Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri haberimizde. Dünyada baş ağrısında en sık görülen rahatsızlık bel ağrısı. Bel ağrısı neden olur, bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri nelerdir? Bel ağrısı için egzersizler ve bel ameliyatı ile ilgili tüm bilgileri sizler için derledik.

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri
12 Mart 2018 Pazartesi 20:22

Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri haberimizde mevcut. Bel ağrısı denilince akla öncelikle “Bel Fıtığı” gelse de; dünyada baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen bu ağrılar başka nedenlerden de kaynaklanabiliyor. Bel ağrısı neden olur, bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri nelerdir? sorularının yanıtını ve Bel ağrısı egzersizleri, bel ameliyatı ile ilgili tüm bilgileri sizler için derledik.

Bel ağrısı, dünyada baş ağrısından sonra en sık görülen ağrı tipi olarak kişinin iş ve sosyal yaşamını altüst ettiği kadar önemli sağlık sorunlarına işaret etmesi bakımından da önemsenmelidir. Bel, kalçanız ve kaburgalarınız arasında bulunan bölgedir. Çok çalışılan gün sonrasında bel ağrısını bütün insanlar yaşar. Bel ağrısı bel fıtığından böbrek iltihabına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir.

Apandist, böbrek hastalıkları, böbrek enfeksiyonu, bel fıtığı, mesane enfeksiyonu, pelvik enfeksiyonları, yumurtalık enfeksiyonu ve diğer karın bölgesindeki sorunlar da bel ağrısına neden olabilirler. Yanlış oturma stillerine ek olarak spinal stenoz (eklem iltihabı nedeniyle) gibi daha birçok nedenden bel ağrısı yaşayabilirsiniz.

Bel neden ağrır?

Bel ağrısı denilince akla öncelikle “Bel Fıtığı” gelse de; dünyada baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen bu ağrılar başka nedenlerden de kaynaklanabiliyor. Bel ağrıları genellikle bel bölgesindeki kasların gerilmesinden kaynaklanır. Normalde alışık olmadığınız kadar ağır bir aktivite sonucu, bel bölgesindeki kaslarınız gerilebilir. Eşya taşımak, bavul taşımak ya da uzun bir yolculuk sonrası beliniz ağrıyabilir ki bu tip ağrılar biraz dinlendikten sonra geçer. Ayrıca mevsim değişiklikleri, rüzgarda kalmak, klima çarpması, soğuk algınlığı, beli açık giysiler giymek gibi etkenler de bu kasların tutulmasına ve bel ağrısına yol açabilir. Sol bel ağrısı duruş ve yatış bozuklarından dolayı meydana gelebilir. Ayrıca böbrek taşı düşürmek, böbrek iltihabı ya da böbrek büyümesi de sol veya sağ bölgede bel ağrısına sebep olabilir.

Bel ağrısına sebep olabilecek diğer sebepler;

Bel fıtığı
Yanlış oturma pozisyonu
Stres
Hareketsiz yaşam
Bel tutulması
Aşırı kilo
Bel kayması
Büyük göğüsler
Kireçlenme
Osteoartrit
Osteoporoz (Kemik erimesi)
Omurganın kemiklerinde primer tümör
Pelvik iltihabı
Çikolata kisti
Böbrek, prostat, akciğer gibi diğer bölgelerden metastas yapan tümörler

Bel Ağrısı Kimlerde Olur?

En çok 35-45 yaşları arasında görülen bel ağrısı kadın ve erkekte eşit oranda ortaya çıkar. 60 yaşın üzerinde kadınlarda bel ağrısı görülme sıklığı artmaktadır. Aşırı kilo alımı, gebelik, uzun süre ayakta durmayı gerektiren durumlar, uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyimi ve her iki bacakta uzunluk farkı, bel ağrısı nedenleri olarak sayılabilir. Bel ağrısına neden olan meslekler de ise karşımıza uzun yol sürücüleri, titreşimli toprak burgu makinesi kullananlar, aşırı ağır yük kaldıranlar, uzun süre tabure ve sandalyede oturmayı gerektiren meslek grubu çalışanları çıkar.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı nasıl geçer sorusu toplumuzda sıkça merak edilen konuların başında geliyor. Bel ağrılarının nasıl geçeceğinimerak eden birinin öncelikle yapması gereken bel sağlığını korumak için neler yapması gerektiğidir. Rutinleşen bel ağrılarınız için ise mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Bel sağlığının korunması için gün içinde uyulması için gereken kurallar ve egzersizler önemlidir. İşte onlardan bazıları;

Bakılan kişi, cisim ve objeye vücut cephesi tam olarak dönülmelidir. Baş, boyun ve gövde aynı düzlem üstünde olacak şekilde bakılmalıdır.

Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Oturma ve ayakta kalma süresinin 45 dakikayı geçmemesine özen gösterilmelidir. 45 dakika ayakta kalındıysa 5 dakika kadar oturulmalı, 45 dakika oturulmuşsa 5 dakika kadar ayakta kalınmalıdır.

Oturulduğunda bel kavisini destekleyen bir yastık kullanmak alışkanlık haline getirilmelidir.

Yerle olan işlerde, yere eğilerek değil çömelerek işlerin yapılmasına özen gösterilmelidir.

Yatmak için yaylı ortopedik yatak kullanılmalıdır.

Yatarken önce yatağın kenarına gelip oturulmalıdır. Kollardan destek alarak önce yan yatılmalı, sonra sırt üstü dönülmelidir. Yataktan kalkmak istenildiğinde, önce yan yatıp kollardan destek alınmalı ve oturulmalı sonra ayağa kalkılmalıdır.

Yan pozisyonda öne doğru bükülerek bacaklar karına doğru çekip yatmak sağlık bakımından en uygun pozisyondur.

Bel bölgesi terli kalmaktan, yel ve rüzgardan korunmalıdır. Klima veya hava akımının direk olarak gelmemesi için önlem alınmalıdır.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı tedavisi, bel ağrısının nedenine, şiddetine, kişinin yaşına ve pek çok özelliğine göre farklı şekilde yapılabilir. Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Yine tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda fizik tedavi seçenekleri denenebilir. Bunun yanı sıra ağrı bantları, masaj, lokal enjeksiyonlar ve egzersiz de bel ağrısı tedavisinde etkilidir.

Bel Ameliyatı

Eğer bel ağrınız bel fıtığı kaynaklı ise uzman doktor yönlendirmesi ile ameliyat olabilirsiniz. Bel fıtığı ameliyatlarındaki amaç fıtıklaşan diskin temizlenmesi ve sinir üzerindeki basıyı kaldırmaktır. Açık diskektomi, mikrodiskektomi ve endoskopik bel fıtığı ameliyatı olmak üzere 3 ayrı çeşidi bulunmaktadır.

Bel Ağrısı Egzersizleri

Bel ağrısı için egzersiz yapmak ağrıyı azaltmanın en sağlıklı yollarından biri. Uzman kontrolünde rutin şekilde yapılan bel ağrısı egzersizleri bel ağrılarını hafifletip, yeni ağrıların oluşmasını engeller.

Bel Ağrısı İçin Egzersiz Programı

Bel ağrısı egzersizleri yaparak, bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

1.Normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

2.Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı kendinize doğru çekerek 5'e kadar sayın.

3.Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

4.Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı size kendinize doğru çekerek 5'e kadar sayın.

5.Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

Bel Ağrısı İçin Egzersizler

1.Omuzlarınız ve topuklarınızdan destek alarak belinizi 4- cm olacak şekilde yukarı kaldırıp 5'e kadar sayınız.

2.Gevşeyerek normal pozisyonda sırt üzeri yatın.

Her iki programı da günde 2 kez 10'ar kez uygulayın.

Uyku sırasında bel ağrısını önlemek için ne yapmalı?

Uyku sırasında bel ağrısını önlemek için tok ancak sert olması gerekmeyen bir yatak kullanmalısınız. Yan tarafınıza dönük uyurken dizleriniz hafifçe bükülmüş olmalıdır; bu pozisyon belinize ve sırtınıza en az düzeyde yük getirir. Dizleriniz arasındaki bir yastık bu yükü daha da azaltır. Eğer sırtüstü yatmayı tercih ediyorsanız dizlerinizin altına bir yastık koyabilirsiniz. Yüzüstü yatmak omurganızı doğal olmayan bir pozisyona sokacağı için sabah oluşacak bir bel ağrısına davetiye çıkaracaktır. Bazı kişiler yattıkları zemini sert bir hale getirecek destekler kullanırlar, bazıları ise vücut ağırlığını diğer yataklardan çok daha eşit biçimde dağıtan su yatağını tercih ederler. Ana kural kendinizi en rahat hissettiğiniz yatağın seçimidir.

