TRT dizisi Payitaht: Abdülhamid'e 'Atatürk'e hakaret' suçlaması

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, TRT dizisi 'Payitaht: Abdülhamid' hakkında, RTÜK'e şikayette bulundu.

TRT dizisi Payitaht: Abdülhamid'e 'Atatürk'e hakaret' suçlaması
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:46
11 Aralık 2017 Pazartesi 15:52

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, TRT dizisi 'Payitaht: Abdülhamid' hakkında, Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucularının aleyhine ifadeler kullanıldığı gerekçesiyle RTÜK'e şikayette bulundu.

CHP'li vekil, söz konusu dizinin 8 Aralık 2017 Cuma günü yayınlanan 28. bölümünde geçen konuşmada, 'Osmanlı Devleti'ni yıkanların Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kuranlar olduğu' ve bu kişilerin 'Batı dünyasının emrinde oldukları' gibi imalarda bulunulduğu gerekçesiyle diziyi şikayet etti.

'OSMANLI'YI KENDİ EVLATLARI YIKACAK'

TRT ekranlarında Cuma günleri yayınlanan 'Payitaht: Abdülhamid' dizisinin 28. bölümünde, 'Osmanlı düşmanı' olarak betimlenen iki karakter arasında geçen, Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucularının aleyhine ifadeler kullanıldığı ifade edilen konuşma şu şekilde:

"Osmanlı’yı kendi evlatları bizim için yıkacak. Onlar peygamberlerinin izini takipten vazgeçsin, kitaplarını kapatsın, tarihlerinden utansın, batının kuyruğuna takılsın, imamlarının ipleri papazların ve hahamların ellerine geçsin de ben onlara neler yaptırıyorum.”

'BU SİSTEMLİ BİR DÜŞÜNCENİN PARÇASI'

Milletvekili Akatlı, yukarıdaki ifadeler dolayısıyla diziyi RTÜK'e şikayet etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, dizide geçen bu ifadeler sonrasında RTÜK’e başvurmasının ardından şu açıklamada bulundu:

Daha önce TRT Çocuk benzer bir skandalla gündeme gelmişti. Bu defa bahsi geçen diziyle daha ağır bir skandalla karşı karşıyayız. Bu yapımcıların hatası olarak geçiştirilmemeli. Bunun sistemli bir düşüncenin parçası olduğu kanaatindeyiz.”

İDARİ YAPTIRIM TALEBİ

Son olarak Zeynep Altıok Akatlı, RTÜK’e yaptığı şikayette TRT 1’de yayınlanan dizide, Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet’i kuran bütün bürokrat, asker ve sivil hakkında skandal bir imada bulunulduğunu belirterek, RTÜK'e yaptığı şikayyette şu gerekçelere yer verdi:

“Dizide başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyet’i kuran, Türkiye’yi özgür kılan, demokrasiyi, halk iradesini ve laikliği getiren kadroların manevi şahsiyetlerine ve devrimlerine hakaret edilmiş ve çiğnenmiştir. Şikayetim uyarınca 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un “yayın hizmet ilkeleri” başlıklı 8. Maddesi ile 'İdari yaptırımlar' başlıklı 32. Maddeleri uyarınca, programın yayınlandığı TRT ve sorumlular hakkında idari yaptırım uygulanmasını talep ederim.”

İşte o sahne:

Yorumlar