Bakan Karaismailoğlu: Ukrayna'da bekleyen 22 gemimiz var

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ukrayna'daki Türk gemilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu "Ukrayna’nın Karadeniz’deki sahilinde bekleyen 22 tane gemimiz var. Ukrayna Büyükelçisi ile istişare yaptık. O gemileri oradan almamız gerekiyor." dedi.

Bakan Karaismailoğlu: Ukrayna'da bekleyen 22 gemimiz var
Son Güncelleme: 15 Nisan 2022 Cuma 12:39
15 Nisan 2022 Cuma 12:29

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun açıklaması şu şekilde;

"Ukrayna’nın Karadeniz’deki sahilinde bekleyen 22 tane gemimiz var. Ukrayna Büyükelçisi ile istişare yaptık. O gemileri oradan almamız gerekiyor. Başlarda 200’ün üzerinde mürettebat vardı. Bunların bir kısmını tahliye ettik. Şimdi 90 tane daha mürettebat var ama onlar tahliye talebinde bulunmadılar.

(Denizdeki mayınların yarattığı endişe) ''Mayınlara ilişkin 2 tarafta farklı şeyler söylüyor ama o mayınların bu kadar kısa sürede İstanbul yakınlarına kadar gelmesi mümkün değil çünkü Ukrayna’daki mayınların serbest bırakılması bize garip geliyor. O yüzden sürekli mayın tarama gemileri dolaşıyor. Tabi bu da bir endişe yaratıyor.

(Kanal İstanbul'a dair son gelişmeler): Şuanda Kanal İstanbul için hem demiryolu hem de karayolu çalışmalarımıza başladık. Özellikle demiryolu tarafında Kanal İstanbul’un altından geçecek olan Halkalı-Ispartakule Demiryolu projesine başladık. Yine Sazlıdere Köprüsüyle Başakşehir-Bahçeşehir-Hadımköy Otoyolu Projesini Kanal İstanbul’a göre projelendirerek başlandı ve çalışmaları devam ediyor"

Yorumlar