Sağlık Bakanı Koca’dan Şehir hastaneleri açıklaması

Şehir hastaneleriyle ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ne Sağlık Bakanlığı ne Hazine ve Maliye Bakanlığımız hiçbir şekilde borç üstlenim anlaşması imzalamamıştır” dedi

Sağlık Bakanı Koca’dan Şehir hastaneleri açıklaması
Son Güncelleme: 25 Kasım 2018 Pazar 11:24
25 Kasım 2018 Pazar 11:22

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca CNN Türk’te katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık çalışanlarının çok önemsediği yıpranma payı söz konusuydu. Son düzenlemeyle birlikte o da yürürlüğe girmiş oldu. Sağlık çalışanlarımızın çok önemli olduğunu, onların memnuniyetinin önemli olduğunu bilerek çalışmalarımızı yaptık.

Şiddet konusu da çok önemli bir madde. Şiddet kabul edilemez bir durum. Şiddet konusuyla ilgili son 4 yılın istatistiklerine baktığımızda günlük 10-11 fiziksel şiddet olduğu, sözlü şiddet bunun 3 katı kadar olduğu bir dönemdeyiz. Bu konuyla ilgili bir düzenlemenin gerekliliği gündemdeydi, bir düzenleme yapılması gerekiyordu.

“Asayiş tedbirinin devreye girmesi gerekebilir”

Temelde toplumsal bilinçlendirmenin olmadı gerektiği kanaatindeyim. Fiziksel şartların daha da düzeltili olması gerektiğini düşünüyorum. Çalışanlarımızın yorgunluğunu, yüklerinin azaltılması gerektiğini düşünüyorum. En son olarak asayiş tedbirinin devreye girmesi gerekebilir.

“Şiddet uygulayan karakolda serbest bırakılamayacak”

Herhangi bir şiddet olayında şikayete konu olmadan, yani kamu davası gibi yakalanması düşünülüyor. Eskiden yakalandığında serbest bırakılıyordu. Artık karakoldan serbest bırakılmayıp, mahkemeye sevk edilecek. Karakolda serbest bırakılamayacak.

Bizim sahada gördüğümüz konu cezaların ötelendiği, paraya çevrildiği olayları çok görüyoruz. Şimdilik bu konuda bir düzenleme yok. Ancak bu konuda adalet sisteminde genel bir düzenlemenin yapılması gerektiği kanaatindeyim. Bu olayı da yer yer gündeme getirmeye çalışıyoruz

“Şehir hastaneleri üniversiteler hastanesi olacak”

Kanun tasarısında çok gündeme gelmedi. Bundan sonraki dönemde birden fazla üniversite ile işbirliği ile birlikte kullanım protokolü yapabiliyor olacak. Birçok markalaşmış üniversitelerimizle işbirliği yapabiliyor olacak. Şehir hastanelerini üniversiteler hastanesi haline getirecek yapıyı kurmuş olacağız. Özellikle üniversitelerle işbirliği içinde çalışılacak ve birlikte kullanım sağlanacak.

Şehir hastanelerinde hasta garantisi konusunda yanlış kanılar var. Buradan çok net ifade ediyorum. Şehir hastanelerinde ne Sağlık Bakanlığı ne de Hazine ve Maliye Bakanlığı hiçbir şekilde borç üstlenim anlaşması imzalamamıştır. Şehir hastanelerinde muayene veya poliklinik hizmetlerin de ne de ameliyat doluluk oranında ne yatak doluluk oranında ne hasta sayısında herhangi bir garanti yoktur. Çok net bir şekilde ifade ediyorum.

Şehir hastanelerinde arsaların firmalara ücretsiz verildiği iddiaları söz konusu değil. Yapılan sadece şu, üst kullanım hakkı 25 yıl için veriliyor. Mülkiyeti tamamen bizde. Süre sonunda bina ve içerisindekiler dâhil her şeyiyle bize devredilecek.  Peki, olan nedir? Görüntüleme ve laboratuvar hizmetlerinde ilk yüzde 70’e yüzde 40'a indirim alıyoruz.”

Yorumlar