Prometeon lastik grubu Türkiye’deki yatırımını açıkladı

İtalyan devi Pırellı 2019'da Türkiye'de dev yatırım yapacak. Prometeon lastik grubu, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’deki üretim kapasitesini artırmak için 115 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Prometeon lastik grubu Türkiye’deki yatırımını açıkladı
Son Güncelleme: 7 Kasım 2018 Çarşamba 20:45
7 Kasım 2018 Çarşamba 19:00

PROMETEON LASTİK GRUBU, DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA TÜRKİYE’DEKİ ÜRETİM KAPASİTESİNİ ARTIRMAK İÇİN 115 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPACAĞINI AÇIKLADI.

Dünyanın endüstriyel lastik odaklı tek şirketi Prometeon Lastik Grubu, yeni yatırımıyla Türkiye’de doğrudan ve dolaylı yeni istihdam fırsatları yaratırken, 2 katına çıkaracağı ihracat hacmiyle de Türkiye’nin dış ticaret dengesine önemli bir katkıda bulunacak.

Prometeon Lastik Grubu Türkiye'de Yatırım Yapacak

Bu haber ülkemiz adına sevindirici. Bütün olumsuzluklara rağmen yabancı yatırımcıların ülkemizde yatırım yapmaları ülke ekonomimiz açısından çok önemli. Hali hazırda mevcut olan İzmit'teki fabrikanın üretim kapasitesini daha da arttıracak olması gerçekten sevindirici. Hem ekonomimizin canlanması hem istihdamın artması açısından bu gibi yatırımlar son derece önemli. Ülkemiz tüm dünyanın merkezinde diyebiliriz. Bulunduğu konum itibari ile Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlıyor. Avrupa'nın doğu ya açılan kapısı boğazlarımız ticaretin en önemli yeri. Gemi taşımacılığı ile boğazlardan geçen ürünler tüm doğu ülkelerine ulaşıyor. Türkiye bu önemli konumdan dolayı kilit bölge. Hem doğu ülkeleri hem de batı ülkeleri ticareti ülkemiz deniz yollarından geçerek sağlıyorlar. İşte bizim yapmamız gereken de ülke olarak tüm dünyaya üretimlerimizi pazarlamak. Aslında bunu yapmak çok da zor değil. Yeter ki yatırımlar yapalım, yabancı yatırımcıyı ülkemizde yatırım yapması için teşvik edelim. Tüm dünya bilsin ki Türkiye bir sanayi ülkesidir. Nasıl bugün Çin tüm dünyanın bildiği ve üretim yapmayı tercih ettiği ülke olduysa neden Türkiye de sanayisi ile tüm dünyanın gözlerini üzerine çekmesin.  Aslında bakacak olursak ülkemizde çok iyi yatırımlar yapıldı. Bugün 6 tane dev otomotiv firması ülkemizde üretim yapıyor. Aynı şekilde dünyanın en büyük lastik firmaları yine ülkemizde üretim yapmakta. İşte bu hafta Prometeon'un yaptığı 115 milyon dolarlık yatırım çok değerli oldu. Krize rağmen yapılacak olan yatırım kesinlikle ekonomimizi canlandıracak ve yatırımların devamını sağlayacaktır. Bu gibi yatırımlar enflasyonla mücadelemize de katkı sağlayacak ve ülkemiz eski renkli günlerine en kısa sürede dönecektir. Büyük yatırımcıların bence ülkemizde yatırım yapmaları bir fırsattır. Bugün yaptıkları yatırımın karşılığını gelecekte fazlasıyla geri alacaklardır. Yatırımcı için bu bir fırsattır ve fırsatları değerlendiren her zaman kazanır.

Prometeon Lastik Grubu ülkemizde yapacağı değerli yatırım için önemli bir karar almıştır. Bakalım düzenlenen toplantıda yöneticiler neler söylemiş.   

Pirelli marka kamyon, otobüs, tarım ve OTR lastiklerinin lisanslı üreticisi

 Prometeon Lastik Grubu, Türkiye’nin ilk lastik fabrikası olan İzmit’teki tesisinde üretimi artırmak ve ileri teknolojileri uygulamak hedefiyle 2017-2020 döneminde Türkiye’de yaklaşık toplam 115 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu. Açıklama, Prometeon Lastik Grubu Operasyonlardan Sorumlu Dünya Başkanı Gregorio Borgo ve Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya, Kafkaslar CEO'su Alp Günvaran tarafından yapıldı.

