Sen Anlat Karadeniz'de riv riv riv ne demek? Karadeniz'de riv riv riv ne anlama geliyor?

Sen Anlat Karadeniz dizisinde Yangaz kelimesinden sonra merak edilen "Riv riv riv" kelimesinin ne anlama geldiğini sizler için yazdık.

Sen Anlat Karadeniz'de riv riv riv ne demek? Karadeniz'de riv riv riv ne anlama geliyor?
23 Mayıs 2018 Çarşamba 09:46

Sen Anlat Karadeniz dizisi başladığı günden bu yana sevilerek izleniyor. Diziyi gözünü kırpmadan izleyenler dizide kullanılan bazı kelimelerin ne anlama geldiğini merak ediyor. Dizi ilk başladığında Kaleli ailesinin 2 erkek çocuğuna isimleri ile değilde "Yangazlar" diye hitap edilmesi "Yangaz" kelimesinin ne anlama geldiği arama motorlarında sürekli aratıldı. Biz de bunun üzerinde Sen Anlat Karadeniz dizisinde Yangaz kelimesinin ne anlama geldiğini yazdık.

Dizisinin ilerleyen bölümleriyle birlikte dizide dikkat çeken başka kelimeler de oldu. Bunlardan bir diğeri de "Riv riv riv"... Sen Anlat Karadeniz'de riv riv riv ne demek? Karadeniz'de riv riv ne anlama geliyor? Biz sizler için bunları araştırıp azonceoldu.com'da paylaşmaya devam edeceğiz.

Sen Anlat Karadeniz dizisinde geçen "Yangaz" kelimesinin anlamını daha önce yazdık. Şimdi de Sen Anlat Karadeniz dizisinde erkeklerin kadınlara söylediği "Riv riv riv" kelimesinin anlamını açıklayacağız. Haliyle Karaneniz şivesi bazı kelimeleriyle değişik anlamlara gelebiliyor. Diziyi takip ediyorsanız bu kelimenn anlamını az çok anlamışsınızdır diye tahmin ediyoruz. Merak edenler içinse işte "Riv riv riv" kelimesinin ne anlama geldiği..

Karadeniz şivelerinde sıklıkla kullanılan ” Riv Riv da Riv Riv ” anlamı;

Karşısındaki bir şey anlatıyor ya da onunla konuşuyorsa seni dinlemiyorum, çokta umurumda, aman boşver cevaplı bir hayat felsefesi. “Riv riv riv” söylemi Karadeniz’de kemençe sesini imlemektedir. Boş ve asılsız konuşanlar için yerleşmiş bir deyimdir. Yani “Sen ne konuşursan konuş ben kemençe çalıyorum. Seni hiç dikkate almıyorum” demektir. Yani kısa açıklama olarak kadınların çok konuşması diyebiliriz.

Sen Anlat Karadeniz riv riv riv diyalog bölümü

-Asiye - Mustafa, iyi misin?
-Mustafa - Şu deli bir gelse, iyi olacağım da...
-Asiye - Niye iyi değilsin şimdi? Hani işleri yoluna koymuştun? Hani bir planın vardı da Tahir'e bir şey olmayacaktı? Bana demediğin bir şey mi var Mustafa?
-Mustafa - Asiye, riv riv riv riv riv! Ya senden gizli bir iş yapmak ne mümkün Asiye reis!

 

Yorumlar