Vajinismus parmak egzersizleri nasıl yapılır? Resimli vajinismus egzersizleri

Vajinismus tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri de vajinismus parmak egzersizleri. Peki ya Vajinismus parmak egzersizleri nasıl yapılır? Resimli vajinismus egzersizleri haberimizde.

Vajinismus parmak egzersizleri nasıl yapılır? Resimli vajinismus egzersizleri
Son Güncelleme: 7 Şubat 2019 Perşembe 15:08
28 Ekim 2018 Pazar 12:18

Vajinismus hastalığınızın üstesinden gelmek için evinizde vajinismus parmak egzersizlerini uygulayabilirsiniz. Vajinismus hastalığı için doktora gidildiğinde her hastaya özel tedavi yöntemi belirlenir. Yani her vajinismuslu kadın için aynı tedavi yöntemi uygulanmaz. Parmak egzersizleri vajinusmusu yenmede sık kullanılan yöntemlerden.

Vajinismus nedir?

Vajinismus, ilişki anında kadının istem dışı verdiği korku, kasılma, kaçınma tepkisidir. Bu istem dışı tepki iradi olarak kontrol edilemez. Sonuçta tüm çabalara rağmen ilişki yaşanamaz hale gelir. Zamanla düzeleceğini düşünmek ve zamana bırakmak veya istem dışı tepkiler varken zorlayarak denemelerde bulunmak var olan vajinismusun şiddetini arttırmasına neden olabilir.

Vajinismus parmak egzersizleri nedir?

Vajinismus terapi kliniklerinde hastalara en sık olarak verilen ev ödevleri ve vajinismus egzersizleri arasında “parmak egzersizi” yer almaktadır. O nedenle bu bölümde parmak egzersizi yani vajinismus tedavisi amacı ile vajinismus hastalarına verilen parmak egzersizleri ele alınmaktadır. Vajinismusta parmak egzersizinin amacı vajina kaslarının kontrollü bir şekilde yönetilmesini öğretmektir. Vajina giriş kısmında kızlık zarı bulunur. Kızlık zarının içinde bir delik mevcut olup bu delik adet kanının dışarıya akışını sağlar. İşte parmak egzersizinde kişi önce kendi parmağı ile daha sonrasında eşinin parmağı ile bu deliği aşıp vajina içini hissetmesi amaçlanır. Vajinismusu yenmek için yapılan parmak egzersizlerinde, serçe parmaktan başlanarak parmağın her hafta boğum boğum vajina içine sokularak ilerletilmesi sağlanır. Zamanla aynı egzersizin eş tarafından da yapılması istenir. Parmak egzersizlerindeki amaç ise kişinin kendi kendisini keşfetmesini sağlamak ve vajinal kaslara hakim olmayı öğretmektir.

Vajinismus parmak egzersizleri nasıl yapılır?

Vajinismusta parmak egzersizleri ortalama olarak her hafta bir boğum olmak üzere ve serçe parmaktan başlanarak, vajina içerisine parmağın sokulması esasına dayalı bir tedavi tekniğidir. Bacak açma, rahatlama ve gevşemenin tam olarak sağlanması şarttır. Serçe parmağın üç boğumu da sokulduktan sonra orta parmak ve işaret parmağı vajinaya sokulur. İyice rahatlama ve gevşeme sağlandıktan sonra da kişinin iki parmağının aynı anda vajinaya sokulması istenilir. Daha sonrasında da eşle çalışmalar yapılır. Eşin iki parmağı vajina içerisine girdikten sonra bu parmakları içeride açması istenilir. Parmaklar içeride rahat bir şekilde açılabilir hale geldikten sonra da ilişki önerilmektedir. Vajina içerisi kıvrıntılı bir organdır. Vajinal kıvrımların hissedilmesi kişinin kendi organını tanıması açısından önemlidir.

