Hamilelikte oruç tutmak zararlı mıdır? Hamilelikte oruç tutmak bebeğe zarar verir mi?

Her Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte anne adaylarının merak ettiği konularda biri de Ramazan ayında oruç tutmanın bebeğe zararı olup olmadığı. Peki ya gebelikte oruç tutmak sakıncalı mı?

Hamilelikte oruç tutmak zararlı mıdır? Hamilelikte oruç tutmak bebeğe zarar verir mi?
Son Güncelleme: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 12:43
16 Mayıs 2018 Çarşamba 09:25

Hamilelik ve sonrasında yaşanan emzirme dönemi annenin hayatında beslenmenin öneminin daha da arttığı bir dönem. Bu dönemlerde protein, enerji, vitamin ve mineral ihtiyacı artar. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenme programı yapmak gerekir.  Hamilelik döneminde anne adayının yetersiz kilo alması kadar aşırı kilo alması da sıkıntılıdır. Özellikle çalışan anne adaylarının, genç yaşta hamile kalanların, düşük kilolu gebelerin beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Peki ya Ramazan ayında anne adaylarının oruç tutması sakıncalı mı? Oruç tutmak bebeğe nasıl verir? Tüm merak ettiğiniz soruların cevabı azonceoldu.com’da!

Hamilelikte oruç tutmak zararlı mıdır?

Hamilelik döneminde anne adayının oruç tutması kendi sağlığını riske attığı gibi bebeğin sağlığını da olumsuz etkiler. Gebelikte oruç tutmak isteyen anne adaylarının bu riskleri göz önüne alarak karar vermeleri gerekir.  Ramazan ayının son yıllarda yaz aylarına denk gelmesi uzun saatler oruç tutmayı beraberinde getiriyor. Uzun süren açlık hem anne adayını hem de bebeği olumsuz etkiler. Bu nedenle hamilelikte oruç tutmak zararlıdır. Anne adayının kan şekerinin düşmesine, halsizlik hissetmesine, sinirlilik haline, baş dönmesine ve bağ ağrısına neden olabilir.

Bunun ötesinde özellikle gastrit şikâyeti olan hamilelerde uzun süreli açlık, asit üretimini arttırarak mide şikâyetlerinin daha da ağırlaşmasına neden olabilir. Gebeliğin üçüncü ayından itibaren anne adayında kan şekeri daha dengesizleşir. Aniden düşebilir ya da yükselebilir. Hamilelik döneminde kan şekeri dengesini sağlamak için sık sık az az yemek yemeleri tavsiye edilir. Ayrıca uzun süren açlık hissi mide bulantılarını daha da tetikler.

Hamilelikte oruç bebeğe zarar verir mi?

Hamilelik döneminde anne adayının iyi beslenememesi annede ödem, şişkinlik, diş kayıpları gibi sorunlara neden olurken bebeğin düşük doğum ağırlığında doğmasına neden olur. Ramazan ayında oruç tutan anne adayının metabolizması yavaşlar ve dolayısıyla zamanla kilo almaya başlar. Bu da doğum sürecini olumsuz etkileyebilir. Vücut fazla kilo aldığında anne adayının vücut direnci de artar ve kilo almaya daha müsait hale gelir. Bu gebelerde gebelik şekeri riski de artabilir. Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi daha fazla su kaybının oluşmasına neden olur. Düzenli su içilmediğinde ise anne adayının tansiyonu düşebilir ve bayılmalar yaşanabilir. Oruç tutan anne adaylarının bebeğinin amniotik sıvının azaldığı ve bebek hareketlerinde azalma olduğu gözlemlenmiştir. Geçmişte yapılan başka bir çalışamaya göre ise oruç tutan annenin bebeğin kilosunda düşüklük görülmemiştir.

Anne adayının yaklaşık 16-17 saat kadar oruç tutması ile bebeğin ihtiyacı olan besini karşılaması mümkün değildir. Hamilelik döneminde anne adayının iki katı yemek yemesi gerekmese de karbonhidrat, protein, su ile bazı vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında oruç tutmak son derece risklidir. Çünkü bu dönemde bebeğin dokuları oluşur ve anne adaylarının bu dönemde çok iyi beslenmeleri gerekir. Gebeliğin ilk ayında oruç tutmak gebelik riskini de arttırabilir. Ayrıca bol tüketemediği için erken doğuma neden olabilir. Hamilelikte ilk 3 ay ve son 3 ay beslenme açısından dikkat edilmesi gereken aylardır.

Yorumlar