Asırlık sır bir türlü çözülemiyor! Bu adada herkes 100 yıldan fazla yaşıyor

İtalya'nın ikinci büyük adası Sardinya, dünyada yüz yaşını aşan insanların en çok yaşadığı yer olarak biliniyor. "Mavi Hat" olarak anılan bu bölge, uzun yaşamın sırrını aydınlatacak cevaplar barındırıyor olabilir. İşte İtalya'nın cennet adasıyla ilgili merakları giderecek birkaç bilgi.

Asırlık sır bir türlü çözülemiyor! Bu adada herkes 100 yıldan fazla yaşıyor - Sayfa 1

Sardinya, İtalya'nın en önemli adalarından biri. Burası aynı zamanda Akdeniz'in de en büyük ikinci adası konumunda. Doğal güzelliği ve köklü tarihi ile turistler tarafından cazibe merkezi haline gelen adanın bir özelliği var ki bilim insanlarını bile peşine düşürecek cinsten.

1 13
 
Asırlık sır bir türlü çözülemiyor! Bu adada herkes 100 yıldan fazla yaşıyor - Sayfa 2

Bu tarihi ada dünyada 100 yaşını geçen insanların en çok yaşadığı yer olarak da biliniyor. Adanın özellikle deniz kıyısındaki küçük kasabaları uzun yaşayan insanlarıyla biliniyor.

2 13
 
Asırlık sır bir türlü çözülemiyor! Bu adada herkes 100 yıldan fazla yaşıyor - Sayfa 3

"Mavi Hat" olarak anılan Sardinya'nın bu özelliği bilim insanlarının da ilgisini çekmiş durumda. Bölgeye çok sayıda araştırmacı uzun yaşamın sırrını çözmek için geliyor.

3 13
 
Asırlık sır bir türlü çözülemiyor! Bu adada herkes 100 yıldan fazla yaşıyor - Sayfa 4

Sardinya adasında bulunan Arzana kasabası yüz yaşını geçmiş insanların en çok yaşadığı yerlerin başında geliyor. Bu küçük kasaba kendi halinde bir yerleşim yeri.

4 13