DSÖ, maymun çiçeği varyantlarına yeni isim verdi

Dünya Sağlık Örgütü, Afrika kökenli maymun çiçeği virüsünün varyantlarına yeni isim verildiğini açıkladı. Varyantları Roma rakamlarıyla sınıflandırılarak, Kongo türünün Tür I ve Batı Afrika türünün ise Tür II olarak adı değiştirildi.

DSÖ, maymun çiçeği varyantlarına yeni isim verdi
Son Güncelleme: 13 Ağustos 2022 Cumartesi 12:45
13 Ağustos 2022 Cumartesi 12:43

Dünya Sağlık Örgütü tarafından, Afrika kökenli maymun çiçeği virüsünün varyantlarının isimlerinin değiştirilmesine karar verildi.

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, ismini 1958’de alan maymun çiçeğinin varyantlarının, virüsün yayıldığı bölgelere göre isimlendirildiği ve DSÖ uzmanlarının, dünya genelinde yayılan bir virüsün varyantlarına ülke ismi verilmemesi gerektiğine dair fikir birliğine vardığı bildirildi.

Bu kapsamda maymun çiçeği türlerinin Roma rakamlarıyla sınıflandırılacağı, Kongo türünün Tür I ve Batı Afrika türünün ise Tür II olarak değiştirildiği kaydedildi.

Maymun çiçeği virüsünün mevcut isminin değiştirilmesi için de sürecin başlatıldığı, bu kapsamda virüsün yeni ismine dair tekliflerin, DSÖ’ye bağlı Uluslararası Sınıflandırma Ailesi (FIC) internet sitesine (icd.who.int/dev11) sunulabileceği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, bundan sonra virüsler isimlendirilirken kültürel, sosyal, ulusal, bölgesel ve etnik alınganlık içerecek adların verilmemesi gerektiğine dikkat çekildi.

11 kişi yaşamını yitirdi

DSÖ’nün verilerine göre, şimdiye kadar 89 ülkede 27 bin 814 maymun çiçeği vakası görülürken, 11 kişi yaşamını yitirdi.

Yorumlar