Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Selden etkilenen tüm bölgelere elektrik sağlandı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, "Batı Karadeniz'de selden etkilenen bütün şehir, ilçe ve köylere 18 Ağustos saat 19.00 itibarıyla elektrik arzı sağlandı" açıklamasında bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Selden etkilenen tüm bölgelere elektrik sağlandı!
Son Güncelleme: 19 Ağustos 2021 Perşembe 14:08
19 Ağustos 2021 Perşembe 14:06

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Batı Karadeniz’de selden etkilenen bölgelere elektrik verildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta, 11 Ağustos Çarşamba günü başlayan ve sel felaketine neden olan aşırı yağışlar nedeniyle elektrik dağıtım hatları hasar gördü.

Yapılan ilk hasar tespit çalışmasında 1221 trafonun selden olumsuz etkilendiği tespit edildi. 4 ilçeye ve 395 köye güvenlik kaynaklı ya da enerji altyapısının hasar görmesi nedeniyle elektrik verilemedi. Kesintilerden ilk etapta 38 bin 326 abone etkilendi.

Bartın ve Kastamonu’ya elektrik dağıtımı yapan Başkent EDAŞ, Sinop’a elektrik dağıtımı yapan Yeşilırmak EDAŞ, Bakanlığımız ve TEDAŞ ekipleri hızla bölgeye intikal ederek hasar gören enerji altyapısının onarımı için çalışmalara başladı.


Kastamonu ve Sinop’ta yoğunlaşan çalışmalarda dağıtım şirketleri toplam 887 personel, 321 jeneratör, 281 araç, 6 mobil trafo ve 6 drone ile çalışmalarını sürdürdü.

Bölgede yoğun bir şekilde devam eden çalışmalar sonucu elektrik verilemeyen köy sayısı 16 Ağustos Pazartesi itibariyle 41’e düşmüştü. Selden etkilenen trafo sayısı 135’e, kesintilerden etkilenen abone sayısı ise 4 bin 147’ye gerilemişti.


Ekipler “önce vatandaşlarımızın can güvenliği” kuralıyla güvenli ve kademeli bir şekilde enerji arzı sağladı.

Afetin ardından ilk gün içerisinde tüm ilçe merkezleri enerjilendirildi. İlk gün sonunda köy, trafo ve abonelerin %50’si, üçüncü gün sonunda %77’si enerjilendirildi. Her geçen gün enerjilendirilen köy, trafo ve abone sayısı kademeli olarak artırıldı. 18 Ağustos saat 19:00 itibariyle selden etkilenen bütün şehir, ilçe ve köylere elektrik arzı sağlandı."

Yorumlar