Sosyal medya devlerinden Donald Trump'a engelleme!

ABD Başkanı Trump'ın dün gerçekleştirdiği miting, destekçilerini harekete geçirdi. Göstericiler Washington'daki Kongre binasını işgal etti. Olaylarda 4 kişi hayatını kaybederken, halka sosyal medya üzerinden çağrı yapan Trump'ın sosyal medya hesapları geçici olarak durduruldu.

Sosyal medya devlerinden Donald Trump'a engelleme!
Son Güncelleme: 7 Ocak 2021 Perşembe 09:39
7 Ocak 2021 Perşembe 09:33

Trump'ın Beyaz Saray önündeki mitingden sonra dün ABD Kongresine yürüyen binlerce gösterici, Kongre binasının önündeki barikatları aşarak binaya girmeye çalıştı.

Polisle yaşanan çatışmalardan kısa süre sonra bazı göstericiler Senatoya girdi. Kongredeki Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylaması'nın onay oturumuna ara verildi, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri de binadan çıkarıldı.

Bu olayların ardından Trump, sosyal medya üzerinden halka 'itidal' çağrısı yaptı. Bu çağrının ardından sosyal medya devleri Trump'ın hesaplarını çeşitli nedenlerle askıya aldıklarını duyurdu.

Trump'a ilk engel Twitter'dan gelirken yapılan açıklamada, başkent Washington'da bugün "görülmemiş ve devam eden şiddetin" ardından Trump'tan 3 paylaşımını kuralların ihlal edildiği gerekçesiyle kaldırması istendiği belirtildi.

Trump'ın Twitter hesabının 12 saat kilitleneceği ifade edilen açıklamada, söz konusu paylaşımlar kaldırılmadığı ve ihlaller devam ettiği sürece hesabın askıya alınacağını bildirildi.

Twitter'ın ardından ABD merkezli sosyal paylaşım platformu da Başkan Donald Trump'a, Kongreye yapılan baskına yönelik paylaşımları nedeniyle 24 saat boyunca paylaşım engeli koydu.Şirketten yapılan açıklamada, "Başkan Trump'ın sayfasında iki adet kural ihlali tespit ettik, bu nedenle bu süre zarfında 24 saat boyunca paylaşım yapılması engellendi" dendi

Facebook'a ait diğer paylaşım sitesi da Trump'ın hesabının 24 saat kilitlendiğini duyurdu.Trump, Twitter hesabından taraftarlarına "itidal" çağrısında bulunurken, "Bugünü de sonsuza kadar hatırlayın." şeklinde ifadeler kullanmıştı.Twitter, Facebook ve Instagram'ın ardından Snapchat de Donald Trump'ı bloke ederken, hesabın ne kadar kapalı kalacağına ilişkin bilgi verilmedi.

Yorumlar