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Bel ağrısını önlemek için nelere dikkat etmeli?

Rahat giysiler, alçak topuklu ayakkabılar tercih edin.
Eğer gerekli ise ayakkabınıza yerleştirecek tabanlık gibi özel aparatlarla yürüyüşünüzü değerlendirme ve düzeltme fikrini gözden geçirin.
Çalışma alanınızın sizin için uygun yükseklikte olduğundan emin olun.
Hafifçe geriye yatan, sağlam bir bel desteği olan bir sandalye seçin.
Eğer uzun zaman oturarak çalışmak zorundaysanız ayaklarınızı döşeme üzerinde veya düşük bir yükseklikte (hangisi rahat ise) dinlendirin.
Eğer uzun süre ayakta çalışmak zorundaysanız bir ayağınızı düşük bir yükseklikte dinlendirin.
Eğer uzun mesafe araç kullanmak zorundaysanız belinizin arka kısmına küçük bir yastık veya rulo yapılmış bir havlu koyun, bu arada sık sık mola vermeli, birkaç dakikalık yürüyüşler yapmalısınız.
Eğer uyku probleminiz varsa dizlerinizin altına bir yastık koyarak sırtüstü veya dizlerinizi büküp arasına bir yastık koyarak yan yatın.

Bel Ağrısına ne iyi gelir?

Lahana Yaprağı

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Süte batırılmış lahana yaprakları, bel ağrısını geçirmek için mükemmel bir yöntemdir. Lahana yaprakları, bel ağrısını gidermek için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Lahana yaprağının iyileştirme özellikleri, burkulma ve gerilmeleri tedavi etmede çok etkilidir.

Bir bardak doğranmış lahana yaprağı alın.
İçerisine yarım bardak süt ekleyin.
10 dakika boyunca kaynatın ve macun haline gelinceye dek öğütün.
Bu macunu, ağrıyan bölgelere sürün.
30 dakika boyunca bekletin.
Bu yöntemi, hızlı iyileşme sağlamak için haftada 3 defa uygulayın.

Sıcak Kompres

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Sıcak kompres, bel ağrılarına karşı kullanabileceğiniz etkili bir yöntemdir. Genellikle, bel ağrısının nedeni, kas dokularının hasar almasıdır. Sıcak kompres, bel bölgesini rahatlatacaktır. Ağrıyan beli rahatlatarak, hızlı bir iyileşme süreci sağlayacaktır. Daha iyi kan dolaşımı, kas liflerinin iyileşme sürecini hızlandırır. Sıcak kompres, kan damarlarının açıklıklarını genişletecek ve bölgeye daha fazla kan göndererek, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Sıcak su torbasını, rahat edebileceğiniz sıcaklıktaki su ile doldurun.
Ağrıyan bölgeye 5-10 dakika boyunca koyun.
Suyun çok sıcak olmadığından emin olun.
Bel ağrılarından kurtulmak için günde 2 defa uygulayın.
Alternatif olarak, eğer sıcak su torbanız yok ise, temiz bir havlu da kullanabilirsiniz.
Bir havluyu, sıcak suya sokun.
Fazla suyu sıkın.
Bu havluyu, sıcak kompres olarak kullanarak, bel ağrısından kurtulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Masajı

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Hindistan cevizi, bel ağrısı tedavisi için mükemmel bir yöntemdir. Hindistan cevizi yağı, içerisinde kompleks besin öğeleri ve enzimler bulundurur. İçerdiği yağlı asitler ve iltihap önleyici özellikler ise, şişmeyi ve kızarıklığı azaltır. Bağ dokuları rahatlatır ve kas ağrılarını azaltır.

Hindistan cevizi içerisinde bulunan bir aktif bileşen olan lorin asit, kas kramplarını önler. Ağrıyı azaltır ve bağ dokuları rahatlatır. Hindistan cevizi yağının, sinir yatıştırıcı etkisi de, bel ağrısını önlemede başarılıdır.

2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını biraz ısıtın.
Ağrıyan bölgeye sürün.
Parmaklarınızı kullanarak, bölgeye 10 dakika boyunca masaj yapın.
10 dakika boyunca, cildinizin bu yağı emmesini bekleyin.
Ilık su ile yıkayın.
Bu yöntemi, hızlı bir iyileşme sağlamak için günde 2 defa uygulayın.
Hintyağı

Hintyağı ile tedavi yöntemi de bel ağrısını ortadan kaldırabilir. Hintyağının, doğal ağrı kesici özellikleri, akut ve kronik ağrıları gidermede başarılıdır.

