Yangaz nedir? Sen Anlat Karadeniz'de Yangazlar kimdir?

Başladığı günden bu yana kısa sürede izleyenlerin beğenisi kazanan Sen Anlat Karadeniz dizisinde geçen Yangaz nedir? Sen Anlat Karadeniz’de Yangazlar kimdir?

Yangaz nedir? Sen Anlat Karadeniz'de Yangazlar kimdir?
23 Mayıs 2018 Çarşamba 09:10

ATV’nin yeni başlayan dizisi olan Sen Anlat Karadeniz gerek oyuncu kadrosu gerek konusu itibariyle izleyenler tarafından tam not aldı. Son haftalarda reyting rekortmeni olan dizide yeni gelişmeler her hafta izleyenleri meraklandırıyor. Osman Sınav imzalı dizi keyifle izlenirken dizide kullanılan kelimeler de merak edilmeye başladı. Adından da anlaşılacağı üzere Sen Anlat Karadeniz dizisi bir Karadeniz dizisi. O nedenle dizide Karadeniz şivesi hakim. Malum Karadeniz şivesi çok geniş olduğu için bazı kelimelerin ne anlama geldiğini bilemeyebiliyoruz. İzleyenlerin dizide en çok merak ettiği kelimelerden biri “Yangaz” oldu. Biz de sizler için “Yangaz” kelimesini araştırdık ve işte çıkan sonuçlar..

Sen Anlat Karadeniz dizisinde başrol oyuncusu Tahir Kaleli’nin iki erkek kardeşlerine isimleri yerine ilk bölümden bu yana “Yangaz” denildi. Bu da izleyenler tarafından doğal olarak merak edildi. Dizi de diğer göz çarpan kelime ise “Riv riv”. Bu kelimenin anlamını da bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yangazın anlamı çeşitli pis işler çeviren, her türlü numarası olan kişi anlamına gelmektedir. Dizinin yangazlarına da bu nedenle bu lakap takılmıştır. Hayatımıza Sen Anlat Karadeniz dizisiyle girmiş haylaz, yaramaz, üç kağıtçı gibi anlamlara gelen ağırlıklı olarak Karadeniz yöresinde kullanılıyor olan sıfat.  Çarşamba günleri yayınlanan dizi reyting rekorları kırarak zirvede yer alıyor, yangaz da dizide oldukça sıkça kullanılıyor. Her çarşamba akşamları ATV ekranlarından Sen Anlat Karadeniz dizisini izleyebilirsiniz.

Sen Anlat Karadeniz'de Yangazların Rolü Nedir?

Sen Anlat Karadeniz dizisinde yangazlar olarak anılan Murat ve Fatih dizinin neşe kaynağı da diyebiliriz. Genç ve deli dolu oluşları çapkın oluşları ve de her kavganın olayın içinde olmaları onları seyirciye sevdirdi. Yangaz Fatih ve Murat Tahir’in sağ kolu. Nefes’i ve Yiğit’i Vedat’tan kurtarırken hep onun yardımcısı oldular. Tüm aksiyonda yangazlar yer alıyor. Fatih Kaleli Tahirin en küçük kardeşidir. Abisi Tahir’in Nefes’i korumasına karşı çıkmış olsa da daha sonra abisine destek olup onu korurlar.

Sen Anlat Karadeniz dizisinde Fatih Kaleli kendisini şu sözlerle anlatıyor: Öyle kanundu kuraldı onu geçeceksin arkadaş, sanki dünya kuralına göre mi dönüyor, dönmüyor. O Vedat iti bize adil mi oynadı, he oldu herif şerefsizliğin kitabını yazsın biz öbür yanağımızı da çevirelim, vur diyelim, vur biz salağız. Aha maçtaki gibi, Selçuk 100 tane çelme çaktı, bir şey yok, ha bizim uşak bir tane vurdu… Çelme atana vuracaksın arkadaş. Bazen şuradaki çelme atar, sen döner buradakine vurursun! Senin dalını eğenin, ağacını kökünden sökersin. Biz de böyle…Sonra da kimse aaa Fatih ne ettin demesin…

Sen Anlat Karadeniz Dizisinin Hikayesi Nedir?

