Sağlık Bakanı Koca: Yarından itibaren termal kamera uygulamasına geçilecek

Sağlık Bakanı Koca, yarından itibaren bütün uluslararası uçuşlarda gelen yolculara yönelik termal kamera uygulamasına geçileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca: Yarından itibaren termal kamera uygulamasına geçilecek
Son Güncelleme: 5 Şubat 2020 Çarşamba 17:03
5 Şubat 2020 Çarşamba 16:57

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ‘Koronavirüs Bilim Kurulu’nun 7’nci toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunmuştu.

361 kişi hayatını kaybetti

Bütün alınan kararları ve uyarıları kamuoyuyla şeffaf şekilde paylaştıklarını dile getiren Bakan Koca, “Şu an ülkemizde Koronavirüsün olmadığını biliyoruz ve ülkeye girişini önlemek üzere Bilim Kurulunun aldığı önerileri hassasiyetle hayata geçirme noktasında özen gösteriyoruz. Bilim Kurulu bu dönemde özellikle Uzak Doğu Asya’dan gelen ülkeler olarak, daha çok Japonya, Tayvan, Tayland, Singapur, Güney Kore ve Malezya’dan gelen uçuşlara termal kamera uygulamasının doğru olacağını ve bunun da yarından itibaren biz de bakanlık olarak uygulamaya geçeceğimizi söylemek istiyorum. Bu dönemde vaka sayılarının arttığını biliyoruz. Vaka sayısı 17 bin 485’e çıktı, hayatını kaybedenlerin sayısı da 361’e çıktı” şeklinde konuştu.

Çin'e giden uçuşlar durdu

Son günlerde salgının diğer şehirler ile eyaletlere de uzamış ve sayıların giderek artması nedeniyle Çin’den gelen uçuşların belli bir süreyle durdurulması kararını aldıklarını bildiren Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Bu süre zarfında hem enfeksiyon seyrinin pik yapacağı hem de devamında nasıl bir tedbir alınması gerektiğiyle ilgili tekrar değerlendirilebileceği tartışıldı. Bu çerçevede biz de belli bir gün vererek Çarşamba gününden itibaren ay sonuna kadar Çin’den gelen bütün uçuşların durdurulması kararını aldık. Ay sonu itibariyle devam edip etmeyeceği konusu tekrar değerlendirilerek aldığımız kararı kamuoyuyla da paylaşmış oluruz”

61 kişinin numunesi negatif çıktı

Çin’den gelen kafileyi ziyaret ettiğini hatırlatan Koca, tedbir amaçlı karantina altında tutulan vatandaşların tüm eksiklerinin giderildiğini ve morallerinin de yüksek olduğunu vurguladı. 61 kişiye yapılan numunelerin sonuçlarının da negatif çıktığına değinen Koca, “Dün kendilerini ziyaret ederek yapılan hizmetleri yerinde görmek istedim. Morallerinin yüksek olduğunu, saat başı hizmet etmek ve takipleri yapmak için arkadaşların geldiğini öğrendim. Memnun olduklarını belirterek teşekkür ettiler. Vatandaşlarının sağlıkları için kendi sağlıklarını hiçe sayan kahraman ekibimize ayrıca teşekkür etmek isterim” şeklinde konuştu.

Termal kamera

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüse karşı aldığı önlemler kapsamında Uzak Doğu ülkelerinden gelen yolcuların İstanbul Havalimanı'nda termal kameralarla kontrolüne devam ediliyor.

Bu kapsamda Japonya, Tayvan, Tayland, Hong-Kong, Singapur, Güney Kore ve Malezya'dan kalkan uçakların yolcuları, termal kameralarla tarandı.

Sabahın erken saatlerinde Uzak Doğu ülkelerinden gelen yolcular, özel olarak belirlenen körüklere yanaşan uçaklardan indikleri sırada Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü görevlilerince kontrol edildi.

Çoğunluğu maske takan yolcularla birlikte kabin ekipleri de kontrolden geçti.

Vücut ısısı 38 derecenin üstünde olan kişilerin tespiti amaçlanan uygulamada denetlenen 9 tarifeli uçakta herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.

Uygulama, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 2 gün önce Uzak Doğu Asya ülkelerinden gelen uçuşlara termal kamera uygulamasının başlayacağını açıklamasının ardından dün saat 15.20'de Seul’den İstanbul Havalimanı’na gelen yolcularına yapılmıştı.

Uluslararası uçuşlardan gelenlere de termal kamera denetimi

Sağlık Bakanı Koca, yarından itibaren bütün uluslararası uçuşlarda gelen yolculara yönelik termal kamera uygulamasına geçileceğini ve 15 yaş altında genelde görülmediğinden okullarda tedirgin edecek yaklaşım içinde olunmaması gerektiğini söyledi.

Yorumlar