115 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Yeni yatırım sonucunda oluşacak üretim kapasite artışı sayesinde mevcuttaki doğrudan 2 bin-dolaylı 10 bin kişilik istihdama ilave olarak doğrudan 150-dolaylı 750 yeni istihdam yaratılacak. Ayrıca, Prometeon’un İzmit’teki fabrikasında lastik üretim kapasitesi ise 2020 yılına kadar %75 oranında artacak ve Türkiye’deki mevcut ihracat hacmi yaklaşık iki katına ulaşacak. Böylece, Türkiye’nin dış ticaret dengesine önemli bir katkı sağlanacak.

Prometeon Lastik Grubu Operasyonlardan Sorumlu Dünya Başkanı GREGORIO BORGO, “Türkiye, hem orijinal ekipman hem de yeni lastik üretiminde Avrupa için ‘premium’ bir tesis. Bu yeni yatırım, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinin gelecekteki büyüme trendine de katkı sunacak olan üretim kapasitesi artışını sağlayacak” dedi.

 

TÜRKİYE'YE BÜYÜK YATIRIM

Prometeon Lastik Grubu’nun Türkiye’de kurulan ilk lastik fabrikasını yönettiğine, Türkiye’de 60 yıla yakın Pirelli mirası ile çok ciddi bir know-how’a sahip olduğuna dikkat çeken Borgo şunları kaydetti; “Prometeon Türkiye, Grup içinde önemli bir yönetim, üretim ve yetenek merkezi. Türkiye dünyadaki 4 ana bölgemizden biri olan Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin ve bu bölge içindeki 75 ülkenin yönetim üssü. Prometeon Lastik Grubu’nun yıllık toplam cirosunun yaklaşık 3’te biri Prometeon Türkiye ofisi tarafından yönetilen bölgede gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ürettiğimiz lastiklerin %50’sinden fazlası ihraç ediliyor.”

Türkiye’ye yapılan önemli bir doğrudan yabancı yatırım niteliğindeki bu yeni yatırımın, ülkenin dış ticaret dengesine ve ihracatına sağlayacağı katkı nedeniyle çok değerli olduğunu vurgulayan Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya, Kafkaslar CEO'su ALP GÜNVARAN ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“1960 yılında kurulan, Türkiye’nin ilk lastik fabrikası ve ilk lastiği üreten tesisi olarak pek çok ilkle faaliyetlerini sürdüren İzmit fabrikamız, bugün neredeyse 1 milyona yakın yıllık üretim kapasitesiyle Türkiye’ye mühendislik gücü ve önemli bir ihracat katkısı sunmaya devam ediyor. Yeni yatırımla endüstriyel lastik grubunda Avrupa’nın en büyük tedarikçilerinden biri olan Türkiye’nin konumunu daha da güçlendireceğiz. İzmit’teki tesisimiz, dünyadaki 4 üretim tesisimizden biri konumunda. Ayrıca, Türkiye lastik sektöründe Ar-Ge sertifikası almış ilk tesis olarak, lastik sektörüne global ölçekte katkı sunmaya devam ediyor.”

Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisi konumunda olan Türkiye, Avrupa pazarları için otobüs lastiği üretiminde liderliğini sürdürüyor. Bugün, Avrupa'daki yük taşımacılığının yaklaşık yüzde 70'i karayolu ile yapılırken Türkiye'de bu oran yüzde 85 seviyelerinde bulunuyor. Buna paralel olarak da Türkiye ağır vasıta pazarı ve lastik pazarı hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Prometeon Türkiye ise Türkiye’de ağır vasıta araç üretimi yapan şirketlerin ana tedarikçilerinden biri olmayı sürdürüyor. Türkiye’de üretilen her 5 ağır ticari araçtan 1’i de İzmit fabrikasında üretilen Pirelli marka ticari lastikleri kullanmaya devam ediyor.

İzmit’teki üretim tesisinde 10 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Prometeon Türkiye Ar-Ge Merkezi de grubun en ileri teknoloji lastikleri üretmesinde önemli bir itici güç olarak, hem Türkiye hem de diğer ülkeler için yılda 7000 civarında test amaçlı prototip lastik üretimi gerçekleştiriyor.

Prometeon Lastik Grubu, Mart 2017'ye kadar Pirelli Grubu'nun bir parçasıydı. O tarihten bu yana Prometeon ve Pirelli, iki ayrı şirket olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Dünyanın endüstriyel lastik odaklı tek şirketi Prometeon Lastik Grubu, yeni yatırımıyla Türkiye’de doğrudan ve dolaylı yeni istihdam fırsatları yaratırken, 2 katına çıkaracağı ihracat hacmiyle de Türkiye’nin dış ticaret dengesine önemli bir katkıda bulunacak.

 

 

Yorumlar