Hintyağı, eklem iltihabı ağrılarını tedavi etmede çok başarılıdır. Bağ doku gerilmelerini, hücre fonksiyonlarını arttırarak, azaltır. Bu birçok acı verici sağlık durumunu iyileştirebilir. Eski yöntemlerde, hintyağı, çok yaygın olarak, kronik diz ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır.

2 yemek kaşığı hintyağını ısıtın.
Ağrıyan bölgeye sürün.
Yağı iyice yayın ve 5 dakika boyunca masaj yapın.
Bundan sonra 30 saniye boyunca, cildinizin yağı emmesini bekleyin.
Ilık su ile yıkayarak yağı temizleyin.

Epsom tuzu

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Ilık su dolu küvete bir fincan epsom tuzu eklenir. Karıştırılır ve suyun içerisine 20 dakika beklenir. Ardından normal su ile duş alınır.

Alternatif olarak biraz ılık su ile epsom tuzu karıştırılır. Elde edilen karışım macun şeklinde bel bölgesine uygulanır. 15 ya da 20 dakika kadar bekletildikten sonra alan ılık su ile durulanır.

Buz

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Sıcak uygulamaların yanı sıra uyuşturucu etkileri ile buz uygulaması da kullanılan bir yöntemdir. Plastik bir torbaya birkaç bu küpü konulur. Ardından ince bir havluya sarılır ve bel bölgesine 15 dakika kadar kompres olarak uygulanır. Uygulama günde 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

Patates

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Çiğ patates rendelenir. Ardından bir tülbente sarılır ve bel bölgesine uygulanır. 1 saat kadar bu şekilde bekletilmelidir.

Limon suyu

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Limon suyu da etkili bir çözümdür. Bir bardak suyun içerisine limon suyu ile tuz eklenir. Karıştırılır ve tüketilir.

Süt

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Süt içerdiği kalsiyum ile bel ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur. Kemik yapısını güçlendirir. Her gün düzenli olarak 1 ya da 2 bardak ılık süt tüketilebilir.

Yulaf

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Biraz yulaf ile sirke karıştırılır. Bu karışım bel bölgesine ısıtılarak uygulanır. Bir süre bekletilir ve alan su ile durulanır. Acı biber kapsaisin adından bir madde içerir. Bu madde etkili bir ağrı kesicidir. Biraz acı biber ile su karıştırılır. Etkilenen alana uygulanır. Kuruması beklenir ve su ile durulanır. Uygulama günde 2 kez yapılabilir.

Papatya çayı

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Anksiyete ve stres durumunda önerilen papatya çayı bel ağrılarının azaltılmasına da yardımcı olur. Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz papatya konulur. Demlenmesi için 15 dakika beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. İçerisine limon suyu ya da bal da eklenebilir. Günde 3 bardak kadar tüketilmesi tavsiye edilir.

Tüm bu bitkisel ve doğal çözümler bel ağrılarının kısa sürede azalmasına yardımcı olur. Ancak mutlaka bir doktora danışılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Zencefil

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Zencefil ağrı ve rahatsızlıklarda kullanılan çözümlerden biridir. İltihabın azalmasına yardımcı olur ve aynı zamanda güçlü anti inflamatuar özellikler içerir. Sırt ağrısında özellikle önerilir.

1- Taze zencefil kökü dilimler halinde kesilir. Kaynar suya eklenir. 30 dakika kadar kaynatılır. Ardından soğuması beklenir ve çay şeklinde tüketilir. İçerisine biraz bal da eklenebilir. düzenli olarak tüketildiğinde bel ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

2– Biraz zencefil ile okaliptüs yağı karıştırılır. Elde edilen karışı ile bel ve sırt bölgesine masaj yapılır. Bir süre ciltte bekletilir ve ıslak bez ile temizlenir.

3- Karanfil, karabiber, mısır ve zencefil tozu eşit miktarda (yarım çay kaşığı) karıştırılır. Bir fincan kaynar su içine eklenir. Bu karışım çay şeklinde düzenli olarak tüketilmelidir.

Sarımsak

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Sarımsak da sırt ve bel ağrılarının kısa sürede azalmasına yardımcı olur. Etkili ve güçlü anti inflamatuar özellikleri vardır.

1- Her gün düzenli olarak sabahın erken saatlerinde aç karna 2 ila -3 diş taze sarımsak tüketilmesi önerilir. Sarımsak yemeklere ve salatalara eklenerek de tüketilebilir.

