Grip, patlama şeklinde geri döndü! Uzmanlar vaka sayısı için uyarıyor

Koronavirüs pandemisinin yoğun şekilde etkili olduğu dönemde alınan tedbirlerle geri çekilen grip patlama şeklinde geri geldi. Bu yıl önceki senelere kıyasla grip vakalarında artış beklendiğinin altını çizen uzmanlar, özellikle kronik hastalığı olanlara, hamilelere ve 65 yaş üzerindekilere aşı olmalarını tavsiye ediyor.

Grip, patlama şeklinde geri döndü! Uzmanlar vaka sayısı için uyarıyor
Son Güncelleme: 25 Ekim 2022 Salı 10:56
25 Ekim 2022 Salı 09:02

Grip vakaları, koronavirüs vakalarının yoğun olduğu dönemde alınan tedbirlerle önemli ölçüde azalma kaydetmişti. Ancak bu yıl gripte artış bekleniyor, ilk vakalar ise görülmeye başlandı.

'BU SENE YÜKSEK SAYIDA GRİP BEKLENİYOR'

Gribin, sessiz geçirdiği yıllardan sonra patlama şeklinde geri geldiği bilgisini veren, Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhat Ünal, “Korona tedbirlerini artık almıyoruz. Korona bitmedi ama bir gevşeme söz konusu. Üç okullar açık. Çocuklar üzerinde yayılır grip. Bu üçünü yan yana koyduğumuz zaman bu sene hakikaten yüksek sayıda grip bekleniyor Dünya Sağlık Örgütü uyarıları yaptı” dedi.

'GRİP AŞISINA TALEP AZ'

Grip; kronik hastalığı olanlar, hamileler ve 65 yaş ve üzeri için risk demek. O yüzden kış gelmeden grip aşısı yaptırılması öneriliyor. Ancak aşıya talep, bu yıl az.

TRT Haber'de yer alan habere göre; Koronanın aşıyı bir miktar unutturduğunu söyleyen Ünal, "Bir düşüş olduğunu ben de görüyorum. Bu günler tam zamanı. Gerek devletten reçeteyle ücretsiz gerek eczanelerden tüm vatandaşlarımızın grip aşılarını yaptırmalarını öneriyoruz. Gripten ölüm olur mu olur" diye konuştu.

Uzmanlar, grip aşısının yıllardır kullanıldığını ve belirgin bir yan etkisinin olmadığını söylüyor.

 

Yorumlar