Bahçeli: Trump suçlu arıyorsa Pensilvanya'ya baksın

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli MHP’nin Ankara kampının kapanış oturumunda konuştu. Bahçeli konuşmasında, "On yıllardır ağlarını ören emperyalist husumetin hedefinde Türkiye ve büyük Türk milleti vardır" dedi.

Bahçeli: Trump suçlu arıyorsa Pensilvanya'ya baksın
Son Güncelleme: 12 Ocak 2020 Pazar 13:48
12 Ocak 2020 Pazar 13:42

İşte MHP lideri Bahçeli'nin konuşmasının satır başları:

Dünya soğuk savaş döneminden çıkmıştır. Ancak sıcak savaş şartları devam etmektedir. Adı konulmamış bir savaş iklimi ortamı devam etmektedir.

Sınırlarımıza paralel şekilde kurulmak istenen terör koridoru küresel Türk düşmanlığının sahne almasından başka bir şey değildir. Masumların kanı üzerinden kahredici senaryolar tedavüle sokulmak istenmiştir. Orta doğu ateş altından işgal altındadır.

Binlerce kilometre uzaktan gelip bölgemizde silah ve zor kullanan ülkelerin cüretkarlığıdır. Irak’tan kendimizi soyutlamamız mümkün değildir. Libya’ya sırtımızı çevirmek, İran’a mesafeli durmak akıl karı olmadığı gibi mantıklı bir tercih de sayılamayacaktır.

Gönül coğrafyalarımız yanarken, dirlik ve düzenimizi korumak eşyanın tabiatına aykırıdır. Eğer engel olunmazsa, durdurulmazsa komşu coğrafyalardaki çözülmenin ve çürümenin dayanacağı son sınır Türkiye'dir

Ankara’nın güvenliği Şam’dan Mogadişu’dan Tahran’dan Sana’dan başlar. Komşu ülkelerdeki kanlı ve kaotik manzara Türkiye’nin onay vermeyeceği çıkmazlardır.

Ne işimiz var Suriye'de, ne arıyoruz Libya'da diyenler, görevli ve taşeron değillerse kesinlikle tarih ve coğrafya cahilleridir.

Çevreden merkeze ulaşmak hedefiyle on yıllardır ağlarını ören, taşlarını döşeyen emperyalist husumet ve velayetin asıl hedefinde Türkiye ve büyük Türk milleti vardır. Maksat, Türk milletini bağımsızlığından koparmak, yurdundan, yuvasından sürüp çıkarmaktır.

İran, Irak, Suriye ve Libya’nın toprak bütünlüğüne saygı duymak destek vermek Türk dış politikasının temeli ana stratejisi olmalıdır. Eğer engel olunmazsa komşu coğrafyalardaki çözülmelerin dayanacağı son sınır bilinmelidir ki Türkiye’dir.

ABD'nin yanı sıra İran'ın da Irak üzerindeki nüfuzu zaman içinde arttı. Irak toprak altından petrol çıkarılıp, insanın toprak altına konulduğu bir ülke oldu.

Kasım Süleymani'nin de içinde bulunduğu konvoya düzenlenen ABD hava saldırısı bölgesel gerilimi zirveye taşımıştır.

Türkiye'nin Süleymani suikastı sonrası aldığı pozisyon çok dengelidir.

Bize göre ABD’nin stratejik ortaklık masalı işgalin örtülmesinden başka bir anlama gelmemektedir.

Görünen o ki ABD Irak’ta seri cinayetlerine devam edecektir. Türk milleti emperyalizme direnecektir. Irak Suriye ve Libya’nın toplumsal huzura kavuşması temel tercih ve beklentimizdir. Türkiye Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge planlaması, Suriye’nin kuzeyinde terör örgütlerine yönelik harekatları barışın teminine yöneliktir.

Bir ülke suçlu gördüğü devlet görevlisine saldırırsa adalet ve hukuk rafa kalkar, orman kanunları geçerli olur. Bu ilkesel ve insan hakları kırılmasıdır.

ABD Başkanı Trump suçlu arıyorsa mesela Pensilvanya’ya bakmalıdır. 251 vatan evladının şehadetinden, 2 bin 194 vatan evladının yaralanmasından sorumlu olan bir caninin korunup kollanması hangi insani değere sığacaktır.

DEAŞ liderini öldürenler, PKK'nın YPG'nin liderlerini de öldürsünler. Kimse aklımızla alay etmesin.

İran'ın gerek Irak gerek Suriye ve Bahreyn'de siyasi planlar yaptığı aşikardır.

İran'da bir uçağı düşürüp ardından pardon demek vicdan ve akıl tutulmasıdır. Bunun sorumluları hesap vermelidir.

İdlib'deki ateşkes önemli bir kazanımdır. Libya'daki ateşkes de çok değerlidir.

Cinayet makinesi Esad'ın varlığı Suriye'deki çözümsüzlüğün ana sebebidir. Çözümün adresi tüm tarafları içine alacak bir anayasadır.

Libya'da Hafter'le saf tutanlar Suriye'de Esad'a, Mısır'da Sisi'ye yanaşırlar.


Kılıçdaroğlu salladıkça sallamaktadır. Sorsanız Fizan yerine Filipinleri gösterir. Fizan ne Hafter'in kontrolünde ne Libya'nın güneyindedir.

 

Yorumlar