Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: YPG/PYD'ye verilen destek PKK'ya verilen destektir

Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın basın açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: YPG/PYD'ye verilen destek PKK'ya verilen destektir
Son Güncelleme: 7 Kasım 2018 Çarşamba 18:40
7 Kasım 2018 Çarşamba 18:06

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı KabineToplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, 3 saat 40 dakika sürdü.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarda bulundu.

"PYD ve YPG'ye verilen destek PKK'ya verilmiş destekdir"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Terör örgütleri arası ayrım görmüyoruz. Orda devam eden mücadele Türkiye'nin desteklediği mücadeledir. Bir diğer konu da sınırda aldığımız güvenlik önlemleri kendi sınırlarımızı korumaya yöneliktir. Türkiye'nin aldığı ünlemler DEAŞ ile mücadeleyi yavaşlatıyor sözü kabul edilir değil. Terörle mücadele bundan sonra da devam edecektir. Türkiye'nin DEAŞ ile mücadelede yer almadığı aslı astarı olmayan propagandalara maruz kaldık. Türkiye DEAŞ ile mücadeleye en ön saflarda mücadele veren bir ülkedir. (ABD'nin YPG tutumu) PYD ve YPG'ye verilen her destek doğrudan veya dolaylı olarak PKK terör örgütüne verilmiş bir destektir. Bizim için terör örgütleri arasında 'iyi terör örgütü, kötü terör örgütü' diye bir ayrım söz konusu değildir" vurgusunu yaptı.

 

"İdlib mutabakatının kalıcı bir ateşkes haline getirilmesi"

Kalın, "İdlib mutabakatı ile ilgili yapılan 4'lü zirvenin sonuçları memnuniyet vericidir. Zirvenin iki önemli sonucu vardır. İdlib mutabakatının kalıcı bir ateşkes haline getirilmesi. İdlib mutabakatı ile ilgili yoğun bir çalışma sürdürülüyor." açıklamasında bulundu. 

 

"FETÖ okullarının kapatıldığı ülke sayısı 20'ye ulaştı"

FETÖ terör örgütene karşı da yürüttüğümüz kapsamlı mücadele bütün dünya sathında devam etmektedir. Bu konuda da en ufak bir taviz vermemiz söz konusu değildir. FETÖ'ye kol kanat geren ülkelere çağrımız bu örgüte karşı net bir tavır almalarıdır. FETÖ okullarının kapatıldığı ülke sayısı 20'ye ulaştı. 

ABD'nin 3 terör elebaşına ödül koyulması

Çok geç kalınmış bir adımdır. Olumlu olmakla birlikte geciken bir adımdır. Bu insanlar yeni terörist olmadılar. Biz bunlarla mücadele ederken ne ABD'den ne de diğer müttefiklerimizden bir destek gelmemişti. Amerikalı yetkilinin açıklamasıyla ilgili de bağlantı kuracak olacaksak burada temel sorun ABD'nin PYD ve YPG'yi terör örgütü olarak tanımlamıyor olması. YPG'ye karşı tavrımızı yumuşatmamız mümkün değil. PYD ve YPG'ye karşı tavrımız nettir, değişmeyecektir. Bizim temel beklentimiz; NATO'da müttefik olduğumuz, stratejik ortak olarak tavsif ettiğimiz ABD'nin, bir terör örgütünün Suriye kolu olan PYD ve YPG ile angajmanını tamamen sonlandırmasıdır

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10-11 Kasım'da Paris'te olacak"

İbrahim Kalın, "Bu konu bugün gündeme gelmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10-11 Kasım'da Paris'te olacak. Bu programa 70 civarında hükümet ve devlet başkanının katılması öngörülüyor. Paris'teyken oraya katılan devlet başkanlarıyla da ikili görüşmeleri olacak. Türkiye'nin böyle bir programa davet edilmesi önemli. İkili görüşmeler de önem arz ediyor. Cumhurbaşkanımızın ay sonunda G-20 zirvesine yönelik Arjantin'e bir ziyareti olacak." dedi.

Yorumlar