MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, OYAK RENAULT VE PERYÖN’DEN EĞİTİMDE BÜYÜK İŞ BİRLİĞİ

Oyak Renault, otomotiv endüstrisinin bugün ve gelecekte ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü yetiştirmek, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı ve PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği desteğiyleJUNI’OR Projesi’ni hayata geçiriyor.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, OYAK RENAULT VE PERYÖN’DEN EĞİTİMDE BÜYÜK İŞ BİRLİĞİ
Son Güncelleme: 8 Şubat 2019 Cuma 22:42
8 Şubat 2019 Cuma 21:19

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, OYAK RENAULT VE PERYÖN’DEN EĞİTİMDE BÜYÜK İŞ BİRLİĞİ

Oyak Renault, otomotiv endüstrisinin bugün ve gelecekte ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü yetiştirmek, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı ve PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği desteğiyleJUNI’OR Projesi’ni hayata geçiriyor. JUNI’OR Projesi kapsamında, çok sayıda mesleki ve teknik lise öğrencisi bir dizi eğitim alırken Oyak Renault’da kariyer fırsatı yakalayacak.

Türkiye’nin en büyük otomobil ve motor üreticisi Oyak Renault

Otomotiv endüstrisinin bugün ve gelecekte ihtiyaç duyduğu teknik bilgi ve beceriye sahip nitelikli iş gücünü yetiştirmek, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırmaya katkıda bulunmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle JUNI’OR Projesi’ni hayata geçiriyor. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Oyak Renault Otomobil Fabrikaları ve PERYÖN Güney Marmara İnsan Yönetimi Derneği arasında imzalananMesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği protokolü kapsamında hayata geçecek JUNI’OR Projesi’nde, sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda farkındalık yaratmak ve ilgili alanların tercih edilmesini sağlamak amaçlanıyor.

JUNI’OR Projesi’ni başlatmak üzere imzalananMesleki ve Teknik Eğitimde İş birliği protokol töreni bugün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Oyak Renault İnsan Kaynakları Direktörü Tolga Görgülü,PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Gül’ün katılımıyla gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk törende gerçekleştirdiği konuşmada, “Ekonomik ve sosyal kalkınmada kilit rol oynayan mesleki ve teknik eğitimi her gün biraz daha ileriye götürmek, teknolojik gelişmelere ayak uydurmak ve böylece ülkemizin rekabet gücünü artırmak için sahip olduğumuz güç ve birikimi birleştirmek bilinciyle iş dünyasının deneyimlerinden ve mevcut kaynaklarından yararlanarak yerelden evrensele uzanan bir stratejiyi hayata geçirmek üzere birçok kurum ve kuruluşla çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu doğrultuda, tesis etmiş olduğumuz bu önemli iş birliği, umuyorum ki mesleki ve teknik eğitimin gençlerimiz tarafından daha çok tercih edilen bir seçenek olmasına katkı sağlayacaktır” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

 

Bursa Valisi Yakup Canbolat

 “PROJENİN GÜZEL BİR MODEL HALİNE DÖNÜŞMESİNİ BEKLİYORUZ”

 Tolga Görgülü / Oyak Renault İnsan Kaynakları Direktörü 

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Lisesi’nin dahil olduğuJUNI’OR Projesi ile ilgili konuşan Oyak Renault İnsan Kaynakları Direktörü Tolga Görgülü ise “Oyak Renault olarak mesleki ve teknik eğitime verdiğimiz büyük önem doğrultusunda bu alanda yetişmiş insan kaynağının istihdamının sağlanmasına yönelik destekleyici projeleri hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Yetkinliği gelişmiş, bağlılığı tam, potansiyel adaylar yetiştirmeyi hedeflediğimiz JUNI’OR projesi, Milli Eğitim Bakanlığı desteğiyle 4 yıllık iş birliğini kapsıyor ve bu projenin, gelecekte sektör ve mesleki eğitim iş birliğine güzel bir model haline dönüşmesini bekliyoruz” diye konuştu.

BU PROJE DEVLET KANALLARININ, ÖZEL SEKTÖRÜN VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ BİRLİKTE SİNERJİ YARATARAK HAYATA GEÇİRDİĞİ ÖRNEK BİR PROJE

Barış Gül / PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı 

Barış Gül ise “Bu proje devlet kanallarının, özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte sinerji yaratarak hayata geçirdiği örnek bir proje olarak öncelikle bölgemiz sanayisine büyük bir katkı sağlayacaktır. Hedefimiz, bu aktörlerin çoğalmasını ve devamlılığını sağlayarak, tüm sanayi bölgelerindeki mesleki ve teknik eğitimi üst düzeye çıkartmak ve istihdam oranlarını arttırabilmektir” dedi. 

JUNI’OR Projesi ile Bursa’da ilk etapta 10, 11 ve 12. Sınıf mesleki ve teknik lise öğrencisine çok sayıda mesleki ve kişisel gelişim eğitimi verilmesi planlanırken, öğretmenler ve öğrenciler nezdinde yeni teknolojilere yönelik bilginin arttırılması, özel eğitmen sistemi (özel eğitimlerle) ile öğrencilerin yetkinliklerinin geliştirilmesi, teknik geziler ile öğrencilerin ve öğretmenlerin Oyak Renault'yu tanımaları amaçlanıyor. Bu süreçte, ilgili liselerde okuyan öğrencilere eğitim verilirken öğrencilerin ailelerineyönelik de çeşitli seminerler düzenlenmesi planlanıyor. Eğitim alan öğrenciler içinden seçilecek 50 gence ise Oyak Renault’da staj ve istihdam önceliği sağlanması hedefleniyor.

OYAK RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI

 Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yıllık 378 bin otomobil ve 920 bin motor üretim hacmi ile Renault’nun en yüksek kapasitesine sahip tesislerinden biridir. Oyak Renault, Clio IV, Clio Sport Tourer ve Yeni Megane Sedan modellerini, ayrıca bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamı üretip ihraç etmektedir.

 Bursa’da 582,483 m2 üzerinde kurulu üretim tesislerinde, Karoseri-Montaj ve Mekanik-Şasi Fabrikaları, Arge Merkezi ve Uluslararası Lojistik Merkezi bulunmaktadır. 1969 yılında Bursa’da kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 2018 yılı sonu itibariyle 7 binin üzerinde kişiye istihdam sağlamaktadır.

 Oyak Renault, Kalite Güvence Sistemi’ni 1996 yılında ISO 9001 belgesiyle onaylatan ilk Türk otomobil üreticisi olmuştur. Eylül 1999’da “sıfır hata” ile ISO 14001 belgesini alan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Renault Grubu çevre politikası çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

PERYÖN DERNEĞİ 

 Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) 1970’de kuruldu. Türkiye'de İnsan Yönetimi alanında kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olan PERYÖN’ün ülke çapında 3 bine yakın üyesi bulunuyor. Üye potansiyeli ile özel sektörde istihdam edilen yaklaşık 2,5 milyon çalışan ve yüzlerce kuruma ulaşan PERYÖN’ün İstanbul Merkezi’ne bağlı beş bölgede şubesi ve bir temsilciliği yer alıyor. Dernek; istihdama katkı sağlayan, mesleki gelişimi destekleyen platformların oluşturulmasına öncülük ediyor. İş dünyası, kamu, üniversite üçgeninde bağlayıcı, güçlendirici çalışmalar gerçekleştiriyor, mesleki eğitimin yaygınlaşmasına ve istihdamın arttırılmasına katkı sağlıyor. Her sektördeki yöneticiler, İnsan Kaynakları alanında çalışanlar, akademisyenler ve üniversite öğrencileri PERYÖN’e üye olabiliyor. Bilgi için www.peryon.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Yorumlar