Partnerinize bu konuları açarken dikkatli olun

Partnerler cinsel konularda konuşmaktan kaçınıyor. Partnerler cinsel dürtülerini açıklamak yerine içine atarak stres altına giriyor.

Partnerinize bu konuları açarken dikkatli olun - Page 1

Partnerinize söylerken çok dikkatli olunması gereken 3 konu var:

1.  Performans Yorumları: Erkekler için cinsel bölge boyut-hacimleri ile cinsel performans, kadınlar için de orgazmik süre, libido ve cinselliğe aktif katılım özellikle hassas konular arasında. Bu konularda yapılan eleştiri, eski ilişkilerle veya okuduğunuz-duyduğunuz-varsaydığınız performanslarla kıyaslama ve suçlamalar yıllar boyu bile devam eden eksiklik, yetersizlik hislerine ve performans endişesine yol açabilmektedir. Bu durum ciddi bir soğukluk, libido düşüşü ve performans kaybı oluşturabilir.

1 6
 
Partnerinize bu konuları açarken dikkatli olun - Page 2

2. Vücut İmajı: Kilo, vücut şekli, hijyen de çok dikkatle konuşulması gereken konulardan bazıları.  Örneğin kadınlar için sekste nasıl göründükleri önemli ve bu konuda yapılan ciddi bir eleştiri orgazm sorununa bile yol açmaktadır.

2 6
 
Partnerinize bu konuları açarken dikkatli olun - Page 3

3. Reddetme-Erteleme:  Herkes her saniye cinsel ilişkiye hazır olamaz. Bu kadınlar için de erkekler için de geçerli bir durumdur. O anki sağlık durumu, hormonlar, stres seviyesi, günün nasıl geçtiği, ilişkideki gerginlikler vs libidoyu etkiler. Böyle durumlarda cinsellik ertelenirken kırıcı, karşı tarafın muhtemel üzüntüsünü umursamayan, hatta öfkeli bir ton kullanmak uzun vadede partnerle arasında cinselliği kimin başlatacağı ve ne zaman-ne sıklıkta yaşanacağı ile ilgili düşünceler oluşmaktadır.

3 6
 
Partnerinize bu konuları açarken dikkatli olun - Page 4

Önce kendinizi dinleyin, belki cinsellikte bir sebeple tatmin olamıyor ve bu yüzden eşinize açılırken sakin kalmakta zorlanıyor olabilirsiniz.  Her ne sebeple olursa olsun partnerinizle kırıcı, öfkeli bir tonda konuşmak çok fayda getirmez.  Peki eleştirdiğiniz konuyla ilgili bir çözüm öneriniz var mı?  Önce sıkıntınızın tam nedenini düşünün ve onu sakin, çözüm odaklı, destek verici şekilde konuşmayı deneyin. 

www.hattatklinik.com

www.facebook.com/drecehattat/

4 6