Burdur Valiliği'nden Salda Gölü açıklaması: Yeni bir yol açılması söz konusu değil

Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü'nün batı kesimindeki yola kara asfalt dökülmesi tepkilere neden olmuştu. Burdur Valiliği, yol çalışmasıyla ilgili "Salda Gölü çevresinde yeni bir yol açılması söz konusu olmayıp, yapılan çalışma yıllardır bölge insanının ulaşımını sağlayan kullanılmakta olan mevcut yolun iyileştirilmesidir" açıklamasını yaptı.

Burdur Valiliği'nden Salda Gölü açıklaması: Yeni bir yol açılması söz konusu değil
Son Güncelleme: 18 Haziran 2024 Salı 14:39
18 Haziran 2024 Salı 14:36

Burdur'daki Salda Gölü çevresinde yer alan yolun iyileştirilmesi için yapılan çalışmalarda asfalt kullanılmasına ilişkin tepkiler sürüyor. Burdur Valiliği, Salda Gölü çevresine yeni yol yapıldığı iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Salda Gölü çevresinde yeni bir yol açılması söz konusu olmayıp, yapılan çalışma yıllardır bölge insanının ulaşımını sağlayan kullanılmakta olan mevcut yolun iyileştirilmesidir" denildi.

Açıklama şu şekilde:

"BÖLGEDE AYKIRI DAVRANIŞLARA KESİNLİKLE İZİN VERİLMEMEKTEDİR"

"2019 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Salda Gölü ve Çevresi üst düzeyde çevre hassasiyeti gözetilerek korunmakta, bu kapsamda bölgede aykırı davranışlara kesinlikle izin verilmemektedir. Bazı sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edildiği üzere, Salda Gölü çevresinde yeni bir yol açılması söz konusu olmayıp, yapılan çalışma yıllardır bölge insanının ulaşımını sağlayan kullanılmakta olan mevcut yolun iyileştirilmesidir. Yeşilova İlçesi'ne bağlı Kayadibi Mahallesi ile Doğanbaba Köyü arasında bölge halkının yoğun olarak kullanmakta olduğu Salda Gölü kıyısı boyunca uzanan mevcut yolun platformunda daraltma/genişletme yapılmaksızın, zeminin bozulduğu lokasyonlarda platform genişliği korunarak güçlendirme ve iyileştirme yapılarak "paylaşımlı bisiklet yolu" olarak halkımızın kullanımına sunulmuştur. Bu konuda eksik bilgilerle, yanıltıcı paylaşımların yapılmamasını ve yapılan gerçekten uzak maksatlı paylaşımların da dikkate alınmamasını önemle rica ederiz."

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar