Selin Yeninci: Dünyanın tanıdığı bir oyuncu olmak istiyorum

Atv dizisi ‘Bir Zamanlar Çukurova’nın ‘Saniye’si Selin Yeninci, oyunculukta iddialı olduğunu belirterek, “Dünyanın tanıdığı bir oyuncu olmak istiyorum, o potansiyel bende var” dedi

Selin Yeninci: Dünyanın tanıdığı bir oyuncu olmak istiyorum
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:04
15 Ağustos 2019 Perşembe 09:37

Adana'da çekilen atv dizisi 'Bir Zamanlar Çukurova'da 'Saniye' karakteri ile gönülleri fetheden Selin Yeninci, kariyer ve özel hayatı hakkında açıklamalar yaptı.

Günaydın’da yer alan habere göre Yeninci’nin röportajı şöyle;

Bir Zamanlar Çukurova'da canlandırdığınız 'Saniye' karakterine nasıl hazırlandınız?

Nefes alan, canlı ve bana hiç benzemeyen bir karakter çıkardım.

6 yaşından beri bu işin eğitimini alıyorum. İzmir TRT Radyo'sunda eğitim gördüm, sonra kadroya alındım. 18 yaşıma kadar bu işin duayenlerinin ellerinde büyüdüm. Karşıyaka Belediye Tiyatrosu'nda çocuk oyunlarından palyaçoluğa kadar her şeyi yaptım.

Üzerine oyunculuk okudum, Londra'da, Amsterdam'da atölyelere katıldım. Bu işi hiç bırakmadım, sürekli tiyatro yaptım. Haluk Bilginer ve Erkan Can'la çalıştım.

Altı yıl Türkiye'yi gezdim tiyatroyla; bu geziler büyük avantaj oldu benim için. Türkiye'yi tanımak, kime hitap ettiğini bilmek, bu ülkenin kadını hakkında bilgi sahibi olmak kariyerimi çok etkiledi.

Ben İzmirliyim, İstanbul'da yaşıyorum. Bu iki şehir çok dar bir çerçeve ülkenin kadınlarını tanımak için. Turnelerde de o kadar güzel kadınlarla tanıştım ki... 'Saniye'yi yaratırken o kadınlardan çok yararlandım. Diyarbakır'da bir abla ile tanışmıştık, Adana turnesinde başka bir kadınla; bunların hepsini birleştirdim.

Üç aylık bir kampa soktum kendimi, bir İzmirli olarak Adana şivesinin yapmacık durmasını istemiyordum.

Adana'da kadınlar hamamına gittim dört-beş gün.

Ses kayıtları aldım.

Sette kendinizi nasıl motive edersiniz?

Doğanın, hayvanın olduğu her ortam benim motivasyon kaynağım.

Adana'da güneşin batışını bir görseniz, muhteşem. İnternet çekmiyor, bu bazen zorluk yaratabiliyor ama sosyal medya ile bağımı koparıyorum. Sahne arasında çok neşeli olamıyorum, çünkü bu durum aşırı duygusal, aşırı gözyaşı akıttığım karakteri etkiliyor.

Sahneye girmeden bir saat önce 'Saniye'ye dönüyorum. Kendimi köşeye çekerim.

Set dışında ne yaparsınız?

Zihin hiperaktifiyim. Kendimi bildim bileli gün içinde kendi mesleğimle ilgili mutlaka bir şey yaparım. Film izlemek, kitap okumak olabilir. Her gün spor yapıyorum.

Takıntılı bir şekilde beğendiğim oyuncuları izlerim.

Bakımlarımı mutlaka yaparım.

Bir gün Oscar almak ister misiniz?

Dünyanın tanıdığı bir oyuncu olmak isterim, o potansiyel var bende. Dünya starları da benim gibi küçük yaşlarda başlamışlar bu işe ve doğru insanlarla, doğru yolculuklarla bir yere gelmişler.

Yani neden olmasın. Türk sinemasında çok başarılı yönetmenler, çok yetenekli oyuncular var.

"Bazı sahneleri benim dilimi bilmeyen biri nasıl anlar" diyorum 'Saniye'ye çalışırken.

Sonra bakıyorum dizi 26 ülkeye satılmış.

Uluslararası bir projede çalışmayı isterim.

Ercan Kesal, 'Nasipse Adayız' romanını filme uyarladı, o filmde başroldeyim.

Film pek çok festivalde gösterilecek.

Dünya küçük, neden olmasın.

Sosyal medya ile aranız nasıl?

Sosyal medyaya çok geç giren biri olarak artık bu duruma uyum göstermeye karar verdim. Gelişen teknolojiyle yeni dünya düzeni bu, bununla kavga etmenin bir manası yok. Yediğim yemeği paylaşmaktan hoşlanmıyorum ama mutlu anımı paylaşıyorum.

Yorumlar