Vajinismus hastalığını yenmek için evde kendi başınıza yapabileceğiniz bazı egzersizler:

-Rahatlama ve nefes egzersizi: Derin ve düzenli nefes alma tekniklerini kullanmak kişinin ruhsal ve bedensel anlamda rahatlamasını sağlamaktadır. Bunun için vajinismus egzersizlerine başlamadan önce rahatlama ve gevşeme için nefes egzersizleri son derece önemlidir. Doğru soluk alıp verme tekniği için; nefesinizi burundan derin bir şekilde alıp daha sonra ağzınızdan yavaş yavaş verin, içinizde uzun süre nefesinizi tutmayın, nefesi veriş sürenizin alış sürenize göre yaklaşık iki kat daha uzun olmasına dikkat edin.

Nefes alırken karnınızın şişmesini sağlayın, göğsünüzün değil. Her nefes alış verişinizde tüm vücudunuzu, kaslarınızı rahatlatın ve gevşetin.Eğer burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız soluğunuzu ağızdan alıp yine ağızdan verebilirsiniz. Nefesinizi çok hızlı bir şekilde alıp vermemeniz gereklidir, aksi takdirde bu durumda vücudunuzda “respiratuar alkoloz” adı verilen bir durum gerçekleşebilir. Respiratuar alkolozda kan oksijen seviyesinin hız bir yükselmesi kandaki kalsiyum düşmesine bağlı olarak kaslarınızda ani bir kasılma oluşturabilir, veya tansiyonunuz düşebilir. Bu nedenle önce derin bir şekilde alıp verdiğiniz soluklar daha sonra yüzeyelleşmelidir.

Nefes (Düzenli soluk alıp verme) egzersizi sırasında psikolojik olarak rahatlamaya, olumlu (pozitif) düşünmeye ve gevşemeye odaklanın. Bir takım meditasyon CD leri veya enstrümantal hafif ve dinlendirici müzikler rahatlamanızı kolaylaştırabilir. Yine sıcak su ile banyo almanız, bitki çayları içerek kendinizi gevşetmeniz ve rahat bir koltuk üzerine uzanarak tüm bedeninizi dinlendirmeniz sizi psikolojik olarak rahatlatacak, gevşetecektir.

-Ayna egzersizi:Dokunmadığımız, görmediğimiz ve hissetmediğimiz bir organdan korkarız ve çekiniriz. Artık yıllardır ihmal ettiğiniz cinsel organlarınız ile barışma zamanı geldi. Bunun için öncelikle yukarıda anlatılan rahatlama (relaksasyon), gevşeme ve nefes egzersizlerini uygulayın. Daha sonra da elinize aldığınız bir el aynası ile oturur pozisyonda ve bacaklarınızı iki yana doğru iyice açarak cinsel organınızı inceleyin. Dudak kısımlarını eliniz ile açarak içeriyi (vajinal kanalın başlangıcını) dahi görmeye çalışın. Ayna ile cinsel organınıza bakmak ilk başta size cazip gelmeyebilir, hatta bu durumdan tiksinti bile duyabilirsiniz. Bu olumsuz ruh halini yenmenin tek yolu ise problemin üstüne üstüne gitmektir. Yani ayna ile cinsel organınızı inceledikçe zaman içinde orasının çok normal olan yapısının doğallığını görebileceksiniz. Ayna egzersizini günde 15-20 dakika yapmanızda fayda olacaktır.

-Genital masaj ve Dokunma (Sensate focus): Ayna ile iyice incelediğiniz cinsel organınıza artık dokunma zamanı da geldi. Bunun için bebek yağı kullanabilirsiniz. Sırt üstü yatar pozisyonda, bacaklarınız açıkken bebek yağı ile genital alanınıza önce dış kısmına daha sonra da iç kısmına masaj yapın ve dokunun.Cinsel bölgenizdeki haz bölgelerine odaklanarak ve haz almaya çalışarak egzersizi devam ettirin. Daha sonra küçük dudaklar arasına da eliniz ile temas ederek masaja devam edin. Klitorisinizi bularak bu bölgeye dairesel şekilde masaj uygulayın, hazzı hissedin ve kendinizi rahatlatın. Daha sonra da bu masajın eşiniz tarafından yapılmasını isteyin. Eş tarafından yapılan masajlarda kontrol yine sizde olmalıdır. Siz, eşinizi sözcüklerinizle yönlendirebilirsiniz. Masaj egzersizlerinde parmağın vajina içine sokulmaması yalnızca dış taraftan dokunularak kişinin rahatlanması sağlanmalıdır.

Cinsel terapilerde kullanılan masaj ve dokunma egzersizleri “sensate focus” veya “sensitif fokus” olarak bilinmektedir. Vücudumuzda “erojen bölgeler” adı verilen pek çok haz bölgesi vardır. Erojen bölgeler kişiden kişiye değişik yerlerde yoğunlaşabilmektedir. Kulak arkası, boyun, sırt, memeler, bacak arası, kalça, klitoris, iç ve dış dudakların olduğu bölgeler, makat çevresi, bacaklar ve hatta ayak parmakları bile erojen bölgeler arasındadır. Cinsel partner tarafından tüm vücuda yapılan masaj uygulamaları hazzı arttırmakta ve kişilerin rahatlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle hastalarımıza tüm vücuda yapılan okşama ve dokunma egzersizlerini (sensitif fokus) önermekteyiz. Özellikle vajinismus sorunu olan hastalarda cinsel bölgelere masaj ve dokunma, bu bölgelere aş tarafından yapılan masajlar son derece önemlidir. Masaj sırasında kişinin gözlerini kapatıp güzel hayaller kurması ve gevşemesi, hazza odaklanması son derece önemlidir.

-Kegel egzersizi: Kegel egzersizleri ilk defa 1948 yılında Dr. Arnold Kegel tarafından tanımlanmış ve modern tıpta da yerini bulmuştur. Vajinismus, cinsel isteksizlik ve orgazm olamama gibi pek çok cinsel işlev probleminde uygulanan kegel egzersizleri son derece faydalıdır ve cinsel tedavilerin başarısını arttırmaktadır. Kegel egzersizini rahat yapabilmek için vajinal kaslarınızın yerini öğrenmeyi ve onları kontrol edebilmeyi bilmeniz gerekmektedir. Kegel egzersizi vajina kaslarının kasıp gevşetilme prensibine dayanan egzersizlerdir. Vajina içindeki kaslar aynı zamanda idrar ve büyük abdestinizi de tutmayı sağlayan kaslardır. Bu nedenle şu anda yaptığınız kegel egzersizleri menopoz döneminden sonra kadınlarda sık görülen idrar kaçırma problemi için bile faydalar sağlamaktadır.

-Parmak egzersizi: Ayna, dokunma, rahatlama, kegel egzersizlerini yaptıktan sonra parmak egzersizi yapmaya geçebilirsiniz. Bunun için öncelikle yatar pozisyonda ve bacaklarını iyice açıkken (sağ veya sol) kolunuzu düz olarak uzatın. Bileğinizi iyice bükün ve elinizin serçe parmağını yavaş yavaş içeriye itin.Serçe parmağınızın önce bir boğumunu daha sonra ikinci boğumunu, son olarak da tamamını vajinanızın içeriye iterken derin derin nefes almayı ve kendinizi rahatlatmayı unutmayım. Nefesinizi tutmaktan sakının. Serçe parmağınız tam olarak içeriye girdikten sonra işaret parmağınız aynı şekilde içeriye iyice itin. İşaret parmağınız da tam olarak içeriye girdikten sonra aynı çalışmayı iki parmağınızı üst üste bükerek vajinanız içine itin.

Vajina içine giren parmaklarınız ile vajinanızın o tırtıklı dokusunu hissedin. Adeta diş etleriniz gibi, ancak daha yumuşak kıvamdaki vajina dokunuzu hissedin. Daha sonra aynı uygulamayı eşiniz ile beraber uygulayın. Yani önce onun işaret parmağını, daha sonra da her iki parmağını vajinanız içine almayı deneyin. Parmağınız içeride iken vajinanızı kasıp gevşetme şeklinde yaptığınız “kegel egzersizi” ile parmağınızı vajinanız ile sıkıp bırakabilirsiniz. Bu şekilde vajinanızın kasılma gücünü de test edin. Vajinismus tedavisinde parmak egzersizleri oldukça sık uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır. Ancak vajinismusu yaşayanların pek çoğu tarafından itici, sıkıcı ve yorucu gelmektedir.

Yorumlar