Bakan Dönmez açıkladı: Yavuz, bugün ya da yarın yeni sondajına başlayacak

10. Türkiye Enerji Zirvesi'nde konuşan Bakan Fatih Dönmez Yavuz gemisinin Kıbrıs'ın güneyinde bugün ya da yarın sondaja başlayacağını belirtti.

Bakan Dönmez açıkladı: Yavuz, bugün ya da yarın yeni sondajına başlayacak
Son Güncelleme: 7 Ekim 2019 Pazartesi 12:17
7 Ekim 2019 Pazartesi 12:16

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 10. Türkiye Enerji Zirvesi'nde konuştu. "Stratejik ortaklarımızın bizi eleştireceği en son husus Türkiye'nin uluslararası hukuka uymadığıdır." diyen Bakan Dönmez, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hakılılığı Birleşmiş Milletler nezdinde de kayıtlıdır. Doğu Akdeniz'de enerji korsanlığına geçit vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez'in öne çıkan açıklamaları şöyle:

“Biz uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızın farkında ve takipçisi olacağız. Hiçbir güç bizi çalışmalarımızdan alıkoyamayacak. Arayacağız araştıracağız. Yavuz, Güzelyurt-1 lokasyonuna ulaştı, bugün ya da yarın yeni sondajına başlayacak.

Türkiye olarak uluslararası enerji piyasaları açısından önemli bir merkez olmaya devam ediyoruz. TANAP, TürkAkım gibi ülkeleri hatta kıtaları ilgilendiren devasa projelerde ilerliyoruz, tamamlama noktasına getirdik. Enerji arz güvenliğimizi tesis ediyoruz, sektörümüzün itibarına katkılar sağlamış oluyoruz.

Doğalgazda LNG tesislerimiz ve depolama projelerimizin katkısıyla arz sorunumuzu tamamen ortadan kaldırdık. Türkiye, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu ve Avrupa bölgesinde 4 LNG terminaline sahip tek ülke. 5, terminalimizin inşallah planlamasını yapıyoruz. Mevcut LNG kapasitemizi tam 4 katına çıkarmış olduk.

Her alanda çalışmalarımız kamu özel sektör işbirliğiyle sürdürmüş olacağız. Tedaş tarafından hayata geçirilen aydınlatma mobil uygulamasıyla vatandaşla nerede olurlarsa olsunlar bu uygulamayla bize iletebiliyorlar. Uygulama ile bugüne kadar yaklaşık 210 bin şikayet aldık ve bunların yüzde 99,47'sini giderdik”

 

Yorumlar