Çin'den korkutan açıklama! 24 yeni tip koronavirüs!

Dünya genelinde milyonlarca insanın hayatını kaybetmesinin ardından Çin'den korkutan bir açıklama daha geldi. Çinli bilim insanları, yarasalarda yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yol açan yapıda 24 yeni koronavirüs tipi keşfetti

Çin'den korkutan açıklama! 24 yeni tip koronavirüs! - Sayfa 1

CNN'in haberine göre, Çin'in Şandong Üniversitesi'nden araştırmacılar, Mayıs 2019 ve Kasım 2020 arasında ülkenin batısında Yünnan eyaletinde orman yarasaları üzerine yaptıkları incelemeni bulgularını "The Cell" dergisinde paylaştı.

1 17
 
Çin'den korkutan açıklama! 24 yeni tip koronavirüs! - Sayfa 2

SARS VE KOVID-19 İLE BENZER YAPIDA
AA'da yer alan habere göre araştırmacılar, farklı yarasa türlerinden topladıkları ürin ve dışkı örneklerinde 24 yeni koronavirüs genomu tespit etti. Söz konusu koronavirüslerden 4'ünün Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) ve Kovid-19'a yol açan koronavirüslere benzer yapıda olduğunu belirtti.

2 17
 
Çin'den korkutan açıklama! 24 yeni tip koronavirüs! - Sayfa 3

KOVID'E EN YAKINI "AT NALI YARASASI"

"At nalı yarasası" olarak bilinen "Rhinolophus pusillus" adı verilen türden alınan örneklerde rastlanan koronavirüsün ise Kovid-19'a genetik olarak çok yakın olduğu kaydedildi.

3 17
 
Çin'den korkutan açıklama! 24 yeni tip koronavirüs! - Sayfa 4

VİRÜS YARASALAR ARASINDA YAYILIYOR

İnsan hücrelerine tutunmasını sağlayan diken proteini dışında koronavirüsün genetik özelliklerinin Kovid-19 ile büyük ölçüde örtüştüğünü vurgulayan araştırmacılar, "Tayland'da Haziran 2020'de bulunan yakın yapıdaki virüsle birlikte değerlendirildiğinde bu sonuçlar Kovid-19 ile bağlantılı virüslerin yarasa popülasyonlarında yayılmaya devam ettiğini ve bazı bölgelerde daha yoğun olduğunu ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.

4 17