Sen Anlat Karadeniz'de fışkı yemek ne anlama geliyor?

Sen Anlat Karadeniz dizisinin her bölümünde söylenen sözler merak ediliyor. Sen Anlat Karadeniz'de fışkı yemek ne anlama geliyor?

Sen Anlat Karadeniz'de fışkı yemek ne anlama geliyor?
23 Mayıs 2018 Çarşamba 09:11

ATV’nin sevilen dizisi Sen Anlat Karadeniz’de Karadeniz’e özgü bir takım kelimeler kullanılıyor. Bu nedenle bazı kelimeler kulağımıza yabancı geliyor ve anlamını merak ediyoruz. Sen Anlat Karadeniz’in ara ara bölümlerinde geçen fışkı yemek ne anlama geliyor. İşte fışkı yemenin anlamı.

Nefise ve Tahir'in imkansız aşkını konu alan dizide, geçmişte para karşılığı satıldığı adamın zulmünden kaçıp çocuğuyla birlikte Karadeniz'e sığınan Nefes'le, onu koruduğu için ailesinin büyük tepkisiyle karşılaşan Tahir'in hikayesine yer veriliyor. Dizinin yönetmen koltuğunda Osman Sınav, Emre Kabakuşak ve Yusuf Ömer Sınav oturuyor. Dizinin senaristliğini ise Ayşe Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem üstleniyor. Ulaş Tuna Astepe, İrem Helvacıoğlu, Mehmet Ali Nuroğlu, Sinan Tuzcu, Gözde Kansu ve Öykü Gürman'ın yer aldığı geniş oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

Sen Anlat Karadeniz'de fışkı yemek ne anlama geliyor?

İyi fışkı yedin: Sen Anlat Karadeniz dizisinde iyi halt ettin anlamına gelen bir Karadeniz eylemidir. Karadenizliler çok kızdığı zaman kullanırlar.

Fışkı Kelimesinin Anlamı İçin Çıkan Diğer Sonuçlar:

-Atgillerin taze dışkısı.

-Kurumamış hayvan dışkısı demektir.

-Pislik, hayvan pisliği anlamında da kullanılır. Doğu Karadeniz lehçesi

-Karadenizli yaşlı teyzelerin sinirlenince kullanmayı pek sevdiği kelimelerden biridir sevgili "fışkı". "fışkı yiyen", "fışkı yiyesice" yaygın kullanım şekilleri. Üstelik bu Karadenizli yaşlı teyzeler "fışkı yiyen"i son derece olumlu anlamda ve sevdikleri insanlara hitap etmek için de kullanabilirler. Örneğin: uy fışkı yiyen, nasıl bitirdin sen o okulu... Fışkı yiyenin evladı, özlemişim seni...gel bir öpeyim seni fışkı yiyesice. Olumlu anlamda kullanıldığını bilmeyen Türkler için bile sok edici olabilen bu deyimin, yabancılara hitaben söylenmesi durumunda tercüme edilmemesi şiddetle tavsiye edilir.

-‘Fışkı’ kurumamış hayvan dışkısına deniyor. Kızgınlıkla söylenebildiği gibi sevgi sözcüklerinin içinde de yer alıyor.

-(Osmanlı Dönemi) Pislik. Çör çöp. Fazladan olan. Hayvan gübresi

-Fışkı anlamı-Karışık, düzensiz. (Ayvalı *Taşköprü –Kastamonu *Zile –Tokat, *Şereflikoçhisar -Ankara

-İnce dut sopası, ağaç yongası.

-Ahlaksız, arsız, yapışkan (genellikle kadın ya da kızları aşağılamak için). Kastamonu ve çevresi, Yozgat Afşar, Pazarören *Pınarbaşı Kayseri

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar