Çin'de ilk koronavirüs vakasına rastlanalı 1 yıl oldu!

Çin'de koronavirüsten (Covid-19) hastalanan ilk vaka, hükümet verilerine göre 17 Kasım'da tespit edildi. İnsandan insana bulaşarak dünyaya yayılan koronavirüs, o tarihten bugüne dünyada 55 milyon 988 bin 36 kişiyi etkiledi.

Çin'de ilk koronavirüs vakasına rastlanalı 1 yıl oldu!
Son Güncelleme: 18 Kasım 2020 Çarşamba 14:41
18 Kasım 2020 Çarşamba 14:30

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) can almaya devam ediyor. Çin'in sağlık kayıtlarına göre en eski koronavirüs vakası 17 Kasım'da görüldü. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüs. O tarihten bugüne dünyada 55 milyon 988 bin 36 kişi koronavirüse yakalandı. Covid-19 kaynaklı ölümlerin sayısı 1 milyon 344 bin 366'ya ulaşırken; iyileşenlerin sayısı ise 39 milyon 2 bin 248 oldu.

İnsandan insana bulaşarak tüm dünyaya yayıldı

Koronavirüs, ilk olarak Çin’in Vuhan şehrinde aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüs. Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edildi. Daha sonra insandan insana bulaşarak Wuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayıldı.

Koronavirüs (covıd-19) belirtileri nelerdir?

Herhangi bir semptom göstermeyen (asemptomatik) veya Covid-19 'u hafif atlatan hastalar olduğu biliniyor. Koronavirüste en çok karşılaşılan belirtiler ise ateş, öksürük ve nefes darlığı. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebiliyor.

Koronavirüs nasıl bulaşıyor?

Covid-19, hasta bireylerin öksürmeleri ve aksırmalarıyla ortama saçılan damlacıkların solunmasıyla bulaşır. Hastaların solunum parçacıklarıyla kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesiyle virüs alınabilir. Öte yandan yapılan araştırmalar koronavirüsün havada da asılı kaldığını ortaya koyuyor.

Kimler daha çok koronavirüs riski altında?

Covid-19 enfeksiyonuyla ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu gösterdi.

Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçiriyor.

Vakaların yüzde 20’si hastane koşullarında tedavi ediliyor.

 Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkiliyor.

Hastalıktan en çok etkilenen kişiler:

60 yaş üstü olanlar

Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:

Kalp hastalığı

Hipertansiyon

Diyabet

Kronik Solunum yolu hastalığı

 Kanser gibi

 Sağlık Çalışanları

Koronavirüs tanısı nasıl konuyor?

Koronavirüsü tespit eden PCR testi ve konakçının virüse verdiği yanıtı tespit eden antikor testi yapılıyor. Ayrıca hastalığın tanısında akciğer tomografisi ve bazı kan tetkikleri de kullanılıyor.

Koronavirüsten korunma yolları

Sağlık Bakanlığı tarafından mümkün olduğunca yurtdışına yolculuk yapılmaması öneriliyor. Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda ise aşağıdaki kurallara dikkat edilmesi tavsiye ediliyor:

El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır.

Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir.

Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.

Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.

Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.

Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.

Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

Yorumlar