Ayçiçeğinde taban fiyat ne olacak? Kılıçdaroğlu alım fiyatı önerilerini açıkladı

Ayçiçeği üretiminin önemli merkezi Trakya’da yakın zamanda başlayacak hasat öncesi üreticilerin gözü taban fiyatta iken CHP lideri Kılıçdaroğlu, Edirne'de çiftçileri ziyaret etti. Tarlada çiftçilerin sorun ve taleplerini dinleyen Kılıçdaroğlu ayçiçek alım fiyatı önerilerini açıklayarak, "Makul olan, kilosunun 16 TL olması lazım, destek hariç" dedi.

Ayçiçeğinde taban fiyat ne olacak? Kılıçdaroğlu alım fiyatı önerilerini açıkladı
Son Güncelleme: 9 Ağustos 2022 Salı 14:04
9 Ağustos 2022 Salı 14:00

Trakya’da yakın zamanda başlayacak ayçiçeği hasadı öncesinde üreticilerin gözü açıklanacak taban fiyatında. Tarım Kredi Kooperatifleri, 2022 yılı ayçiçeği alım fiyatını ton başına sözleşmeli olan çiftçilerden 10 lira 75 kuruştan; sözleşmeli olmayan çiftçilerden ise 10 lira 45 kuruştan alacak. Tarım Satış Kooperatifi Çukobirlik ise alım fiyatını kilo başına 11 lira 25 kuruş olarak açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Edirne Büyükdöllük Köyü’nde, ayçiçek tarlasındaki çiftçileri ziyaret etti.

'Bu hikayenin de sonuna gelmek üzereyiz'

Bir çiftçi, Kılıçdaroğlu’na burada şunları söyledi:

“Şu anda ülkemizin ve dünyanın konuştuğu bir ürünün yanında bulunuyorsunuz. Çiftçi için bu gördüğünüz ürün evlat gibidir. Her sezonun bir hikayesi vardır. Bu hikayenin de sonuna gelmek üzereyiz. Hasadın sonudur. Son 3-4 yıldır bazı mesleklerin ve ürünlerin önemi ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri çiftçiliktir. İkincisi de ayçiçeğidir. Ayçiçeği, iklim krizinden en çok etkilenen bir bitkidir. Tükettiğimiz ayçiçeğinin en fazla yüzde 65’ini üretiyoruz. Fakat son yıllarda mazot ve gübrenin pahalı olmasından, buğdayın masraflı olmasından dolayı Trakya’da insanlarımız biraz daha ayçiçeğine yöneldiler.

Bu çiftçi bu sene buradan para kazanamazsa seneye az eker

Geçen sene nisan ayında ekim yaptığımız zaman mazot 6,25 liraydı. Bu sene 21 lira. Geçen sene 2 bin lira olan gübre, bu sene 9 bin liradan çiftçiye gitmiştir. Geçen sene bin 200-bin 300 arasında olan tohum çeşitleri, bu sene 2 bin 300-2 bin 600 lira arasında değişmiştir. Geçen sene ayçiçeğini sattığımı zaman 750 kilo mazot alabiliyorduk. Bu sene de aynı şekilde, o oranda aldığımız zaman bizim için yeterlidir. Bu çiftçi bu sene buradan para kazanamazsa seneye az eker. Robinson Crusoe ve Cuma’nın gemi beklemesi gibi, tüm Türkiye Tekirdağ limanında gemi bekler.”

'Çiftçi, hayatını nasıl sürdüreceğini bilemez noktaya geldi'

Kılıçdaroğlu, çiftçinin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Tarımın, çiftçiliğin çok önemli olduğu vurguladı. Pandemiyle beraber, bütün dünyada tarımın stratejik bir sektör olduğu herkes tarafından bilinen bir olay. Dolayısıyla tarıma, çiftçiye destek vermemiz lazım. Destek vermenin ötesinde Türkiye’de tam tersi yapıldı. Gübreden, ilaçtan, mazottan pek çok şeye aşırı zamlar yapıldı ve doğal olarak çiftçi nasıl ekeceğini, nasıl gelir elde edeceğini, hayatını nasıl sürdüreceğini bilemez noktaya geldi.

Ayçiçek ton başına 16 bin TL olması lazım
Şimdi güzel bereketli bir tarlanın önündeyiz. Bir süre sonra ürünler derlenecek toparlanacak. Ton başına bir fiyat verilmesi lazım. Makul olan fiyatı 16 bin lira. Yani kilosu 16 lira olması lazım, destek hariç. Eğer bu alım fiyatı deklare edilir ve çiftçiden bu ürün ton başına 16 bin TL’den alınırsa; çiftçi en azından, bırakın kar etmeyi; ‘en azından evet önümüzdeki yıl ben bunu ekebilirim’ diyecektir. ‘Ektiğim zaman sosyal devlet bana sahip çıkacaktır’ bunu söyleyecektir.

"Borç altında ezilmek istemiyorlar"

Ekmezse ne olur? Çiftçiye veremediğiniz paranın çok daha fazlasını yurt dışında eken, ürün elde eden çiftçinin kasasına akıtacaksın, dolar olarak ithal edeceksiniz, paralar dışarıya gidecek. Çiftçimiz çalışkandır, tarlalarımız bereketlidir. Karısıyla, çoluk çocuğuyla hep beraber, aile olarak çalışıyor. Kimseye minnet duymak istemiyorlar, borç altında ezilmek istemiyorlar. Gübresini, ilacını, mazotunu alsın, tarlasında traktörünü sürsün. Huzur içinde, güven içinde şarkı, türkü söyleyerek bereketli tarlasını eksin. Ürün elde etsin, bizler de sofralarımızda kendilerine teşekkür ederek kahvaltımızı yapalım, yemek yiyelim.

Siz üretmediğiniz zaman hepimizin aç kalacağını da onlar biliyor
Bir şeyden emin olmanızı isterim çiftçi kardeşlerim. Bu ülkenin insanı, sizin ne kadar değerli bir iş yaptığınızı biliyor. İster doğuda ister batıda; güneyde, kuzeyde nerede olursak olalım bu ülkenin insanı çiftçinin ne kadar değerli bir hizmet verdiğini biliyor. Siz üretmediğiniz zaman hepimizin aç kalacağını da onlar biliyorlar. O nedenle size destek vermek, sizi desteklemek bizim en temel görevlerimizden bir tanesidir.

Rakamı söyledim, bugün 13.30’da grup toplantımız var, grup toplantımızda biraz daha ayrıntıya gireceğim. Çiftçilerin beklentileri nedir, onlara neleri vereceğiz, hangi imkanları sağlayacağız, bizim taaddütlerimiz nedir bunu da ayrıca belirteceğiz.”

'Çiftçinin işi zor'

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının ardından bir çiftçi, “Geçtiğimiz yıl üre gübresi 2 bin 200 liraydı. Bu yıl 14 bin liradan aldık. Yüzde 700. Bugün bir ton ayçiçeğine bir ton gübre alamıyoruz. Çiftçinin işi zor” dedi. Kılıçdaroğlu, “İşi zor ama zorun çözülmez nitelikte değil. İnşallah çözeceğiz. Bizim telaffuz ettiğiniz rakam, sizin kar ettiğiniz değil, maliyetinizi karşılayabileceğiniz bir rakam. Sizi destekliyoruz” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu açıklamalarının ardından ayçiçek tarlasının içinde çiftçilerden bilgi aldı. Kılıçdaroğlu, ayrıca; köylülerle birlikte kahvaltı yaptı.

Yorumlar