Tuzla’daki fabrikada yangın: 3 kişi öldü

Tuzla Orhanlı sanayi bölgesinde 3 katlı vernik ve boya fabrikada yangın çıktı. Zaman zaman patlamaların da meydana geldiği fabrikadaki yangın, itfaiye müdahalesiyle kontrol altına alındı. Korkunç patlama ve yangın, birçok ilçeden görülürken, Tuzla Kaymakamı acı haberi verdi ve 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Tuzla’daki fabrikada yangın: 3 kişi öldü
Son Güncelleme: 29 Nisan 2022 Cuma 15:26
29 Nisan 2022 Cuma 15:19

Tuzla Orhanlı sanayi bölgesinde 3 katlı vernik ve boya fabrikasında patlama sonrası yangın çıktı.

Fabrika önündeki araçlara ve çevredeki fabrikalara da sıçrayan yangın sonrası büyük hasar oluştu. Yükselen dumanlar bir çok ilçeden görüldü. Zaman zaman patlamaların da meydana geldiği fabrikadaki yangın, itfaiyenin müdahalesiyle kontrol altına alındı.

Saat 13.00 sıralarında patlama sonrası Yangın bitişikteki 5 fabrikaya daha sıçradı. Yangına müdahale için olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.  Zaman zaman patlamaların da meydana geldiği fabrikadaki yangına itfaiye müdahale etmekte zorlandı. Patlama sesi Anadolu Yakasının farklı ilçelerinden de duyuldu. Patlamanın ardından fabrika alev alev yanmaya başladı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

3 ÇALIŞAN HAYATINI KAYBETTİ

Tuzla Kaymakamı Ali Akça, patlamada 3 kişinin öldüğünü açıkladı. Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı yangında 7 kişinin yaralandığını açıkladı.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN PATLAMA AÇIKLAMASI

İstanbul Valiliği'nden Tuzla'da fabrikadaki patlamaya ilişkin açıklama yapıldı. 3 işçinin hayatını kaybettiği, 9 işçinin de yaralandığı belirtilen açıklamada, "Bugün saat 13.15'te Tuzla ilçesi Ortamahalle Atayolu Caddesinde kimyevi üretim yapılan, Boya ve Vernikçiler Kooperatifindeki bir fabrikada henüz belirlenemeyen bir sebeple yangın meydana gelmiştir. Olay yerine ivedilikle itfaiye, ambulans, güvenlik ve AFAD ekipleri sevk edilmiş,  yapılan müdahale neticesinde yangın kontrol altına alınmış, soğutma çalışmaları devam etmektedir.  Ayrıca, yakın bölgedeki otluk alana sirayet eden yangın Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince söndürülmüştür. Yangında hafif şekilde yaralanan (9) işçimize sağlık ekiplerince müdahale edilmiş, (T.A), (M.Ö) ve (T.T) adlı (3) işçimiz maalesef hayatını kaybetmiştir.  Yangında hayatını kaybeden işçilerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralanan işçilerimize de acil şifalar diliyoruz." ifadeleri yer aldı.

İTFAİYE DAİRE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA
İstanbul İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak, korkunç olaya ilişkin son bilgileri verdi. Albayrak açıklamasında şunları söyledi:

Şimdi burası 3 binadan oluşan bir boya ve vernik fabrikası. Bir binada önce büyük bir yangın gerçekleşiyor. Ardından artçı iki patlama daha gerçekleşti. Nihayetinde diğer 2 binaya da yangın sirayet etti. Arkasında da Sabancı Üniversitesi’nin yeşillik alanına da yangın sıçramıştı. İtfaiyenin müdahalesi ile her iki bloğa da yangının büyümesi engellendi. Orman müdürlüğü ile irtibata geçildi. Onlar da yangına müdahale edip orayı söndürdüler. Üçüncü bina yani ana patlamanın olduğu bina maalesef bir enkaza dönüştü. Şu anda yangın söndürüldü. Kontrol altında ama enkaz çok büyük.

CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz yangındaki son durumu canlı yayında aktardı...

Tuzla'daki 3 katlı boya fabrikasında çıktı yangın, çok şiddetli bir patlama sesi duyuldu. Anında gökyüzüne dumanlar yükselmeye başladı. Kapkara bulutların gökyüzünü kapladığını söyleyebiliriz. Bu noktada ara ara, patlamanın birden fazla kez gerçekleştiği bilgisini aldık. Olay yerine doğru ilerlerken alevlerin çevrede bulunan ağaçlara da sıçradığını gördük. Ekipler müdahalesini sürdürüyorlar. Yangının kontrol altına alınmaya başlandığını söyleyebiliriz ancak boya fabrikası olduğu için patlama ihtimaline karşı önlemler alınıyor.

"FENALAŞAN İTFAİYE EKİBİ HASTANEYE KALDIRILDI"

Dumandan etkilenen itfaiye erleri olduğunu da söyleyebiliriz. Yangının neden kaynaklandığı bilinmiyor. Buradaki çalışanlarla konuştuğumuzda bombayı andıran bir patlama sesini duyduklarını söylüyorlar. Çevredeki fabrikalarda çalışanlar da güvenli bölgelere alındılar. Polis ekipleri kimsenin çıkmasına müsaade etmiyor. Dakikalar öncesine kadar çok yoğun dumanların gökyüzünü kapladığını görebiliriz. Neredeyse 10 itfaiye aracı geldi ancak hala gelmeye devam ediyor. Dumandan etkilenen itfaiye erleri için de ambulanslar sevk edildi. Fenalaşan itfaiye ekibi de hastaneye kaldırıldı. Fabrika yanmaya devam ediyor.

PROF. DR. ŞEN: MUTLAKA MASKE TAKIN, BÖLGEDEN UZAKLAŞIN

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen canlı yayında Tuzla'daki patlamanın ardından önemli uyarılarda bulundu.

İşte Prof. Dr. Şen'in açıklamaları...

Bu sıradan bir duman değil, kimyasal maddeden çıkan tehlikeli bir duman. Bu dumanı teneffüs etmemek lazım, teneffüs edildiğinde ciddi sağlık sorunları olabilir. Maske takmak gerekir, N-95 gibi. Bu asit yağışlarına neden olabilirdi. Dumanlar buluta kadar gitseydi asit yağışları da meydana gelebilirdi. Bunun içinde kimyasal maddeler var. Yani bir ev yansa karbondioksit çıkar ama bu yangının içinde kimyasal madde var. Diğer dumanlardan farkı içerisindeki kimyasallar. Onun için o civardakilerin maske takması lazım. Oradan uzaklaştırılmaları lazım. Kesinlikle maskesiz çıkmasınlar, bir de rüzgar bu dumanı nereye götürecek, ona da bakmak lazım. Bu bölgedekilerin yangın tamamen sönene kadar dışarı çıkmasınlar.

 

Yorumlar