İlber Ortaylı: Türkler devletsiz yaşayamaz

Azerbaycan’da konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türklerin devletsiz yaşayamayacağını, devletin el üstünde tutulması gerektiğini belirtti.

İlber Ortaylı: Türkler devletsiz yaşayamaz
Son Güncelleme: 15 Nisan 2019 Pazartesi 08:35
15 Nisan 2019 Pazartesi 08:34

Prof. Dr. İlber Ortaylı Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Haydar Aliyev Merkezi’nde “Kafkasya Tarihi” konulu konferans verdi. Ortaylı, Kafkas tarihinin çok eskilere dayandığını, ve burada farklı milletlerin yaşadığını ifade etti. Ortaylı, yazılı kaynakları çok eski olmasa da Kafkas dillerinin tarihinin çok eski olduğunu kaydetti.

Kafkasya’da yaşanan etnik sorunlardan ve çatışmalardan bahseden Ortaylı, Ermenilerin hem Anadolu hem de bu topraklarda farklı iddialarda bulunduğunu hatırlatarak, “Ermeniler, Urartuların kendi dedeleri olduğunu iddia ediyor. Ermeniler, Anadolu’ya batıdan, Balkanlar üzerinden gelmişlerdir. Onların Urartularla bağlantısı yoktur. Urartuların Çeçenlerle bağlantılı olduğu büyük ihtimaldir fakat onlar Kafkaslar’dan mı Anadolu’ya geldi, Anadolu’dan mı Kafkaslara gitti belli değil. Ermeniler Kafkasya’ya sonradan yerleşen bir millet. 18. yüzyıla kadar bu coğrafyada Ermeni sayısı çok azdı. Kafkasya’da en hakim ırk ve dil hiç tereddütsüz Türkler ve Türkçedir. Burada Oğuz lehçesi konuşuluyor” dedi.

“Türkler devletsiz yaşayamaz”

Türk milletinin yüzyıllar boyu Orta Asya’dan Balkanlara çok sayıda devlet kurduğunu hatırlatan Ortaylı, “Azerbaycan’la Türkiye de birbirine yakın iki Türk devleti. Haydar Aliyev ilişkimizi çok iyi belirlemiş. Bir millet, iki devlet. Biz bir medeniyetin parçasıyız. Bu kültürün çok renkleri var. Zengin tarihi geçmişe sahipiz. Türkler devletsiz yaşayamaz. Devleti el üstünde tutmamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar