Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye F-35 tepkisi: Tehdit olarak dile getirmesi yakışık almıyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD’nin F-35 konusunda yapığı açıklamalar hakkında, “ABD'nin F-35 konusunu tehdit olarak dile getirmesi yakışık almıyor" dedi

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye F-35 tepkisi: Tehdit olarak dile getirmesi yakışık almıyor
Son Güncelleme: 26 Nisan 2019 Cuma 12:02
26 Nisan 2019 Cuma 12:00

Dışişleri Bakanlığı Hami Aksoy, basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD’nin F-35’ler hakkında söylediği sözlere yanıt veren Aksoy, “ABD'nin F-35 konusunu tehdit olarak dile getirmesi yakışık almıyor" açıklamasında bulundu.

Rusya'dan S-400 alımı konusunda ise, "Bu sistemin NATO sistemlerine zarar vermeyeceğini ifade ediyoruz.. Her düzeyde önlem alınacağını söylüyoruz.” diyen Aksoy, güvenli bölge hakkında “Önceliklerimiz belli. Bölgenin kontrolü bizde olacak. PYD/YPG bölgeden uzak tutulacak" dedi.

1915 olaylarına da değinen Aksoy, “"Fransızların bir asır önce Ermenilerin silahlandırılıp Türklerin katledilmesinde sorumluluğu var. Ermenistan sözcüsünün üslubu ve kullandığı kelimeler Ermenistan’ın henüz bir devlet geleceğine sahip olmadığını gösteriyor. Türklere inkarcı demek çağ dışı zihniyetin işaretidir. İfade özgürlüğümüzü engellemeye yönelik bir girişim. Sözcünün Erivan’daki milli arşivlerin açık olduğunu iddia etmesine rağmen bu arşivler gerçekte açık değildir. Sadece Ermeni iddialarının doğruluğunu kanıtlamaya yönelik kısımları açıktır" ifadelerini kullandı

Aksoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ziyaretleri hakkında ise şöyle konuştu;

“Bakanımız 28-29 Nisan’da Bağdat ve Erbil’i ziyaret edecek. Bakanımızın Irak’ın farklı bölgelerini ziyaret edecek olması Irak’ın tamamına verdiğimiz önemi gösteriyor. Bakanımız ziyaret çerçevesinde Irak Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Dışişleri Bakanı, IKBY Başbakanı, Başbakan Yardımcısı ve Güvenlik Konseyi Başkanı ile görüşecek. Terörle mücadele, güvenlik ve ekonomi konuları olmak üzere ikili ilişkilerimiz ele alınacak"

 

Yorumlar