Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Omicron varyantı için uyardı!

Omicron varyantıyla ilgili konuşan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Hastaneye başvuran hastalarda en büyük artış çocuklarda gözleniyor. 0-9 yaş grubu en çok belirtili hastalığın görüldüğü yaş grubu. Bu yaş grubunun içerisinde de 0-5 yaş grubundaki artış ön plana çıkıyor. Bu çok ilginç bir durum" dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Omicron varyantı için uyardı!
Son Güncelleme: 4 Aralık 2021 Cumartesi 07:33
4 Aralık 2021 Cumartesi 07:33

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan sosyal medya hesabından yeni varyantla ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı.

“0-9 YAŞ, EN ÇOK BELİRTİLİ HASTALIĞIN GÖRÜLDÜĞÜ YAŞ GRUBU”

Omicron varyantının yayılımına paralel olarak çocuklardaki vaka artışına karşı dikkat edilmesi uyarısında bulunan Ceyhan, şunları söyledi:

"0-5 YAŞ GRUBUNDA HASTALIĞIN GÖRÜLMESİ ARTTI"

Omicron varyantının ortaya çıkmasıyla birlikte Güney Afrika'da günlük vaka sayıları bir haftada 300'den 11.000'in üstüne çıktı. Şu ana kadar gözlenen vakalar ağır seyretmiyor. Ancak en belirgin özellik hastaneye başvuran hastalarda en büyük artış çocuklarda gözleniyor. 0-9 yaş grubu en çok belirtili hastalığın görüldüğü yaş grubu. Bu yaş grubunun içerisinde de 0-5 yaş grubundaki artış ön plana çıkıyor. Bu çok ilginç bir durum.

"HASTALIĞIN KÜÇÜK ÇOCUKLARA BULAŞMASI ÖNLENMELİ"

Çünkü önceki artışlarda 5 yaşın altındaki çocuklarda belirtili hastalık sayısı diğer yaş gruplarına göre daha düşüktü. Üç nokta çok önemli. Bu yaş grubu henüz aşı şansına sahip olmadığı için, önlemlerin sıkılaştırılması ve hastalığın küçük çocuklara bulaşmasını engellemek gerekir.

"HIZLI TANI TESTLERİ İLE TARAMALAR GEREKİR"

Bu yaş grubundaki çocuklar soğuk algınlığı ve gribin de en sık görüldüğü, yılda ortalama 10-12 kez ateşli hastalık geçiren gruptur. Test yapmadan, kreşlerde tarama yapmadan tanı koymak mümkün değildir. Bunun için hızlı tanı testleri ile taramalar gerekir.

"AŞISIZLAR, ÇOCUKLARDAN UZAK DURMALI"

Aşılanmamış yetişkinlerin (akraba, komşu, okul ve servis personeli…) küçük çocuklarla temasları engellenmelidir.

 

Yorumlar