Tel Abyad ve Rasulayn'da yeni gelişme!

Barış Pınarı Harekatı ile temizlene yerlerden olan Tel Abyad ve Rasulayn'da yeni gelişmeler yaşandı.

Tel Abyad ve Rasulayn'da yeni gelişme!
Son Güncelleme: 6 Kasım 2019 Çarşamba 10:49
6 Kasım 2019 Çarşamba 10:45

TSK’nın sınırında kurulması planlanan terör devletini engellemek için yaptığı Barış Pınarı Harekatı’nda temizlenen yerlerde hayat normale dönüyor.

Bölgede bir yandan elektrik, su, sağlık gibi hizmetlerde hızlı bir şekilde iyileştirmeler yapılırken geçtiğimiz günlerde yerel yönetimler de kurulmuştu.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu gelişmelerle paralel olarak; icra edilen faaliyetler esnasında olabilecek insan hakları ihlalleri ve hukuki sorunları çözmek maksadıyla Rasulayn ve Tel Abyad bölgesinde Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak Askeri Mahkeme oluşturuldu.

Askeri Mahkeme yapılanmasında cinayet mahkemesi ile soruşturma ve tahkikat mahkemesi görev yapacak. Cinayet mahkemesinde başkan ve 2 üye bulunurken, soruşturma ve tahkikat mahkemesi de başkan ve 3 üyeden müteşekkil olacak. Askeri mahkemede toplamda 12 savcı görev yapacak.

Hayat normale dönüyor

Suriye Geçici Hükümeti Yetkililerince bölgede hayatın süratle normale döndüğü, insan hakları ihlalleri ve hukuksuz uygulamaların önüne geçmek için her türlü tedbirin alındığı ve gerekli talimatların verilerek düzenlemeler yapıldığı, buna rağmen olabilecek vakaların incelenmesi, varsa suçların araştırılması ve suçluların kurulan mahkemelerde yargılanmasını hedefledikleri açıklandı.

 Yetkililer verilen talimatların uygulanmasından ve suç-suçluların araştırılması ve gerekli cezalara çarptırılması işlemlerinden kimsenin muaf tutulmayacağını da vurguladı.

Yorumlar