Fuat Oktay: Sorunu görmezden gelemeyiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Suriye'deki insani krizin sonlanmasını samimiyetle isteyen herkes güvenli bölge konusunda elini taşın altına koymalı" açıklamasında bulundu.

Fuat Oktay: Sorunu görmezden gelemeyiz
Son Güncelleme: 26 Kasım 2019 Salı 12:43
26 Kasım 2019 Salı 12:37

Oktay, "Biz kimin ne dediğine, ne kadar destek verdiğine bakmadan barış koridorunu hayata geçirmekte kararlıyız." ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın açıklamasından satır başları;

"(Suriye'de) Terörden temizlenen bölgelere ülkemizden yaklaşık 370 bin kişi geri dönüş yapmıştır.

Bölgede terör örgütleri arasında ayrım yapanlar ve Çobanbey, Cerablus gibi güvenli hale getirdiğimiz bölgelerde barışa ateş açanlar bilmeliler ki bilerek veya bilmeyerek terörün değirmenine su taşımaktadırlar."

Öyle bir yerel çözüm oluşturduk ki, bazen Türkiye'deki kendi vatandaşlarımız ve kurumlarımız bile bunu farketmiyordu. Bir gecede 10 binin üzerinde, sorunun en şiddetli, zirvede olduğu zamanlardan bahsediyorum, aldığımız sığınmacı sayısı vardı"

Biz 'arkamızı dönemeyiz' dedik. 'Sorunu görmezden gelemeyiz' dedik. Bugün de zaten yaklaşımımız farklı değil. Bir sorun varsa biz bu soruna, hiçbir soruna arkamızı dönemeyiz, görmezden gelemeyiz. Bu sorunun üzerine üzerine de gideriz. Ama çözüm üretmek için gideriz"

Göç dalgasının başlangıcından bu yana ortaya koyduğumuz etkin göç yönetimiyle güvenlik, sağlık, barınma, gıda ve eğitim gibi temel hizmetler sığınmacılara en etkin bir şekilde sunulmuştur, sunulmaya da devam etmektedir"

Yorumlar