Uzun Mehmet Camii Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ibadete açıldı

Zonguldak'ın çehresini değiştirecek dev projelerden biri daha hizmete girdi. Temeli 2019 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından atılan Zonguldak Uzun Mehmet Camii bugün Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan tarafından ibadete açıldı

Uzun Mehmet Camii Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ibadete açıldı - Sayfa 1

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Emlak Konut Genel Müdürlüğünce yapımına 2019 yılının Eylül ayında başlanan Zonguldak Uzun Mehmet Camii, 12 bin metrekare alana inşa edildi.

1 14
 
Uzun Mehmet Camii Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ibadete açıldı - Sayfa 2

Geleneksel mimarinin en özel örneklerinin sergilendiği ve ince işçiliğiyle dikkat çeken camide 6 bin kişilik kapalı ve 7 bin 500 kişilik açık alan bulunuyor.

2 14
 
Uzun Mehmet Camii Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ibadete açıldı - Sayfa 3

ÖZEL İŞÇİLİĞİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

Toplamda 22 kubbenin bulunduğu camide her birinde 3 şerefe bulunan 71 metre uzunluğunda 4 adet minare inşa edildi. Caminin ana kapısı sedef işlemeli kündekâri sistemiyle yapılırken, kapının yapımı 1 yılda tamamlandı. Camide dış cephe kaplamasında taraklı Ünye taşı, iç cephe kaplamada ise honlu Ünye taşı kullanıldı. Uzun Mehmet Camii için özel olarak tasarlanan çiniler İznik’te üretilirken caminin halısı ise özel olarak Manisa’da dokundu.

3 14
 
Uzun Mehmet Camii Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ibadete açıldı - Sayfa 4

Uzun Mehmet Camii, bölgedeki otopark ihtiyacına da cevap verecek şekilde inşa edildi. Camiyi ziyaret edenlerin kullanımı için 200 araçlık otopark yapıldı.

4 14