Nefise ve Tahir'in imkansız aşkını konu alan dizide, geçmişte para karşılığı satıldığı adamın zulmünden kaçıp çocuğuyla birlikte Karadeniz'e sığınan Nefes'le, onu koruduğu için ailesinin büyük tepkisiyle karşılaşan Tahir'in hikayesine yer veriliyor. Dizinin yönetmen koltuğunda Osman Sınav, Emre Kabakuşak ve Yusuf Ömer Sınav oturuyor. Dizinin senaristliğini ise Ayşe Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem üstleniyor. Ulaş Tuna Astepe, İrem Helvacıoğlu, Mehmet Ali Nuroğlu, Sinan Tuzcu, Gözde Kansu ve Öykü Gürman'ın yer aldığı geniş oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

Yangaz Murat Kimdir?

Sen Anlat Karadeniz dizisinde Murat karakterini canlandıracak olan oyuncu Cem Anıl Kenar 1990 yılında Ankara ilinde dünyaya gelmiştir. 1.90 cm boyunda 75 kg ağırlığında olan oyuncunun gözleri ela, saçları kahverengidir. İlk, orta ve lise eğitiminden sonra Ankara Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünde okuyan oyuncu 2013 yılında ise Amerika’ya gitmiş ve Binghamton University Business Administrations bölümünde eğitim almıştır. Eskrim, Amerikan Futbolu ve lisanslı Tenis oyuncusudur. İleri seviyede İngilizce bilen yakışıklı oyuncu tüm eğitimlerinin ardından oyunculuk alanına yönelmiştir. Cem Anıl Kenar, 2016 yılında Kehribar adlı dizide rol almıştır.

ATV ekranlarında yayınlanan dizide Gürkan Uygun, Dolunay Soysert, Necip Memili, Hakan Boyav, Berk Hakman, Ayça Varlıer, Aslıhan Güner, Ferit Kaya, Hakan Ural gibi oyuncular yer almıştır. Kehribar dizisi Orhan ve Leyla’nın araya giren 20 yılını, aşklarını ve sonrasını anlatıyor. Oyuncu 2016 yılında aynı köyde büyüyüp yaşayan iki kan kardeşin çocuklarını küçük yaşta beşik kertmesi yapması ve yıllar sonra gelişen olayları anlatan Kanal D ekranlarında yayınlanan Hayat Şarkısı adlı dizide rol almıştır. Cem Anıl Kenar, Hayat Şarkısı dizisinde Genç Kaya karakterini canlandırmıştır. Dizide Burcu Biricik, Birkan Sokullu, Ecem Özkaya Üstündağ, Tayanç Ayaydın, Ahmet Mümtaz Taylan, Seray Gözler, Pelin Öztekin, Olgun Toker gibi oyuncular yer almıştır. Oyuncu Sen Anlat Karadeniz dizisi ile Karadeniz lehçesi eğitimleri de almıştır. Dizide Nazar’a sevdalanan Murat karakterini canlandırmıştır. Oyuncuya yeni projesinde başarılar dileriz.

Yangaz Fatih Kimdir?

Sen Anlat Karadeniz dizisinde Fatih karakterini canlandıran Furkan Aksoy bu dizi ile ilk oyunculuk deneyimini gerçekleştirmiştir. Kültür Üniversitesi mezunu oyuncu yaşantısını İstanbul’da sürdürmektedir. Doğum tarihi ve kaç yaşında olduğu gibi bilgilerine henüz ulaşamadığımız Furkan Aksoy baba tarafından aslen Adıyaman‘lıdır.

Yorumlar