2- Sarımsak yağı da bel bölgesine masaj yapmak için kullanılabilir. Özellikle ısıtıldıktan sonra kullanılması önerilir.

Fesleğen

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Fesleğen doğal anti enflamatuar özellikler içerir. Aynı zamanda kas gevşetici özellikleri vardır. Birçok sağlık sorununda önerilir.

1– 10 ila 12 adet taze fesleğen yaprakları su içerisinde bir süre kaynatılır. Bu suyun soğuması beklenir. İçerisine bir tutam tuz eklenir ve tüketilir.

2– Birkaç taze fesleğen yaprağı birkaç dakika kadar bir bardak su ile kaynatılır. Ardından altı kapatılır ve içerisine bir tutam tuz eklenerek tüketilir.

Kupa Çekmek

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Eskilerden beri bel ağrılarını geçirmek için kullanılan bu doğal tedavi yöntemi bel ağrılarına iyi geliyor. Oradaki bölgenin kan dolaşımını sağlamak ve hızlandırmak en iyi tedavi yöntemleri arasında. Fakat uygulanan akupunktur bölgeleri önemli.

Sıcak Zeytinyağı Masajı

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Be ağrısı nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı zeytinyağı içinde gizli. Bir cezve yardımıyla ısıtılan zeytinyağı yukarıdaki resimde belirtilen yerlere sürülüp sarılır. Sıcak tutabilirseniz tedavi daha hızlanacaktır.

İltihap sökücü diyet

Bel ağrısı çektiğiniz dönemlerde, dengeli beslenmeli ve iltihaplanmayı arttıran, süt ürünleri, beyaz şeker, kırmızı et, ve rafine un gibi yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bunların yerine, iltihapların kurutulmasına yardımı dokunan besinleri tercih etmelisiniz. Bu besinler:

Doğal meyve ve sebze suları (havuç, pancar, kereviz…)
Kırmızı biber
Chia çekirdeği
Kabuklu yemişler
Yeşil çay
Zencefil
Ananas
Papaya
Brokoli

Kil lapası

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Kil, her türlü iltihaplanmaya iyi gelen, ucuz ve harika bir merhemdir. Yeşil veya kırmızı kili ılık suyla sulandırarak, rahat sürebileceğiniz, akmayan bir lapa haline getirin. Fazla sulu yapmayın ki bel derisine sağlam biçimde yapışsın.

Bunun üstünü bir giysi veya kumaşla örtün. Sıcaklık vermesi için kalın yün bir kumaş koyarsanız daha iyi olur. Lapayı belinizde en az yarım saat bekletin. Ama isterseniz gece yatarken de bırakabilirsiniz. Çıkardığınız zaman kurumuş olacaktır. Kil toksinleri emer, iltihaplanmayı azaltır ve vücudu besler.

Sığır gözü

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Sığır gözü, sporcuların sakatlanmaları önlemek ve tedavi etmek için kullandığı bir bitkidir. Özünü, kremini bulabilir, homeopati şeklinde uygulayabilirsiniz . Merhem ve hapı birlikte kullanabilirsiniz.

Homeopati uygulamaya karar verdiyseniz, Arnica Montana 9 CH ilacını kullanın. Günde 3 defa öğünler arasında, bir şeyler içmeden önce, diş fırçalarken veya sakız çiğnerken dilinizin altına 3 top yerleştirin.

Biberiye sirkesi

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Biberiye kan dolaşımını hızlandırır. Kendinize biberiye sirkesiyle masaj yapmanın çok yardımı dokunabilir. Biberiye sirkesini evde kendiniz, birkaç dal biberiyeyi sirkede bekleterek yapabilirsiniz.

Haşhaş tohumu

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Tohumu bel ağrısı tedavisi için eskiden beri kullanılır. 100 gram haşhaş tohumunu 1bardak süte karıştırın. Günde 2 çay kaşığı olacak şekilde tüketin. Bel ağrısının hafiflemesini sağlar.

Buğday

Bel ağrısı nedenleri - Bel ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemleri

Acıyı en aza indirmeye yardımcı olan, analjezik etki üreten bileşikler içermektedir. Gece bir miktar suda 1 avuç buğdayı sabaha kadar bekletin. Sabah bu karışıma çim ve kişniş karıştırın. Sonra bir fincan süt karıştırın ve günde 2 kere için.

Yorumlar