Kılıçdaroğlu'ndan kadınlar için birlik olma çağrısı: Şiddeti içselleştirmiş bir Türkiye istemiyoruz

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için düzenlenen etkinlikte konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Şiddeti içselleştirmiş bir Türkiye istemiyoruz. Burada da güç kadındadır aslında. Birlikte mücadele verirseniz, bir olursanız sesiniz daha fazla çıkar” dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan kadınlar için birlik olma çağrısı: Şiddeti içselleştirmiş bir Türkiye istemiyoruz
Son Güncelleme: 25 Kasım 2022 Cuma 15:35
25 Kasım 2022 Cuma 15:33

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Uyuşturucudan bahsediyoruz. Aileler korkuyor. Fakir ailelerin çocuklarından başlıyorlar, çantacı yapıyorlar onları. Bu şiddeti de doğuruyor. Erkek egemen bir kültürümüz var alışılagelmiş. Böyle olmaz. Kadınla erkek bir elmanın yarısıdır, eşittir. Kadın iyi eğitilirse toplum eğitilmiş olur. Dilimizi, okumayı, yazmayı, sevmeyi, hoşgörüyü annemizden öğreniriz. Babalar daha mesafelidir. Benim babamın bir çocuğunu kucağına aldığını ben görmedim ama ben aldım kucağıma çocuklarımı. Kızları okutmayanlar vardı. Benim ablam hala okuma yazma bilmez mesela ama ben kızlarımı okuttum. Ancak böyle olur. Kızlar okula gitmeli, hayatı ortaklaştırmalıyız.

İyi hal nedeniyle kravat takanın cezasını düşürmeyeceğiz. Kadına şiddet uygulayan kim olursa olsun cezasını çekecektir. Kadına yönelik şiddetle taviz vermeden mücadele edilir. Evladını kaybeden anneyi kimse anlayamaz. Siz anneye şiddet uygularsanız, kadına şiddet uygularsanız olur mu? Sevgi, hoşgörü varken, acıları beraber paylaşmak varken... İnancımız da böyledir. Sevgili Peygamberimiz 'Cennet anaların ayağının altındadır' der. Hangi görüşten kimlikten olursak olalım, kadına şiddete kaşı çıkmalıyız.

Şiddeti içselleştirmiş bir Türkiye istemiyoruz. Burada da güç kadındadır aslında. Birlikte mücadele verirseniz, bir olursanız sesiniz daha fazla çıkar. Bu coğrafyanın bir yerinde kadına şiddet varsa, kadınlar o kadın için birlik olmalı. Duyarsızlıkları biliyorum, farkındayım. Yaşamak bir haktır ama yaşatmak da haktır. Ben yaşıyorsam yaşatmalıyım. Destek hattımız var lütfen not edin; 444 80 86. İhtiyacınız olduğunda yardım alın. Sizinle karakola da gelirler, yargıda da yardımcı olurlar.

 İnşallah iktidara gelirsek aile destek sigortasını da yapacağız. Hiçbir kadının erkeğe bağlı olmasına izin vermeyeceğiz. Geliri yoksa, durumu yoksa hesabına destek yatacak. Kadının fakirliğini kimse bilmeyecek. İfşa etmeyeceğiz. Sadece sosyal devlet bilecek o kadının yardım aldığını. Yeni bir kapı aralayacağız.

En büyük sorun ekonomik kriz ve derin yoksullaşma. Büyük kentlerin varoşlarında öyle yerlere gittim ki. Acıyı, anneyi, evladı orada görürsünüz. Birileri evladına yemek yediremiyorken ülkede hiçbir şeyi çözemezsiniz. Evladının karnını doyuramamak ne demektir? Her birimize görev düşüyor. Bize katılın. Tüm sorunları çözmek istiyorsanız, kadına şiddetin önlenmesinde en ciddi önlemlerin alınmasını istiyorsanız bize katılacaksınız. Başka yol yok. En büyük derdi yaşayan bu ülkenin kadınlarıdır. Bunları akılla, mantıkla, birikimle ve insan sevgisiyle önleyeceğiz.

Yılda bir kez dünyada kadına şiddetle mücadele anılıyor. Ama bizim ülkede her gün gazetelerin üçüncü sayfasında kadınları görüyoruz. Bizi buradan siz çıkaracaksınız. Ülkenin yarısı kadın. Sandığa gidip ortak irade gösterdiğinizde dünyayı değiştirebilirsiniz. Bakın Dominik'te üç kadın bir araya geldi. BM bu günü ilan etti. 1 Mayıs aynı şekilde. Hak arayan kadınların günüdür. Hak aramak sadece sizin hakkınızı aramak anlamına gelmiyor, başka kadınlarınkini de aramış oluyorsunuz. Bizim görevimiz sizin yanınızda olmak."

Yorumlar