kulüp, ortak açıklamayla Avrupa Süper Ligi'nin kurulduğunu duyurdu. Real Madrid Başkanı Florentino Perez, Avrupa Süper Ligi'nin başkanı seçildi. Lige 3 kurucu üye kulübün daha katılacağı duyuruldu. 15 kurucu kulüple birlikte toplamda 20 kulübün mücadele edeceği ligde, 5 takımın her sezon değişeceği kaydedildi.

1 21
 
12 büyük kulüp Avrupa Süper Ligi'ni kurdu - Sayfa 2

Ağustosta başlayacak turnuvada takımların 10'arlı iki grupta yer alacağı ve grupları ilk 3'te bitirenlerin direkt çeyrek finale yükseleceği, ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması yapacağı bildirildi. Çeyrek finalin çift maç usulüne göre oynanacağı, final müsabakasının da mayıs ayında yapılacağı belirtildi. 

2 21
 
12 büyük kulüp Avrupa Süper Ligi'ni kurdu - Sayfa 3

Kurucu kulüplerin, yeni lig ve bir bütün olarak futbol adına en iyi sonucu elde etmek için UEFA ve FIFA yetkilileriyle görüşmeyi “dört gözle” beklediği kaydedilen açıklamada; Avrupa Süper Ligi'nin kuruluşunun, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının Avrupa futbol ekonomisindeki istikrarsızlığı hızlandırdığı bir zamana denk geldiğine dikkat çekildi.

3 21
 
12 büyük kulüp Avrupa Süper Ligi'ni kurdu - Sayfa 4

Açıklamada; kurucu kulüplerin, birkaç yıldır Avrupa'daki müsabakaların kalitesini ve yoğunluğunu iyileştirme, en iyi kulüplere ve oyuncularına düzenli olarak rekabet etmelerini sağlayacak bir format oluşturma hedefinde olduğu aktarıldı. Ayrıca kurucu kulüplere toplam 3,5 milyar Euro ödeneceği ifade edildi.

4 21